Bir film için ek sahne çekilmesi gayet doğal bir olay. Yönetmenin pre-prodüksiyon esnasında kestiremediği bir takım gelişmeler, filmin montaj odasında önceden planlanandan farklı gözükmesine sebep olduysa, yönetmen gider prodüktöre, el ister, “abim bizim biraz ekstra çekim yapmamız gerekti de” diye. Prodüktör de uygun görürse, stüdyodan onay da çıkartırsa bütçeyi denkleştirir, gerekli ayarlamaları yapar, oyuncular geri çağrılır.

Bu o kadar olağan bir şeydir ki, zaten oyuncuların kontratlarında yazar ek çekim olursa gelme mecburiyetleri. Bu sadece, geçen aylarda Suicide Squad’a olduğu gibi çok uzun ve çok pahalı bir ek çekimse haber olur. Yani uzun uzun anlattım ama, şunu demeye çalışıyorum esasen: Doctor Strange ek çekim kararı aldı, bir haber değildi benim için. Olağan bir şeydi. Ne zamanki o çekilen sahnelerin yazarını öğrendim… İşte o zaman başka bir şey oldu bu malumat benim için.

nerdist577

The Hollywood Reporter‘ın elde ettiği habere göre Marvel, filmin çekimleri tamamlandıktan sonra ek sahneyi yazsın diye Dan Harmon‘ı işe almış, ve çekilen o sahnelere de Dan Harmon imza atmış. Bu ismi tanımıyorsanız, yaptığı en popüler iki şeyi anımsatalım size: Community ve Rick and Morty! Komedi dizisi dendi mi, sevenin delicesine sevdiği iki diziyi yaratan adam, Doctor Strange’e de sahne yazmış diyorlar yani!

Şimdi diyeceksiniz ki, “E geçen Ragnarok’a gömdün çok mu ton olarak hafif kaçacak diye, şimdi komedyen adama Strange yazdırmışlar, övüyorsun, nereden baksan tutarsızlık“. Eğer Rick and Morty izlemediyseniz, böyle düşünüyorsunuzdur muhtemelen. Harmon, R&M’de defalarca ne kadar kuvvetli konu yazabildiğini, sürükleyici bir kurgu oluşturabildiğini ve izleyiciyi yormadan izleyiciye bilgi yüklemesi yapabileceğini ispatlamış bir yazar.

Üstelik genelde bu tip ek sahneler evrene bağlı olan sahneler olur de Winter Soldier, Ant-Man gibi örneklerde olduğu gibi, o sahneyi de filmi götürecek olan sinemacılar kurgular. Winter Soldier’ın Maximoff ikizleri sahnesini Whedon yazıp yönetmişti, Ant-Man’in Civil War sahnesi de Russo biraderlerindi. Acaba burada da böyle bir durum mu var? Harmon kalibresindeki bir yazar, sırf bir filme beş dakika eklesin diye alınmaz işe. Acaba onunla ilgili başka planlar mı var? İnsanın kafası fırıl fırıl olmadan edemiyor, nedir vaziyet, Harmon ne yazdı, nasıl olacak… Üff Marvel, resmen böyle güzel yazar tercihi yapılmaz be!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.