Şimdi, vakti zamanında Todd Philips‘in yönetip, prodüktörlüğünü de Martin Scorsese‘nin üstleneceği bir Joker filmi geleceği açıklanınca biz DCEU’nun fişinin çekildiğini varsaydık. Çünkü zaten Shazam ve Black Adam gibi bir takım projelerin evren bağlandığından şüpheliydik. DC eldeki Flashpoint gibi bir takım başka DCEU filmlerini ısrarla sabote etmekteydi. Başrol için Joaquin Phoenix’in adı geçen Joker filminin bağlanmayacağı söylenmişti. “Peki” dedik, “herhalde açıklanan filmlerle devam edecekler, sonra da eski tekil filmlere döneceğiz“. Yoo sevgili geekler, bu kadar düz bir mantık bile yok Warner Bros binasında. Bugün Deadline, Jared Leto Joker‘i için bir film yapıldığını duyurdu.

Filmin şu an senaristi yok, yönetmeni yok, tek bilinen yapımcısı da Jared Leto. Film niye var? Bilmiyoruz. Jared Leto kendisine ve performansına Suicide Squad özelinde yapılan muameleden memnuniyetsiz olduğunu belirtmişti. İnsanın bunu anımsayınca aklına tüm projenin Leto’nun huyuna gitmek için uydurulmuş olabileceği ihtimali geliyor. Çünkü bu en azından bir çeşit mantık içeriyor. Leto ödüllü aktör, Warner onu küstürmek istememiş olabilir; sonuçta bu Joker, bir yerden güzel bir hikaye de çıkartılabilir…

Ama yani gerçekten bu filmin varlığı, eğer gerçekse, en hafifinden alıklığa delalet.

The-Joker-Suicide-Squad1

Tavrım fazla sert ya da fazla agresif geliyorsa, bunu Jared Leto‘nun Joker performansını beğenenler üzerlerine alınmasınlar. Durumla ilgisi yok. Bu sertlik ve agresiflik, direkt olarak darmadağın ve tutarsız bir sinematik evren politikası izleyerek dört sene içerisinde en azılı hayranı bile “Oha abi Batman ve Superman aynı filmde olacak, Watchmen’in yönetmeninden, muhteşem” noktasından; “Infinity War çok iyiydi değil mi ya…” hissiyatına çekip getiren Warner Bros‘a.

O Warner Bros ki, sırf MCU’yu yakalayacak diye hızlı bir şekilde sepetini doldurdu; sonra o sepetin o ağırlığı bu kadar hızlı bir doldurmanın ardından taşıyamayacağını fark etti, altını deldi, içindekiler yere düşünce üstünü örtmeye çalıştı, kendisine yardım eden insanları kovdu, yardım etmeyenlere bağırdı ve en sonunda bütün bu dramatik başarısızlıkları izleyen insanlar yıldılar. DCEU projesinin bugüne kadarki görünümü bu oldu. Bu saatten sonra da ben sempatik yaklaşmakta çok zorlanıyorum.

Sizin de fikirlerinizi dev merak ediyorum. Bu Leto-Joker filmi geek hislerinizi gıcıklıyor mu? Yoksa nötr müsünüz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.