5. Iron Man 3

Iron Man 3

Iron Man 2 eğer gerektiğinden fazla eleştiri alıyor dedik, ama Iron Man 3 muhtemelen o kalibredeki hiçbir filmin gerekmeyi bırak, hak etmediği kadar bir eleştiri alıyor. Shane Black’in Iron Man filmi, bize sorarsanız çok doğru notalarda çalan bir şarkı gibiydi. Tony Stark’ın New York sonrası yaşadığı travmayı göstermek cesaret gerektiren bir şeydi. Bir nevi kaçış yaşıyor olması gayet güzel tasvir edilmişti ve son savaş sahnesi gerçekten de harikaydı. Üstelik bunların hepsi bir Shane Black filmi tadında resmedilmişti. Nesi sevilmez ki bu filmin?

 

4. Captain America: The First Avenger

Captain America

Captain America serisinin ikinci filmine az sonra geleceğiz, ama ilk filmini övmeden geçersek, bizce baya büyük bir ayıp etmiş oluruz. Hızı neredeyse mükemmel ayarlanmış bir orijin hikayesi bulmak zordur. The First Avengers işte bunu yapıyordu. Üstelik aynı Batman Begins vari bir hareketle, hem kostümü hem de motivasyonu realist nedenlere bağlıyor; Captain America gibi görece fantastik bir karaktere gerçek hayatta üzerinde durabileceği temeller veriyordu. Hepsinin de ötesinde, 40’larda geçen harika bir dönem aksiyon filmiydi. Tommy Lee Jones ve Hayley Atwell gibi oyuncuları kim seçtiyse ona da büyük bir alkış aynı zamanda.

 

3. Iron Man

Iron Man

Geldik kutsal üçlüye. Muhtemelen bu üçünün burada olduğunu tahmin ettiniz, değişen tek şey yeriydi, değil mi? O zaman Iron Man’in neden üçüncü sırada olduğunu anlatmaya gerek yok, direkt filmi övmeye geçebiliriz. Nereden başlayacağız peki? Tabii ki başlangıçtan. In medias res başlayan filmin strüktürü neredeyse kusursuzdu. Jon Favreau filmi bir intikam filmi olarak başlatıp, sonrasında bir kahraman olma hikayesine harika geçiyordu. Filmin belki de tek eksiği, role pek yakışmayan Cuba Gooding Jr. ile, kötü olduğu fazla göze parmak olan Jeff Bridges’ın karakteriydi. Onlar da devede kulak.

 

2. The Avengers

The Avengers

“Nasıl 1 numara olmaz?” demeyin. The Avengers, ilk sıraya koyduğumuz filmden bizce daha iyi bir film değildi. Ama bu yine de 1.5 milyar dolarlık hasılatı, %92 Rotten Tomatoes notu, 8.2 IMDB notu ve 69 Metacritic notuna “HAYIR” dediğimiz anlamına gelmiyor. The Avengers’ın her şeyden önce onca karakteri mantıklı bir şekilde bir araya getirebilmesi gerekiyordu. Bunu yaptı. Sonra eğlenceli bir film olması gerekiyordu ki, bunu da yaptı. Hepsini geçince, unutulmaz olması gerekiyordu, onu da son savaştaki sinematografiyle, “We have a hulk” gibi alıntılarla ve etkileyici müziklerle başardı. O yüzden listemizde iki numarada.

 

1. Captain America: The Winter Soldier

Captain America 2

Bayanlar baylar, bir numara karşınızda. Kendisini daha önce detaylı bir şekilde incelemiştik zaten. O yüzden daha fazla üzerinde durmadan, sadece şunu söyleme ihtiyacı hissediyoruz: The Winter Soldier iyi bir film. Baya, baya iyi bir film. Strüktürü mükemmel. Senaryonun hızı harika. Oyunculuklar nokta atışı. Ve hikayenin kendisi, aynı The Dark Knight’ın yaptığı gibi, ama The Dark Knight’tan biraz daha kör göze parmak biçimde, günümüzün siyasi eğilimlerini eleştirme görevini üstleniyor. Bir süper kahraman filmi yapacaksanız, arketiplerinizden biri de The Winter Soldier olmalı. Çünkü hem o süper kahramanın temsil ettiği şeyleri, farklı bağlamlarda sorgulatmak, hem de bunu yaparken inanılmaz aksiyon sekanslarıyla izleyicinin nabzını devamlı yüksek tutmak her babayiğidin harcı değildir. The Winter Soldier, Cap filmlerini inanması güç bir seviyeye taşıdı. Kanıt mı istiyorsunuz? Cap 2’nin çıkışına ve sonrasında aldığı inanılmaz tepkilere kadar, Batman v. Superman’in vizyon tarihi Cap 2 ile aynıydı. Şimdi? Batman v. Superman o tarihten çekildi, geriye alındı.

Yabancıların da dediği gibi, ’nuff said.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

22 Yorum

 1. Abdulkerim Eser Cevap ver

  2019’da (son Avengers filmi vizyona girdikten sonra) bu sıralama yeniden yapılmalı…

 2. Tuğberk Daşcı Cevap ver

  yalnız ilk “Iron Man” filmindeki oyuncu Cuba Gooding Jr. değil Terrence Howard.

  • hiç sorma bende diyorum acaba o da mı oynuyordu genç de deyince şaşırdım..ayrıca gayet de başarılıydı..

 3. Thor Dark World’ü ilk Thor filminin, onu geçtim Iron Man 2’nin gerisine koyunca benim için bitti zaten liste.

 4. 1- Cap: The Winter Soldier
  2- Avengers
  3- Guardians of the Galaxy
  4- Iron Man
  5- Iron Man 3
  6- Thor: The Dark World
  7- Cap: The First Avenger
  8- Thor
  9- Iron Man 2
  10- The Incredible Hulk

 5. iron man ve cap: the winter soldier arasında kalırdım kesinlikle ikisi de kurgu olarak bence muhteşemler.. thor 2 de bana göre daha iyiydi.. diğerlerini normal karşılıyorum..

 6. 1 berbat en kötü film bizzat kendim 3d sinemada izledim ama 3d lik hiç bir yer yok bosuna gözlük parası verdim berbat bir film kaptan amerika kıs askeri

 7. Thor
  tüm eksiklerine rağmen Asgard’daki kısımlar fantastik ortamdan ve
  ağdalı diyaloglardan kurtarıyor durumu ama Iron Man 3 resmen izleyiciyi
  kandırıp parasını alan bir filmdi. Hayatımda gördüğüm en kötü
  depresyonlu karakter rolünü yapan RDJ umarım kendine çeki düzen verir
  Age of Ultron öncesinde. Zira topu topu bir Hulk bir de Asgard’lı gördü
  diye resmen ilkokullu bebek gibi surat yapıp duruyordu film boyunca.

  1- Captain America: Winter Soldier
  2- Avengers
  3- Captain America: First Avenger
  4- Iron Man 2
  5- Iron Man
  6- Guardians of the Galaxy
  7- Thor: Dark World
  8- Incredible Hulk
  9- Thor
  10- Iron Man 3

 8. Thor tüm eksiklerine rağmen Asgard’daki kısımlar fantastik ortamdan ve
  ağdalı diyaloglardan kurtarıyor durumu ama Iron Man 3 resmen izleyiciyi
  kandırıp parasını alan bir filmdi. Hayatımda gördüğüm en kötü
  depresyonlu karakter rolünü yapan RDJ umarım kendine çeki düzen verir
  Age of Ultron öncesinde. Zira topu topu bir Hulk bir de Asgard’lı gördü
  diye resmen ilkokullu bebek gibi surat yapıp duruyordu film boyunca.

  1- Captain America: Winter Soldier
  2- Avengers
  3- Captain America: First Avenger
  4- Iron Man 2
  5- Iron Man
  6- Guardians of the Galaxy
  7- Thor: Dark World
  8- Incredible Hulk
  9- Thor
  10- Iron Man 3

  -düzenlendi-

  • sorun robert downey jr’da değildiki en sevdiğim kahraman iron man olmasına rağmen objektif konuşursak yönetmen olmadık yerlerde olmıycak şeyler yapıyordu özellikle ikide bir panik atak geçirmesi bunun örneği filmde 1 kere olsaydı panik atak sahnelerı yıne goze batmazdı ama en sevdiğim marvel filmi benım iron man3 dur ama yönetmenden çok şey bekliyordum resmen nasıl filmi sıkıcı yapabılırız duruma sokmuş ama bu robert downey jr hatası değil

 9. liste tamamen objektif olarak hazırlanmış cidden nerdeyse fanboy denilecek kadar büyük bir ironman fanıyım ama 1.sırada captain america wintersoldier olması normal bir durum çünkü marvel’in en iyi en sağlam filmi avengers’i izlerken bile o kadar zevk almamıştım ama inciredible hulk filmi bence thor filmlerinden kat kat iyiydi edward norton çoğu kişi beğenmiyor ama benım favorim son sırada olması biraz garip birde İRON MAN1 en iyi orjin filmi bence marvelin captain america 1 den kat kat daha iyi orijin filmi olarak ama liste iyi düzenlenmiş

 10. Captain Obvious Cevap ver

  Winter Soldier mı? Yapmayın dostlar. Cap2 ilkini mumla aratan bir filmdi. Ne Bucky’nin orijin hikayesi adam akıllı anlatıldı, ne de Dr.Zola’nın (belki de Ultron’ın öncüllüğünü yaptığı) yapay zeka formatındaki haline 5 dakikadan fazla değinildi. Saçma sapan bir “içimizi girmişlir” tandansında Hydra-SHIELD çekişmesini müteakip bolca CGI izlettiler bize. Listenin dibidir bana sorarsanız Cap2: Winter Soldier.

 11. Captain America Winter Soldier bence de MCU nun en iyi filmiydi zira yalnızca Marvel hayranlarına değil, genel şablonda macera, silah ve ‘insansı’ görsel efektleriyle tüm aksiyon filmleri meraklılarına başarıyla hitap ediyordu, ki IMDb puanı da bunun objektif bir göstergesi olsa gerek. Guardians of Galaxy konusunda yaptığınız eleştiriyi son derece haklı bularak, listenin tamamının sıralamasına ben de kesinlikle katılıyorum. Cap2’yi Avengers’ın önüne koyabildiğiniz sıralamanızı çok başarılı buldum.

 12. Sıralama bence olmamış… Benim için,
  1-Cap Winter Soldier
  2-Avengers
  3-GOTG (Aslında bunu da 2 ye koyabilirdim de..)
  4-Iron Man
  5-Thor The Dark World
  6-Iron Man 2

  7-Cap The First Avenger
  8-Thor
  9-The Incredible Hulk
  10-Iron Man 3

 13. sırlama thor filmleri dışında olmamış bence ben sıralamam şu
  1-captain america winter soldier
  2-Avengers
  3-Galaksinin koruyucuları
  4-Iron man 1
  5-captain america first avengers
  6-Thor the dark world
  7-Iron man2
  8- The Incredible hulk
  9-Iron man 3
  10- Thor 1

 14. Bence Thor serisi de gayet başarılıydı bana göre sıralama 1- Avengers 2-Captain America: The Winter Soldier 3-Iron Man 3 4-Thor: The Dark World 5-Guardians of the Galaxy 6- Iron Man 7- Cap: The First Avenger 8-THOR 9-Iron Man 2 Hulk

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.