2011 yılında çıkmış The Adventures of Tintinmuhteşem bir filmdi. Bunu memleket hudutları dahilindeki en büyük Tenten hayranı olarak söylüyorum; bu yüzden nasıl ki mahkemede uzmanların kanaatleri nesnel bulgu olarak kabul görmekteyse bunu da öylesi bir gerçek olarak alabilirsiniz. Zaten nasıl olmasın ki? Edgar Wright, Joe Cornish ve Steven Moffat yazmış, Peter Jackson prodüktör, yönetmenlik koltuğunda Steven Spielberg var ve filmin şahanelikleri say say bitmiyor

Fakat işte her gülün bir dikeni var. Tenten filminin dikeni de ikinci filmin bir türlü gelmemesi oldu. Orijinal plana göre Spielberg ilk filmi yönetecek, Jackson prodüktörlük yapacak; ikinci filmde efsane ikili rolleri değiştikten sonra üçlemenin finalinde de direksiyonu birer elle tutacaklardı. Gelin görün ki Jackson’ın Tenten sonrası The Hobbit filmine dalması, Spielberg’ün de arayı seksen farklı film çekerek geçirmesi, ilk filmin gişesinin de kimseyi bu projelerden vazgeçirecek kadar yüksek olmaması bu planın ilerlemesini engelledi.

The Adventures of Tintin

Dedik ya, gişe de vasatı aşamamıştı zaten. Bu yüzden, uzunca bir süre kimse ses de çıkarmayınca filmin hayranları endişelenmeye başlamıştı. Spielberg gözünü kırpmadan Tenten olmayan projeler duyurmaya devam ediyor, Jackson ise bambaşka tellerden çalıyordu. En sonunda Ready Player One için şu sıralar promosyon turnesinde olan Spielberg  Premiere’e konuştu. Yüreğimizdeki yangına birkaç damla su serpildi:

İkinci kısmı Peter Jackson’ın yapması lazım. Her şey yolunda giderse, planlarımıza göre yakında senaryoya başlaması gerekiyor. Filmin animasyonunu yapmak iki yıl aldığına göre, son filmi görmemizin üç yıldan az alacağını sanmıyorum. Ancak Peter yola baş koydu, buna devam edecek. Tenten ölmedi!”

Ohh… Ohh, Allah’ım sana şükürler olsun şu günler de geldi. Şu gözler bu cümleleri okudu, şu kulaklar “Tenten ölmedi” laflarını duydu. Gerçekten çok korkmuş, çok endişelenmiştim bir noktada. Üç yıl müç yıl, bir şekilde geliyorsa bana yeter. Lafı açılmışken söyleyelim, filmin konusunun da 7 Kristal Küre / Güneş Mabedi ikilemesinden alınması bekleniyor. İlk film de Tekboynuz’un Esrarı / Kızıl Korsan’ın Hikayesi ikilemesinden uyarlanmıştı. Bu trendi sürdüreceklerse, kuvvetle muhtemel üçüncü film de külliyatın üçüncü ikilemesi Hedef Ay / Ay’a Ayak Basıldı‘yı baz alır muhtemelen. Ama oralara daha çok var. Önce Peter bir götünü kaldırsın da, ikinci filmi yazsın.

Hadi Peter, sana inanıyoruz. Gözümüz kulağımız sende. Patlat en afilisinden bir senaryo!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.