5. Malefiz (Uyuyan Güzel)

Maleficent

Neden unutmadık: Dürüst olalım, bu sene çıkan filmi de hafızamızı tazelememizde bir hayli yardımcı oldu. Ama ondan da evvel, Malefiz’i biz unutulmaz görüntüsü ve eşit derecede unutulmaz kahkahasıyla kazımıştık kalbimize zaten.
Kötücüllük seviyesi: Orta. Sırf bir partiye davet edilmedi diye bir bebeğe lanet etmek neresinden tutsanız açıklanabilir bir şey değil. Normal insan şöyle pasif agresif bir mektup falan yazar canım… (“Herhalde davetiyeniz bana vaktinde ulaşmadı zannediyorum…”)

 

4. Frollo (Notre Dame’ın Kamburu)

Frollo

Neden unutmadık: Çünkü Frollo gerçekten de korkunçtu. Korkunç. Listedeki çoğu karakter gibi bir masaldan değil, Victor Hugo gibi acımasız gerçekleriyle ön plana çıkmış bir yazarın kaleminden geldiği çok belli oluyordu. Otoriteye sahip adamların farklı olanlara karşı yaydığı terör, Frollo’da vücut bulmuştu.
Kötücüllük seviyesi: Yüksek. Evet Malefiz’den de, Jafar’dan da berbat bir adamdan söz ediyoruz. Çünkü Frollo bu isimler arasında alenen cinayet işlemiş tek isim. Sonra da öldürdüğü kadının oğlunu alıp kiliseye kapatmış. Yuh!

 

3. Ursula (Küçük Denizkızı)

Ursula

Neden unutmadık: Ursula sık sık kullanılan “şeytanla anlaşma” arketipinin en tatlı uygulanışlarından biriydi. Öyle aleni bir şekilde kıyım yapmadığı, etrafını yakıp yıkmadığı; onun yerine daha sinsi kötülükler yaptığı için çok daha enteresan ve eğlenceli bir karakterdi.
Kötücüllük seviyesi: Orta. Ariel’le yaptığı ilk anlaşmanın hiçbir günahı yok, kimse Ariel’in kafasına silah dayamadı. Sonra karıştırdığı işler biraz sıkıntılı ama, yine de bir Frollo değil tabii ki.

 

2. Kötü Kraliçe Grimhilde (Pamuk Prenses)

Grimhilde

Neden unutmadık: Kendisi dünyanın gelmiş geçmiş en çok bilinen repliklerinden birine imza atmış bir karakter. Onu da geçtik, imge olarak içinde bulunduğu neredeyse her sahne ayrı bir efsane, elma sahnesi başta olmak üzere…
Kötücüllük seviyesi: Yüksek. Dünya üzerinde pek çok kral / kraliçe, güçlerini korumak için pek çok boktan işe bulaşmıştır, ama Grimhilde sadece güzelliğini korumak için bir bebeği öldürtmeye hazırdı. Bebek diyoruz bebek! Daha ne olabilir?

 

1. Scar (Aslan Kral)

Scar

Neden unutmadık: Kendisi 90’larda doğan bir neslin sinema salonlarında yaşadığı ilk travmanın müsebbibiydi. Jeremy Irons’ın seslendirmesi müthişti ve tüm filmin en güzel şarkılarından biri kendisine aitti.
Kötücüllük seviyesi: ÇOK YÜKSEK. ALLAH BELANI VERSİN SENİN SCAR, İNSAN KARDEŞİNİ ÖLDÜRÜR TAMAM DA SUÇU ÇOCUK YAŞTAKİ YEĞENİNE ATMAK NEDİR?!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. Malefiz partiye davet edilmedi diye değil sevdiği adam taht için onu kullanıp kanatlarını kesiyor birde prensesle evlenip üstüne birde çocuk yapıyor ve Malefiz Disney tarihinin en büyük kötüsü olrak geçmektedir 😉

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.