Haftanın o beklenen günü geldi mi yahu? Ne kadar da çabuk! Fantastic Beasts filmine haftalar kala, sizler için hazırladığımız yazı dizimize tam gaz devam edelim mi o halde, ne dersiniz? Tamamsanız kısa bir giriş özeti geçelim: Bu haftanın odak konusu Newt Scamander’ın, içine dünyaları sığdırabildiği o TARDIS-vari çantası olacak ama elbette sadece o kadarla bitmeyecek yazımız; zira Scamander’ın çantası ile Harry Potter serisinde Hermione Granger’ın bizi ilk karşılaştığımızda fazlasıyla şaşırtan o harika el çantasını bir güzel karşılaştırıp artılarını eksilerini tartışacağız aynı zamanda! Nasıl geliyor kulağa? İlgi çekici, merak uyandırıcı; belki de sıkıcı? Yazı sonunda buna karar verecek olan sizsiniz!

DH1_Hermione's_magical_bag

Ne Amaçla Kullanılıyorlar?

Öncelikle, ikisinin de ucu bucağı bitmeyen ve oldukça fazla nesneyi bünyelerinde barındırabildiklerini biliyoruz değil mi? Şu ana kadar ikisinin de çok katı kurallarla çizilmiş sınırlarına tanık olmadık diyebiliriz sanırım. Zira Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında ve filmlerinde Hermione’nin el çantasına fazlasıyla tanık olsak da, çok zorlayıcı kısıtlamalarını göremedik. Aynı durum Newt’ın sihirli yaratıkları içinde sakladığı çantasında da geçerli bir bakıma; elimizde fragmanlardan başka nihai kanıtların olmaması bir yana, henüz bunun üzerine yazılıp çizilmiş pek bir hikayesel öge de yok ne yazık ki. Dolayısıyla şu ana kadar her ikisinin de inanılmaz bir sihirle hemen hemen her şeyi bünyelerinde tutabildiklerini biliyoruz yalnızca. Peki ikisinin kullanılış amaçları aslında tam olarak ne?

Hermione’nin çantasıyla başlayalım bu soruya o halde. Hermione Granger, Harry Potter serisinde karşılaştığımız bu çantayı, Voldemort’un hortkuluklarını alt etmeye çalıştıkları sırada yaşadıkları maceralar doğrultusunda kullanmayı tercih etmişti. Avucunun içine sığacak kadar küçük boyutlardaki bu çanta, genel olarak kaçışlarına yardımcı olacak her türlü nesneyi yanlarında taşıyabilmek amacıyla kullanıldı. İçinden çadırdan tutun, yaralandıklarında kullanacakları ilaçlara kadar her türlü şeyi çıkartabilmenin mümkün olduğu bu çantaya Hermione Granger’ın 1997 yılının yazı veya daha önceki bir tarihte sahip olduğu düşünülüyor.

Newt Scamander’ın, fragmanlarda yeri geldiğinde fazlasıyla odak noktası olan o esrarengiz çantasına gelelim şimdi de. Bir büyüzoolog olan Newt Scamander, içi uçsuz bucaksız olan bu çantayı, yakaladığı sihirli yaratıkları kontrol altında tutabilmek için kullanıyor aslında en basit kavramda. Önümüzdeki ay gelecek olan Fantastik Canavarlar filminin fragmanlarında şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla da bu çantayla karşılaştığımız zamanlardan bir ikisinde de Newt içine girip çıkıyordu hatta, eğer hatırlarsanız. Yani anlayacağınız o ki, içine bir insan bile girebiliyor; çantaya uygulanan büyü de o denli güçlü ve sağlam demek oluyor bu. E tabii bu çantanın kullanılış amacı sihirli yaratıkları saklamak olduğundan, Hermione’nin el çantası kadar sessiz ve sakin bir yaşam çizgisi yok maalesef. Hatta filmimizin ele alacağı ana konulardan biri de bu zaten: Çantanın içinden kaçan yaratıklar. Umarız ki çantanın amacını da filmle beraber daha fazla anlayabileceğiz bir sonraki ay içinde.

fantastic-suitcase

İçlerinde Neler Barındırabilirler?

Hermione’nin minik el çantasında var olduğunu bildiğimiz şeyler sırasıyla şöyle:

 • Görünmezlik pelerini
 • Günlük kıyafetler
 • Phineas Nigellus Black’in portresi
 • Çok Özlü İksir
 • Godric Gryffindor’un kılıcı
 • Geyikotu Özü
 • Perkins’in Sihirli çadırı
 • Spellman’in Hece Yazıları kitabı
 • Canavar Kitap
 • Karanlık Sanatların Yükselişi ve Düşüşü kitabı
 • Hogwarts: Bir Tarih kitabı
 • Banshee ile Kaçış kitabı
 • Avrupa’daki Sihir Eğitiminin Bir Değerlendirmesi kitabı
 • Karanlık Sanatın Gizemleri kitabı

Oldukça fazla şey var öyle değil mi? Ve muhtemelen içinde henüz hiçbir fikrimizin olmadığı bir sürü şey daha var. Peki Newt Scamander’ın çantası bu konuda onu ne kadar geçebiliyor?

 • Newt’ın evcil hayvanı olan bir adet burnuk ve iki adet kabuluk (?) -bir diğer evcil hayvanı olan fırtına kuşunun içinde olup olmadığından pek emin olamadık ama- ve bunlar haricinde filmde karşılacağımız diğer muhtemel sihirli canavarlar
 •  Newt’ın asası (?)

Bu kadar mı yani? Eh, aslında Hermione’nin çantasında var olanları bildiğimiz kadar çantanın içini görecek ne vaktimiz ne de imkanımız oldu şu ana kadar, dolayısıyla çok bir şey beklememiz boşa olur sanırım. Muggle’lar açtığında içinde ne olup olmadığını görmelerinde onları yanıltmak amacıyla bir hileli düğmesi olan çantanın, karşısında bir No-Maj varken sıradan bir bavulmuş gibi gözüktüğünü hepimiz biliyoruz, ama elbette ki bizi ilgilendiren kısmı ne tür sihirli obje barındırabilecek gücü olmasıyla ilgili. Bu nedenle şimdilik bu karşılaştırma sırasında içerik olarak oldukça zayıf gözükse de, bavulumuzun aslında Hermione’nin el çantasına oranla daha kuvvetli bir büyüyle yapıldığını hemen hemen söyleyebiliriz. Zira içine Newt bile giriyor, e eğer mümkünse ve filmde de göreceksek, oradan kaçan yaratıkların bazıları hiç de azımsanacak boyutlarda değiller. Yine de hangisi favoriniz olur, onu bu raddede bilemeyeceğiz.

Perkins's_tent_Pottermore

Nasıl Bir Büyüye Maruz Kalmışlar?

İkisi için de cevap aynı aslında: Saptanamaz Genişletme Büyüsü. Her ikisine de uygulanan ve başarıya ulaştığının kesin kanıtı olan büyü tam olarak bu aslında. Peki bu büyü hakkında kısa bir bilgi turuna çıkarsak sizleri, ne dersiniz?

Capacious extremis sözleriyle uygulanan bu büyünün temel görevi, uygulandığı objeye inanılmaz seviyede geniş boyutlar kazandırmaktır. Oldukça ustaca uygulanması gereken zor bir büyüdür ve Sihir Bakanlığı tarafından oldukça katı kurallar çerçevesinde kontrol edilmek şartıyla gözetim altında tutulur. Uygunsuz kullanımına mahal vermemek amacıyla kontrolde tutulmaya çalışılan bu büyü, Hogwarts’a giderken kullanılan bavullar gibi eşyalara da uygulanabiliyor aslında. Büyüde yer alan kelimelerin İngilizce karşılıkları olan “capacity” (alabilirlik gücü), “spacious” (geniş, havadar) ve “extreme” (aşırı) sözcükleri de aslında tam olarak nasıl bir etkisi olduğu konusunda ipucu veriyor. Son olarak, bu büyünün üzerinde kullanıldığı bir diğer en bilindik Harry Potter evreni objesi de Arthur Weasley’nin Ford Anglia arabası olarak gösterilebilir.

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.