Herhangi bir filmin proje aşamasından haber vermek çok garip. Gerçekten öyle. Bazen kendimizi kaptırıp göz attığımız şeylerin tamamen insanlar arası bir ilişki olduğunu unutuyoruz gibi geliyor bana. Ortada markalar, yönetmen isimleri, filmler ve proje vaatleri dönüyor; ama her birinin insan yapımı ve insanlar arasında sıçrayan şeyler olduğunu ıskalıyoruz. Ya da en azından, ben ıskalıyorum diyeyim, çünkü bazen bazı şeyler oluyor; ve gerçekten, acayip şaşırıyorum.

Küçük yaştan itibaren Star Wars’ı gönlünün çok derinlikli bir yerinde besleyen ve bu konuda yalnız olmadığımı bilen bir insan olarak, ben bir film yönetmeni olsam ve bana yeni bir Star Wars filmi çekilme şansı verilse büyük ihtimalle çılgın atarım gibi geliyor. Ama tabii ki Star Wars tek başına havada duran bir isim değil. Bunun arkasında da insanlar var, ve insanlar hemen hemen her şeydeç ok belirleyici bir faktör olabiliyorlar. Diğer faktörleri ezip geçme pahasına da olsa.

IMG_9351.CR2

Sanıyorum burada da öyle bir durum var. Chronicle ile ciddi bir çıkış yapan, bu sene vizyon görecek olan Fantastic Four’un yönetmenliğini üstlenen Josh Trank, geçtiğimiz sene ileride çıkacak Star Wars yan filmlerinden ikincisinin kaptanı olarak açıklanmıştı. Kendisi geçtiğimiz haftalarda Anaheim’da gerçekleşen Star Wars Celebration’a katılmayınca; dedikodu kazanları kaynamış, Trank’in Lucasfilm ile yolları ayıracağı dile getirilmişti. Bu dedikodu en sonudna bugün doğrulandı. Josh Trank, artık bir Star Wars filmi çekmiyor ve Rogue One’dan sonra çıkacak olan ikinci yan Star Wars filmi şu an yönetmensiz.

Burada tonlarca farklı faktör devreye girmiş olabilir. Trank resmi sebep olarak “orijinal kreatif fırsatları kovalayacağım” ifadesini kullandı, yani özetle, “kendi işimi yapmak istiyorum” dedi. Ama bunun haricinde, Lucasfilm ile anlaşamamış olabilir; Fox ile Fantastic Four’da yaşadığı deneyim sonucu stüdyolardan yaka silkmiş olabilir, vakit ayırmak istediği bir hayat partneri olabilir, evine gidip çanak çömlek yapmak istiyor olabilir… Olabilir oğlu olabilir. Her şey mümkün. Bunların her biri üzerine spekülasyon yapabiliriz. Ama günün sonunda, tek bir şey bâki. Eğer böyle bir karara varıldıysa, Star Wars gibi bir ismin etkileyiciliğine, Josh Trank’in meziyetine rağmen bu noktadaysak; muhtemelen bu ayrılık her iki taraf için pek hayırlı bir şey oldu…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.