Kids-MagicalBeasts-1

Niffler (Diğer adı ile Burnuk)

Bu yaratığımız, Sihir Bakanlığı’nın kendince yaptığı bir sınıflandırma sonucu “yeterli düzeydeki büyücülerin ilgilenmesi gereken” bir seviyede tehlike teşkil etmekte. Burnuklar, köken olarak İngilizlerdir. Muggle’ların dünyasından karıncayiyen canlısını andıran bu yaratıklar; tüylü, siyah renkte ve uzun burunlulardır. Tıpkı köstebekler gibi yeri kazmayı seven bu canlıların parıldayan cisimlere karşı büyük zaafları var. Cincüceler, Burnukları yeri kazıp hazine çıkarsınlar diye beslerler. Bu tür yaratıklar kötü huylu değillerdir, aksine oldukça iyilerdir ve sevgi dolulardır. Fakat yaratabilecekleri zarara dikkat çekerek evde beslenmemesi konusunda Sihir Bakanlığı’nın önemli bir uyarısı var. Son olarak Burnuklar yedi metre kadar yerin altında yaşarlar, yavruladıklarında ise birden fazla sayıda (altı ile yedi civarında) çocukları olur.

bowtruckle2

Bowtruckle (Diğer adı ile Kabuluk)

Sihir Bakanlığı tarafından “zararsız/evcilleştirilebilir” kategorisinde değerlendirilirler. Görevi ağaçları korumak olan bu yaratığın kökeni İngiltere’nin batısı, Güney Almanya ve İskandinav ormanları olarak bilinmekte. Bir cetvel boyundan daha uzun olmamakla beraber (en fazla otuz santimi buluyor) çok ince oldukları için de fark etmek pek kolay değildir.

Besin kaynağını böceklerden karşılayan Kabuluklar, oldukça barışçıl yaratıklardır fakat her canlıda olduğu gibi yerleşim alanına ya da hayatına karşı bir saldırı hissettiği zaman oldukça saldırganlaşabilirler. Hatta öyle ki, bunu deneyen birine karşı uzun ve sivri parmakları ile o kişinin gözlerini oymuşluğu bile vardır. Son olarak eğer bir Kabuluk yaratığına tahta biti verirseniz, onu bir süreliğine uyuşturabilirsiniz. Bazı cadı ve büyücüler bu yöntemle, Kabuluklardan asa için tahta almayı başarmaktadırlar.

these-2-magical-creatures-will-be-featured-in-the-new-harry-potter-prequel

Swooping Evil (Henüz Türkçe’ye çevrilen bir isme sahip değil)

Bu üç yaratık arasında en az bilgiye sahip olduğumuz ne yazık ki Swooping Evil. Bunun nedeni, Rowling’in Fantastic Beasts and Where To Find Them kitabında böyle bir yaratıktan bahsetmiyor oluşu. Hayır, bu konuda ciddiyim, gidin ve kitabınızı tarayın hemen. Ama eliniz boş döneceksiniz, zira diğer yaratıklar kadar uzun bir açıklamaya sahip değil bu seferki.

Mavi ve yeşil renkte kanatlara sahip olan Swooping Evil, filme dair ilk uzun trailerımızda gördüğümüz üzere, küçük kozamsı bir nesneden çıkıveriyor. Tıpkı Pokeball’dan bir Pokemon çıkartmaya benziyor, fragmanda da Newt bu yaratığın, Pokeball fırlatır gibi kozasını fırlattığı anda dışarı çıkmasını sağlıyordu zira. Oldukça ilginç değil mi?

Son olarak da ismine Türkçe olarak ne tür bir karşılığın bulunacağını merak ettiğimizi de belirtmeden geçmeyelim. Zira birbirinden güç ve değişik terimlere oldukça eğlenceli ve akılda kalıcı karşılıklar bulmayı başaran Sevin Okyay’ın yaptığı gibi Swooping Evil’a da güzel bir şeyler bulurlar umarız. Ancak merak edenlere söyleyelim, “swoop” sözlükte “ani saldırı yapmak, çullanmak” gibi karşılıklarla yer almakta. Çevirisi bu şekilde bir şey mi olur yoksa daha değişik bir halde mi karşımıza çıkar emin değiliz ama hepimiz bekleyip göreceğiz.

Şimdiye kadar gördüğümüz yaratıklardan hangisi daha çok hoşunuza gitti ey geekler? Yorumlarda belirtmeyi ihmal etmeyin. Şirin oldukları kadar vahşi olan yaratıklarımız sizleri ne kadar etkilemeyi başarmış bir görelim!

Yaratıklara Dair Bilgi Kaynağı: Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?, J.K. Rowling

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.