Stephen King’in bu kadar fazla kitabının olması, hepsinin bir gün uyarlama halinde karşımıza çıkacağına delalet olmalıydı elbette ki. Çünkü siz deyin onlarca, biz diyelim saymaya yetmeyecek kadar çok… King’in üretkenliğinin televizyon ve sinema dünyasındaki yansıması, özellikle şu son yıllarda fazlasıyla hız kazandı zira.

1984’te küçük bir Drew Barrymore ile ortalığı kasıp kavuran film Firestarter filmi üzerinden tamı tamına otuz dört yıl geçmiş. Pyrokinetik bir kızın devletten kaçışını ele alan film, yaklaşık sekiz sene evvelinde yeniden çekilme kararına erişmişti. Yıllardır sessizliğini koruyan projenin ufak tefek haberleri olsa da çok gündeme gelmiyordu ne yazık ki.

Ancak şimdilerde yönetmen koltuğu doldu, Universal ise durumdan çok memnun. Biz de çok haklılar, zira Firestarter’ın yeni sürümün çekecek isim Cannes Film Festivali‘nin göz bebeklerinden biri olan In The Fade filminin yönetmeni, Türk kökenli yönetmen Fatih Akın oldu!

ZuBsZayT7l9kzitvHvKYqPA7NVQcMmkH9wXmhiHa

Firestarter temelde neymiş diye ufak bir bilgi isteyenler için de şöyle bir minik özet bırakalım:

Stephen King’in 1980 seneli romanından uyarlanan yapım, Andy McGee ve onun kızı Charlie’yi ele almaktadır. Charlie’nin pyrokinetik gücü ve düşünceleri ile alev yaratma yeteneği vardır. Baba-kız, hükümet tarafından aranmaktadır ve hükümet Charlie’nin yeteneklerinden faydalanıp onu bir silaha dönüştürmeyi hedeflemektedir.

Variety’nin verdiği bilgiye göre A Beautiful Mind, I Am Legend ya da The Dark Tower ile hatırlayabileceğiniz yönetmen Akiva Goldsman, yaklaşık bir sene evvelinden beri Firestarter‘ın yönetmen koltuğundaki isimmiş; ancak Universal Stüdyoları kendisini Fatih Akın ile değiştirerek önemli bir adım atmış. 2010’dan bu yana rebootlanması düşünülen proje, bir türlü ileri adım atamadığından dolayı uzun süredir unutulup gitmiş gibiydi. Ancak şimdilerde Fatih Akın’ı yönetmen olarak filmin başına getiren Universal Stüdyoları, birçok kişi tarafından son derece cesaretli bir adım attı. Daha tanındık ve kesin gişe getirecek yönetmen isimlerindense, biraz daha ‘bağımsız’ olarak adlandırılabilecek biri olan Akın’ı seçmeleri ile bu gerçeği de onaylamış oldular haliyle.

Ne dersiniz Stephen King geekleri, sizce Firestarter’ın Fatih Akın önderliğinde yeniden çekilecek olması ne denli heyecan verici bir haber?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.