Force Awakens fragmanının ketumluğu ile ilgili ne kadar laf ettiysek, hepsini geri alıyor, yerine şu eleştiriyi getiriyoruz: Ey Disney! Ey Lucasfilm kadrosu! Asıl güzel fragmanı, assolisti, esas tüyleri diken diken ettirtecek olanı neden Japonya’ya sakladınız? Biz burada üvey evlat mıyız? Ayıptır bu yahu yaptığınız! Resmen fragmanı izleyince, kafamızda bir kırılma oluştu, bir rahatladık, bir kendimize geldik. Aha, buyurun, siz de bir izleyin…

https://www.youtube.com/watch?v=Xsjqd9FqFHc

Sonra da buyurun, detaylarına geçelim!

 

1. Ha Bunlar Burada Tanışıyorlar…

Force Awakens Japon Fragman 1

Fragmanda bu noktada Rey, BB-8‘e yönelik olduğunu tahmin ettiğimiz bir şekilde “Sen kimsin?” diyor, sonra da duyamadığımız bir cevabın ardından “Ben de beklemeyi iyi bilirim, ailemi bekledim” diyor. Buradan şunu anlıyoruz: BB-8 ile Rey, muhtemelen Inflictor’ın, yani Rey’in yağmaladığı Star Destroyer’in oralarda tanışıyorlar. BB-8, muhtemelen A New Hope’daki R2 gibi, önemli bir mesaj taşıyor, ve hedefini bekliyor. Beklediği şeyin, sonradan oraya TIE Fighter’lar tarafından kovalanarak gelen Millenium Falcon, yani Han Solo olması kuvvetle muhtemel. Finn’in de o gezegene kovalanarak düştüğünü az çok biliyoruz. O yüzden, bu beşlinin yolu, kuvvetle muhtemel böyle çakışacak.

 

2. Ha Bunlar Da Burada Tanışıyorlar…

Force Awakens Japon Fragman 2

Bu sahneden sonra, Rey ve Finn, birbirleriyle Millenium Falcon’da “ya ismini alamadım” çekiyorlar. Buradan anlıyoruz ki, ikili Falcon’a, Jakku’da yaşanan dev bir hengamenin sonucunda biniyorlar. O esnada da birbirleriyle çok konuşma fırsatı olmuyor. O yüzden, Jakku sahnelerinin çok başta olduğunu ve çabuk geçeceğini düşünmek pek de yanlış olmaz muhtemelen.

 

3. Ne Avlıyor Olabilirler?

Force Awakens Japon Fragman 3

Bu çok güzel bir kare, ve muhtemelen yine Jakku üzerinden geçiyor bu TIE Fighter sürüsü. Japonya fragmanı çok daha kronolojik olduğundan, bazı şeyleri çözmek daha rahat. Olay akışı kuvvetle muhtemel, Rey’in yağması, Finn’in düşüşü, First Order’ın BB-8’i ya da Finn’i, ya da ikisini birden arayışı, Falcon’ın BB-8’i bulmak üzere olaya intikali, kaçış, sonra da First Order’ın şu hareketi…

 

4. Yine Bir Çöl Yerleşmesi Yanıyor…

Force Awakens Japon Fragman 4

Abrams’ın A New Hope‘a büyük benzerlikler kurmak istediği çok bariz bir durum. Burada da First Order, Captain Phasma liderliğinde Jakku’da Rey’in kaldığı yerleşmeyi yakıyor. Bunun Lars’ların evini yakan Empire’a bir gönderme olacağı çok açık. Bu paralellik can mı sıkacak, iç mi ısıtacak, film çıkınca göreceğiz.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.