Star Wars: The Force Awakens’ı izlemeyenler için, dev spoiler’lara doğru gidiyoruz, haberiniz olsun. Ama izleyenleriniz, filmin bir noktasında çok kilit bir sahne olduğunu biliyorlar. Malumunuz, Güç Uyanıyor’un sonlarına doğru, gençliğimizde gönlümüze ateşler serpmiş; sekiz nesli aşkıyla yoğurmuş olan Han Solo Hakk’ın rahmetine kavuşuyor. Bu da filmin büyük, dramatik pivot anını oluşturuyor hâliyle. Peki size, aslında planlanan ilk ölüm bu değildi desem, ne dersiniz?

Yeni filmden belki de BB-8’den sonra en sevdiğimiz karakter olan Poe Dameron’ı oynayan Oscar Isaac¸GQ dergisine verdiği röportajda aslında Poe’nun ölmesinin planlandığını, senaryonun sonradan değiştiğini söylüyor. Isaac gitmiş, Abrams ile görüşmüş. Rolü anlatmışlar, Isaac çok sevinmiş. Fakat sonra kendisine “ha bu arada, karakter ölüyor” demiş Abrams. O süreci ve sonrasında gelişenleri Isaac şöyle anlatıyor:

Poe Dameron

New York’a döndüm, meselenin üzerine düşündüm. Sonra da Abrams’a yazdım ve ‘Tamam, varım’ dedim. Herhalde bir konuk performans gibi olacaktı, öyle düşündüm. Gelirim, yapacağımı yaparım; belki de üç filmin altına imza atmamak daha bile iyi olur. Ama ben cevabımı verene kadar, işler değişmişti, Abrams da kısa sürede geri yazdı. ‘Tamam, boşver, olayı çözdüm, şimdi tüm filmde varsın’. Ben de ‘Oha lan, tamam, süper’ dedim.”

Bu aslında pek çok şeyi açıklıyor. Birincisi, Poe büyük ihtimalle Jakku’da ölecekti ilk metinde, o yüzden filmin yüzde yetmişinde gözükmüyor. İkincisi, bizim çok istediğimiz “Poe-Rey-Finn üç kanka olarak takılma” sahneleri de bu yüzden gerçekleşememiş muhtemelen. İyi ki Abrams bu kararından geri dönmüş. Isaac Poe olarak gerçekten de muazzam ve onu Episode 8 ile Episode 9’da görecek olmak da insanı rahatlatıyor. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.