Bizim kafamızda, bir sinema filminin bütün dertleri vizyona çıkıncaya kadar sanıyoruz. Senaryosu yazılan, oyuncuları seçilen, seti hazırlanan, çekimleri biten bütün yapımların sorunları da bitti diye düşünüyoruz. Ama çoğu zaman asıl sorunlar, film vizyona girdikten hemen sonra başlıyor. Puanlamalar, gişe rakamları, sansür derken türlü türlü sorunla yüzleşiyorlar. Her ne kadar son yıllarda “sansür” konusu çok az gündeme gelse de hiçbir zaman tam olarak sona ermiyor. Sinema sektörünün, maddi açıdan en başarılı yapımlarına imza atan Marvel Cinematic Universe, sansür kriziyle karşı karşıya geliyor. Eternals; Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’da gösterime girmeyecek!

Sansür krizleri daha az gündeme geliyor diyoruz ama bu sansürün olmadığı değil, yapım şirketlerinin bunu göze aldığı anlamına geliyor. Daha önce birçok süper kahraman filmi bahsettiğimiz bu ülkelerde özellikle sevişme sahnelerinin kesilerek filmlerin beyaz perdede gösterilmeleri oldukça yaygın. Eternals’daki durum da bundan farklı değil aslında. Filmde eşcinsel iki karakterin öpüştükleri bir sahne mevcut. Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman‘daki yöneticiler de filmden bu sahnelerin çıkartılmasını istemişler. Fakat anladığımız kadarıyla Disney ilk defa bir duruş sergileyerek sahnelerin kesilmesine izin vermemiş ve böylece filmin bu ülkelerde dağıtımı durdurulmuş.

Bu noktada filmi izleyen biri olarak Disney’in duruşunun, spesifik olarak öpüşme sahnesinin kesilmesine değil, filmde eşcinsel bir karakterin olduğuna dair tüm sahnelerin kesilmesine karşı olduğunu tahmin ediyorum. Yani bu ülkelerdeki yöneticiler filmden birkaç saniyelik değil birkaç dakikalık bir sahne kesmek istediler ve Disney yöneticileri de filmin akışını bozabilecek bu denli büyük bir değişikliğe izin vermediler. Böylece Eternals sansür sorunu yüzünden bu ülkelerde vizyona sokulmadı. En azından benim tahminim bu yönde.

Peki, Katar ve Kuveyt’te neden vizyona girmemiş? Bu da apayrı bir mevzu. Filmde yer alan “tanrı” figürlerinin kendi dinleri, kültürleri ve tarihlerine karşı edilmiş birer küfür olarak gören yetkililer, filmin ülkelerinde izletilmesine onay vermemişler.

Bu yazıda bahsettiklerimiz şimdilik ne ismi geçen ülkelerin yetkileri tarafından ne de Disney tarafından resmi olarak doğrulanmadı. Ama bir gerçek var ki o da Marvel’s Eternals bu ülkelerde resmi olarak artık izletilmeyecek. Ayrıca filmin izletileceği Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde, filmdeki sevişme sahnelerinin kesilerek vizyona sokulacağı açıklandı.

Açıkçası daha şimdiden Marvel’ın en kötü filmlerinden biri olarak kabul edilen Eternals’ın, bir de aynı anda beş ülkede birden yayından kaldırılması Disney’in elini baya zorlayacak gibi gözüküyor. Bakalım Disney, Eternals planlarına devam edecek mi, yoksa Marvel’daki ilk devamı çekilmeyen serilerden biri mi olacak? Hele bir gişe sonuçları gelsin de o zaman konuşuruz bunları. O zamana kadar siz yorumlarda bize konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.