9. Guardians of the Galaxy, vol. 2 – 6.80 Ortalama

baby-groot-guardians

Eh. Guardians of the Galaxy, vol. 2 için 6.80 gerçekten de epey makul bir puan ortalaması. Filmin muhteşem görselliği, James Gunn’ın çekimlerden önce filmi çılgınlarcasına parsellemesi sağ olsun attığı adımı çok iyi bilen koreografileri, eğlenceli karakterizasyonu vardı; ama bir yandan da işte konusu yoktu. Konu olmayınca da, filmin akılda kalması çok zorlaşıyor, biliyor musunuz? 6.80’e sabitliyorsunuz o zaman.

 

8. Captain America: First Avenger – 7.21 Ortalama

Captain America

Benim sübjektif sıralamamda First Avenger daha yüksek, ama bunun “film o kadar iyi değil de, bana iyi yerinden dokunuyor” kısmından kaynaklandığını biliyorum. Muhitkarlar da 7.21’i layık görmüşler. Filmin hakkıdır. Yeri gelmişken de söyleyelim, Wonder Woman‘ı izleyenler muhakkak First Avenger’ı da ciddi bir takdir ederek çıkmışlardır sinemadan. Klasik süper kahraman değerlerini cıvıtmadan, onlarla dalga geçmeden, haddinden fazla da gerçekçileştirmeye çalışmadan yansıtmayı beceren iki filmdi bunlar zira.

 

7. Captain America: Civil War – 7.31 Ortalama

 

Captain-America-Civil-War-International-poster-excerpt

İşte zaman böyle bir şey. Civil War çıktıktan bir ay sonra bu anketi yapsak, herkes Russo biraderlerin filmini bir numaraya yapıştırırdı kuvvetle muhtemel. Filmin enerjisi, filmin çıktığı dönemde herkese sirayet etmişti zira. Ama üzerinden bir yıl geçti, ve zannediyorum ki pek çok kişi zaman ilerledikçe filme dair meşhur havaalanı sahnesinden gayrı bir şey hatırlamamaya başladı. O da filmi yedinci sıraya doğru iteledi.

 

6. Ant-Man – 7.37 Ortalama

 

06 Ant-Man

Ant-Man’in bu listede altıncı sıraya gelmesini Sosyoloji bölümlerinde, anket yapmakla ilgili ders alan geekler varsa, daha iyi anlamlandıracaklardır. Ant-Man, esasında MCU’nun hiçbir değere göre en iyi 6. filmi falan değil. Bunun bir sayacı olsa, bedenimize takılsa, eminim verdiği eğlence seviyesi Ant-Man’den yüksek 5’ten fazla MCU filmi buluruz. Ama Ant-Man’in akarı kokarı diğer filmlerden daha dar. Film zaten çekimlere 10 üzerinden 7 bir film olmak amacıyla başladı. Iron Man 3 mesela, benim nezdimde 9/10 bir film, ama aldığı riskler başkasının nezdinde onu 1/10 yapabilir. Ortalama 5. Ancak Ant-Man’i izleyen aşağı yukarı herkes 7-7.5 verir. O yüzden de Ant-Man burada.

 

5. Guardians of the Galaxy – 7.47 Ortalama

guardians_of_the_galaxy_3

Ne yalan söyleyeyim, muhitkarlar nezdinde Guardians of the Galaxy‘nin daha yüksek bir yerde olacağını düşünürdüm. Belli ki zaman geçtikçe, ilk Guardians’ın da hataları biraz daha yaşını göstermeye başlamış. Bilmiyorum çıkışından neredeyse üç yıl sonra, o vakitler kaleme aldığımız kanaatlere katılmaktan mıdır, yoksa bizim tahayyül dahi edemediğimiz yeni defoları mı ortaya çıkmıştır vakit içerisinde? Ne dersiniz?

 

4. The Avengers – 7.60 Ortalama

avengers-connecting-the-marvel-cinematic-universe

Çok, çok, çok kılpayı bir madalya kaçırma durumu var burada. MCU’yu MCU yapan küresel fenomen Avengers, resmen burnunun ucundaki gözeneğe değen rüzgar tanesiyle podyuma çıkmayı ıskaladı. Olsun, bu kıymetini bilmemize engel değil. Densiz Whedon şakalarının bile sırıtmadığı, içinde yüz bin milyon tane alıntısı yapılabilecek replik bulunan, temposu çok yerinde, New York’taki tek plan beşli koreografi sahnesi hâlen kalbimizin güzel bir kısmında ikamet eden The Avengers, madalyan gönüllerde!

Ancak, podyuma çıkabilen üç film var sadece…

1 2 3
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.