4. Zootopia

FİNAL OYU: %10

nick_and_judy__zootopia_fan_art__by_vyrissthevixen-dac1gux

Anlatan: Fazlı Boratay

Zootopia çok büyük bir şey yaptı bu sene, bugünlerde sıkça gördüğümüz, osuruk şakalı “izle, eğlen, unut.” tarzı animasyonları yerin dibine gömdü. Birçok animasyonun ima ede ede vermeye çalıştığı mesajlara hareket çekerek gümbür gümbür güçlü mesajlar verdi. Ayrıca 80’li yıllarda Amerika’daki kokain salgınının arkasındaki komplo teorisinin birebir bir remake’i olmasını saymıyorum bile. Bütün bunları da şu ana kadar gördüğüm en iyi “yaşayan” dünyalardan birini sunarak servis etti önümüze. Kendi Disney kılıfının içinde çarpıcı, güncel ve eğlenceli bir hikaye anlattı. Gişede de coştu, helal olsun sana Zootopia!

 

3. Doctor Strange

FİNAL OYU: %18

doctor-strange-563c2380a022b

Anlatan: Özkan Polat

İddialı giriyorum: Benedict Cumberbatch Marvel’ın en iyi casting seçimlerinden biridir. Bunun haricinde, Doctor Strange’in en güçlü yanlarından biri, filmin orijin hikayesinin fazla hızlı geçilmesiyle direk konuya giriş yapılmasıydı. Ve film daha çok baştan, giriş sekansındaki Ancient One sahnesiyle, yaygın dövüş sahnesi klişelerini bize tekrar sunmayacağını da anlatıyordu zaten. Bütün bunların üstüne, görsel açıdan şölen olan bu filmin finaldaki kötü karakterini esas oğlana tamamen zekasıyla yendirtmesi, filmin kalitesini çok arttırıyordu.

 

2. Rogue One: A Star Wars Story

FİNAL OYU: %19

Rogue One

Anlatan: Umur Işık

Rogue One, bunu yazmazsam buraya içime otururdu. Tamam belki biraz Star Wars hayranlığım, geekliğim bastırıyor zorla yazdırtıyor bunu buraya ama yalan yok film harikaydı. Bu film Star Wars’ın ne olduğunu bizlere yeniden hatırlatan bir filmdi, çünkü Star Wars’ı Star Wars yapan şey ışın kılıçları, Jedi’lar, Sith’ler değil aksine bir amaç uğruna yapılan savaşlar, inançları için ölen insanlar ve sevdikleri için imkansızı yapanlardır. Peki filmi harika yapan yönleri nelerdi? İlk olarak senaryoda VII’de olduğu gibi falan bir kopukluk yoktu, oyuncular arasındaki kimya zaten harikaydı, oyunculuk üst seviyelerdeydi. Filmin atmosferi harikaydı bir uzay filminde olması gereken değişik gezegenler, garip atmosferler vardı. Bizim Sahra Çölü’nün iki güneşli versiyonundan ibaret değildi yani. Böylece de kalbimizi çaldı.

 

1. Deadpool

FİNAL OYU: %53

deadpool-yilin-filmi-2016

Anlatan: Unrated Logician

​2016’da yapmaya çalıştığı şeyi en kusursuza yakın yapan iş olabilir Deadpool. Bir yandan, bekleneni zaten veriyordu. Komikti, kanlıydı, dördüncü duvara karşı kararlı bir kayıtsızlığı vardı. Öte yandan, beklenmeyen tarafları da vardı. Hikaye anlatış şekli yaratıcıydı örneğin. İçerisinde beklenmedik bir duygusal ağırlık vardı. Karakterleri arasındaki kimya, aşık aşığa, dost dosta, dost düşmana iyiydi. Ve film boyunca süren bir doğallık hissi vardı. Bu yüzden Deadpool, hem ihya etti, hem de şaşırtmayı başardı.

1 2
Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.