Baylar bayanlar, bütün sinema dünyasının (ve öyle gözüküyor ki moda dünyasının da bir kısmının) merakla beklediği Oscar’lar geldi çattı. 2 Mart’ı 3 Mart’a bağlayan gece, hepimiz televizyonların başında olacağız. Patlamış mısırlar hazırlanacak, arkadaşlar çağırılacak ve haliyle tahminler havada uçuşacak. Garanti veriyoruz, eğer bu ortama Geekyapar’ın noter tasdikli (yalan, yok öyle bir tasdik) Oscar tahminleri ile girerseniz, havanıza hava, prestijinize prestij katılacak.

Filmleri izledik, lobilerde konuşulanları yazan ünlü blogları, siteleri altını üstüne getirdik, kulaklarımızı lobi duvarlarına dayadık ve en sonunda, nihai Oscar tahminleri listesiyle karşınızdayız. 3 Mart Pazartesi günü haklı çıktık mı, çıkmadık mı görüşürüz! Hazır mısınız? O zaman başlayalım.

 

Teknik Dallar

Teknik Alanlar

Önce bunları aradan çıkartalım. En İyi Görsel Efekt dalında Visual Effect Society ödüllerinden alnın akıyla çıkan Gravity‘nin almasını bekliyoruz. Muhtemelen Gravity En İyi Kurgu ödülünü de eve götürecek. Hatta Gravity‘nin bu teknik dallardaki hakimiyetinin bununla sonlanacağını düşünmüyoruz. Her ne kadar Captain Philips ve The Hobbit sağlam alternatifler gibi dursa da bize sorarsanız En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dallarını da Alfonso Cuaron’un filmi kapacak.

Teknik Alanlar 2

En İyi Kostüm dalında ise The Great Gatsby öne çıkıyor, zaten o alanda her zaman dönem filmleri bir tık daha avantajlı olmuştur. Mesele En İyi Makyaj‘a geldiğinde ise Dallas Buyers Club‘ın rakibi gerçekten yok.

Görsel Ödüller

En İyi Sanat Yönetmeni dalında da The Great Gatsby ön plana çıkıyor. Filmin sanat yönetmeni Catherine Martin, alanının en iyilerinden ve filmin kostümlerini de o tasarladı. Vakti zamanında Moulin Rouge ile de benzer bir çifte ödül gecesi yaşamışlığı da var. En İyi Sinematografi dalında ise heykelciğin Emmanuel Libezki’ye, yani Gravity‘ye gitmekten başka şansı yok.

 

Müzik Dalları

Müzik Ödülleri

Burada sürpriz beklemiyoruz. Gravity muhtemelen En İyi Özgün Müzik ödülünü pervasızca kapacak. Bizim gönlümüzden Alexandre Desplat ve John Williams da geçmekte ama muhtemelen Steven Price’ın harika müziği, teknik bir başyapıt olan Gravity’ye yağdırılan heykelciklerden birini nasiplenecek.

En İyi Özgün Şarkı dalında da hiçbir şaşırtmaca olmayacaktır. Bu kategori yıllardır Disney ve Pixar filmlerine veriliyor, yani listelerde de sağlam bir çizgi izleyen Frozen şarkısı “Let It Go” burada da ödüle layık görülecek tahminimizce. Burada ufak bir “plase” tahmin de yerleştirelim. 2 Mart gecesi sahnede Pharell Williams’ı görürsek de çok şaşırmayız.

 

Kısa Filmler ve Belgeseller

Kısa Filmler

Kısa filmlerde En İyi Canlı Kısa Film ödülü kapışmalı geçecek. Görünüşe göre iki büyük aday var: Helium ve The Voorman Problem. Kimileri Voorman Problem’ı işaret etse de, bize ipi göğüsleyecek olan Helium gibi geliyor.En İyi Canlı Kısa Film ne kadar çekişmeliyse, En İyi Animasyon Kısa Film de o kadar tek taraflı. Disney’nin Frozen’a yapıtşırdığı Get a Horse açık ara favori gözüküyor.

En İyi Kısa Belgesel de hakeza, The Lady in Number 6: Music Saved My Life bu senenin bu kategoride en çok konuşulan işlerinden biriydi. Gelelim En İyi Belgesel ödülüne. Burası çok karışık. Zaten en az konuşulan, muhabbeti en az dönen kategorilerden biri, bir de hemen hemen her film için “alabilir” denince iyice kafalar karışıyor. Biz yine de 20 Feet from Stardom‘a oyumuzu veriyoruz. Geçtiğimiz sene de bu ayarda bir belgesel ödülü kapmıştı, seri bizce bozulmaz.

1 2 3 4
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.