Burada genelde gişe haberleri verirken, efsane başarılardan söz ediyoruz. Geçenlerde Star Wars’ın 6.5 kat attırarak kırdığı IMAX ilk gün rekoru gibi. Sözünü etmeye en değer muhabbet oradan çıkıyor elbette. Evet, arada rekabet haberleri de verdiğimiz oluyor, ama genelde biz gişede ekstrem takip ederken heyecanlanıyoruz. E tabi, bu ekstremlerin içerisine bazen ekstrem başarısızlıklar da giriyor. Jem and the Holograms’de olduğu gibi.

Jem and the Holograms, bizim memlekete çok da derinden uğramamış, fakat Amerika’da belirli bir kitlesi olduğu varsayılan bir çizgi film. Geçtiğimiz gün de filmi çıktı. Hiç duymadıysanız, yalnız değilsiniz. Kendisi geçtiğimiz hafta sonu, 2413 salonda vizyona girdi, sadece 1.2 milyon dolar gişe elde etti ve gelmiş geçmiş en kötü geniş çaplı büyük stüdyo filmi olarak tarihe geçti. O büyük stüdyo da bu sene gişe başarılarıyla yılı domine eden Universal üstelik!

Jem and the Holograms

Genelde bu tip durumlardan sonra, yapımcı ve yönetmenlerini bulmak zordur. İnzivaya çekilir, bir süre ortalıkta görünmezler. Jon Chu öyle yapmadı. Daha önceden G.I. Joe: Retaliation ve Step Up 3D filmlerini yöneten Chu, Film Independent Forum’unda bir konuşma vermek üzere randevulaşmıştı, filmi gişede tepetaklak çakıldıktan sonra caymadı, göğsünü gerdi, konuşmaya çıktı. Lafa da zaten “Ee, bu biraz garip şu an…” diye başladı. N’apsın, garibim?

Chu “Evet, filmi beş milyon dolara yaptık, ama yine de o gişe rakamlarını duymak kolay değil” dedi. Geçtiğimiz yıllarda bu filmi yapmak için çok çaba sarf eden Chu, telefonunun devamlı kötü hasılat haberleriyle çaldığı yetmiyormuş gibi, izleyenlerin de acayip sinirli olduğunu belirtti. Ölüm tehditleri aldığını, ırkçı yorumlara maruz kaldığını söyledi Chu, “baya eğlenceli maşallah” dedi. “İnceleyenler sert çıktı, dersem hafif söylemiş olurum” diye de ekledi bu tepkileri zerafetle kabul ederek. Ben valla adama bir sempati duydum açıkçası. Böyle bir başarısızlıktan sonra, konuşmayı iptal etmemiş olması bile dev cesaret!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.