Star Wars’ın Disney’e satıldığı dönem gelen tepkileri hatırlıyor musunuz? Ben bizzat hatırlıyorum. Disney 4.5 milyar doları George Lucas’ın eline sayar saymaz yeni üçlemeyi duyurduğu için serinin hayranları bir anda küçük çaplı bir şoka girmişlerdi. Uyarının Jedi kostümü giymiş bir Mickey Mouse ve Goofy eşliğinde yapılmış olması da, “Aha Disney prensesi gibi Star Wars anlatacaklar” şakalarına mahal vermişti bolca. Birkaç kişi “Abi Marvel’ı da aldılar, fena da iş yapmadılar gibi sanki?” dese de tepki büyüktü.

Yalnız, bunun içerisine bir de hafifletici sebep vardı ki, o zaman geçtikçe ağır basıp, milleti sevindiren bir unsur hâline geldi: George Lucas artık Star Wars’ın gidişatında söz sahibi olmayacaktı. Star Wars’ı yaratan Lucas, prequel üçlemesiyle birlikte baya nefret toplamıştı; pek çok kişi için Star Wars’ın salahiyetinden artık onun sorumlu olmayacağı gerçeği bir rahatlama sebebiydi. Şimdi, Lucas artık nostaljik bir unsur olduğu için, zihnimizde “çok sevdiğimiz o şeyi yaratan güzel adam” olarak yer almaya hazır. Ve o yüzden biz de Force Awakens ile ilgili görüşlerini şehvetle dinlemeye hazırız.

FILE - In this March 13, 2008 file photo, director/producer George Lucas poses for portrait in Las Vegas.  Lucas wrote and produced the upcoming movie "Star Wars: The Clone Wars."There’s no mistaking the similarities. A childhood on a dusty farm, a love of fast vehicles, a rebel who battles an overpowering empire, George Lucas is the hero he created, Luke Skywalker. (AP Photo/Matt Sayles, File)

Vulture’ın bir organizasyonun girişinde yakaladığı Lucas’ın filmi izlediği ve beğendiği Lucasfim yapımcısı Kathleen Kennedy tarafından aktarılmıştı. Tam görüşlerini ise, Vulture mikrofonu tutunca, açık bir şekilde söyledi Lucas. Sadece şöyle dedi:

Bence hayranlar sevecek. Bu gerçekten de onların aradıkları tipte bir film.”

Bakın, nüans çok ince. Lucas film iyi demiyor. “siz seveceksiniz” diyor. “Alın işte, alın, size istediğinizi vermişler, mutlu musunuz ha mutlu mu?” diyor. Burada çok net bir çizgi var. Lucas belli ki filmin kendi doğruları yerine, filmi 70’lerde ve 80’lerde çocukken sevmiş olan yetişkinlerin istediklerine göre şekillendiğini düşünüyor. Çünkü dürüst olalım, prequel üçlemesi tam da bunu yapmadığı için eleştirilmişti zaten.

Bu da filmle ilgili bugüne kadar gördüklerimizle uyuşuyor açıkçası. BB-8’in içine mesaj gizlenmesi, tüm hayali kaçabilmek olan bir çöl faresinin maceraya sürüklenmesi, Death Star vari bir dev savaş istasyonu Starkiller Base’in varlığı… Ben de bundan kıllanıyordum, Lucas da bunu düşünüyor belli ki. Force Awakens, nostaljik damarı ihya etmeyi, kendi bildiğini okumaktan daha çok umursayacak gibi gözüküyor. Bu iyi bir şey değil açıkçası. Ve ben, istemesem de, bu noktada Lucas’a katılmadan edemiyorum. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.