Batı dünyası bir kere Godzilla’yı Japon kültüründen ayrıştırıp, kendi şartlarıyla uyarlamaya çalışmıştı. Sene 1998’di ve ortaya çıkan eser tam bir rezaletti. Başrolünde Matthew Broderick’in oynadığı film, yönetmeni Roland Emmerich’in standartlarına göre bile çok kötüydü. Dünya çapındaki Godzilla hayranları atara gelmiş. Amerikan film eleştirmenleri filmin üzerine Altın Ahududu atmışlardı. Olmamıştı yani anlayacağınız. Batı’nın Kaiju konseptini anlama ihtimalini artık çok az görüyorduk…

Derken bu film geldi. Daha evvel nispeten beğenilen Monsters filmiyle tanınan Gareth Edwards muhteşem bir kadro toparlamıştı, her şey ümit verici gözüküyordu. Bryan Cranston, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Juliette Binoche, Ken Watanabe, Sally Hawkins, David Strathairn… Hani böyle aklınızın bir köşesinde duran, “O sırada param varsa, vaktim varsa, denk gelirse giderim” dediğiniz filmler var ya, o mertebedeydi Godzilla 2014.

Şu aşağıdaki fragmandan sonra artık değil. Bryan Cranston’ın “Allah yardımcımız olsun” repliği öyle bir korkuyla söyleniyor, Godzilla öyle bir şekilde sunuluyor ki zaten hayran hayran bakıyor, tüylerinizi diken diken olurken izliyorsunuz. Ama sonra fragman son salvoyu çakıyor. Asya fragmanını izleyenler zaten durumun farkındadırlar, bu uluslararası versiyonda şaşırmazlar. Ama eğer izlemediyseniz, sonda gelen ve filmin tadını on katına çıkartan öteki Kaiju ile dumur olacaksınız! Şöyle diyelim, filmin 16 Mayıs çıkış tarihini öyle bir merakla bekliyoruz ki, sabırsızlıktan saçlarımız dökülecek resmen…

Fragman şurada. Bir de not düşelim, herkes Mothra diye heyecanlandı, fakat net bir açıklama yok. Şahsen bizim gözümüze de Mothra’dan çok Rodan gibi gözüktü, ama mühim olan o değil. Mühim olan, yıllardır özlemini çektiğimiz Godzilla vs. filmi geliyor. Mühim olan bu!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.