İlk Guardians of the Galaxy filminin başarısı dönüp bakınca insana acayip gelmiyor. Çünkü bugün kağıt üzerinde çok güçlü bir proje Guardians. Üzerinde Marvel etiketi var, başrolü dünyanın açık ara en büyük iki üç jönünden biri, mutfağında keyifli bir yönetmen var… Ama 2014’te bu faktörlerin her biri sallantıdaydı. Marvel Winter Soldier‘ı yeni çıkartmıştı, Guardians bir marka olarak hiçbir şey ifade etmiyordu, Chris Pratt hepimiz için Parks & Rec’teki aptal şişmandı, James Gunn‘ı da tanıyanımız azdı.

Oradan buraya çok yol kat etti elbette bu marka. İkinci film için de Marvel bu büyüme oranına çift omuzla yüklendi. Bütün reklamlar, bütün röportajlar ve beyanlar “ilk film ne kadar şok bir başarıydı değil mi, evet evet” tadında oldu, Guardians ekibi akla gelebilecek her türlü talk show’a çıktı, her türlü komik ve saçma online videoda boy gösterdi… Avengers gibi pazarladı yani Marvel biraz filmini. Peki sonuç?

Guardians-of-the-Galaxy-Chinese-poster-excerpt

Guardians of the Galaxy vol. 2 kendi memleketindeki ilk haftasonunu 145 milyon dolarlık bir gişe hasılatıyla kapattı. Ülkemiz de dahil pek çok memlekette daha önceden açılışını yapan James Gunn filmi, böylelikle toplam gişe hasılatını da 425 milyon dolar civarına çekti. 145 milyon dolar, ilk Guardians’tan neredeyse %50 oranında daha fazla. Ancak 2017’nin en güçlü açılışı değil. O onur 174 milyonluk getirisiyle Beauty and the Beast‘e ait. Yine Disney tarafları yani.

Peki filmin nihai gişe ömrü? Genel olarak uzmanlar filmin Amerika dahilinde 380 – 400 milyon dolar arası bitmesini bekliyorlar. Dünya çapında da elde ettiği gelirlerle 1 milyar dolar barajı büyük ihtimalle rahat aşılacaktır. Ancak filmin daha çıkmadığı bir ülke neredeyse kalmadı, o yüzden de en nihayetinde 1 milyar dolar hasılat barajı çok da kürekle aşılmayacak gibi gözüküyor. Son tahmin 1.1 milyar civarında biter diyorum. Siz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.