Sizlere geçtiğimiz günlerde ulaştırdığımız bir haberde, Black Panther: Wakanda Forever filminde T’Challa’yı canlandırması planlanan ama vefatı sebebiyle bu durum iptal olan ve yerine yeni bir oyuncu getirilmeyen Chadwick Boseman meselesi hakkında filmin yapımcılarından birinin görüşlerini paylaşmıştık. O haberin sonunda ise birazdan paylaşacağımız haberin henüz söylenti seviyesinde olduğunu ve asıl yorumu haber resmileşince yapacağımızı belirtmiştik. Deadline sonunda Hollywood’un en bilinen efsanelerinden Harrison Ford’un, bu senenin başlarında vefat eden William Hurt’ün yerine MCU’da General Thunderbolt Ross rolüne geçmeyi kabul ettiğini duyurdu. Ford rolü ilk olarak 2024’te gelecek olan Captain America: New World Order’da canlandıracak ve ardından ismiyle müsemma Thunderbolts filminde de daha büyük bir rolle yine karşımıza çıkacak.

Bu duruma neresinden bakarsanız bakın ikiyüzlülük akıyor olaydan. Aynı evrende vefat eden bir oyuncunun karakteri için yeni birisini getirmiyorsun ve anısına saygı duyduğunu iddia ediyorsun ama aynı olayı başka bir oyuncu için hiç gözünü kırpmadan yapabiliyorsun! O oyuncunun anısı, sevenleri, ağırlığı yok mu? Sebebi ne? Birinin vefatının daha trajik olması mı? Birinin daha genç öbürünün daha yaşlı olması mı? Birinin baş karakter, öbürünün yan karakteri canlandırması mı? Bu soruların hepsine farklı farklı cevaplar verilebilir ama günün sonunda değişmeyen şey ortada vefat eden iki insanın olduğu ve o insanların MCU’daki karakterleri hakkında verilen kararların da paralellik göstermesi gerektiği. Karakterlerin bulundukları konumlar ya da evrenin geleceğindeki önemleri çok da bir kıstas olmamalı. Zaten o kıstası yapıyorsak, T’Challa’nın çok daha büyük önemi olduğu belli evrende, General Ross yerine bir sürü karakter kullanılabilir aynı olaylara sebebiyet verecek. İki oyuncunun da toprağı bol olsun, mesele o ya da ölüm yarıştırmak değil zaten; benim kızdığım şey ortada samimiyet olmaması.

Bu sitemi geçtiysek de karakterin üzerine konuşalım biraz da. Zaten yeni Captain America filmi iyiden iyiye Civil War benzeri bir “event” yolunda gidiyor. Sam dışında iki kahraman daha olacak, Hulk ve She Hulk’ın dönüşü de bekleniyor, kötü adam zaten Leader. Üstüne bir de Ross gelip Red Hulk’a filan dönüşürse acayip olur. Burada olmazsa Thunderbolts filminde olur gibi geliyor. Red Hulk illa ki o perdede gözükecek bir noktada. Bu arada tamamen garip bulduğum bir diğer olay da 72 yaşında vefat etmiş bir oyuncuyu 80 yaşında olan başka bir oyuncu ile değiştirmek. Bare biraz daha genç birini seçseydiniz de Allah korusun benzer bir durumla karşılaşma ihtimalimiz görece azalsaydı. Ayrıca Harrison Ford’un bu tür filmler için zerre heyecan duymadığını bilmek de hafiften rahatsız ediyor beni, inşallah uyduruk bir performans sergilemez.

Harrison Ford size heyecanlandıran bir isim mi? Yeni Captain America filminden ne bekliyorsunuz? Karakterin yeni bir oyuncuyla devam ediyor olmasına ne diyorsunuz? Black Panther olayıyla bu olayı siz de benim gibi karşılaştırıyor musunuz? Red Hulk’ı hangi filmde görürüz? Yorumlarınızı, başka yazılara yaptığınız yorumlardan farklı bir tavra girmeden aşağıya doldurun.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.