Pacific Rim’i sevmiş miydiniz? Kaiju filmlerine bir aşk mektubu olarak gayet yerinde ve tutkuyla yapıldığı belli olan bir filmdi, ama dürüst olmak gerekirse şahsen Guillermo del Toro’dan daha fazlasını bekleyen bir insan olarak, bazı diyalogların odunluğuna şaşırmaktan hâl olduğumu da unutamıyorum. O yüzden, geçtiğimiz günlerde resmen açıklanan şu habere karşı karmaşık duygularım var: Pacific Rim 2 geliyor.

Aslında bu gayrı resmi olarak bilinen bir şeydi. Gayrı resmi diyorum, zira Guillermo del Toro “daha Legendary’den onay gelmedi ama ben ikinci filmi yazmaya başladım” diye bir açıklama yapmıştı. İlk film yaklaşık 200 milyon dolarlık bütçesini gişede ikiye katladığından, Legendary’nin de onay vermemesi düşünülemezdi; o yüzden neredeyse kesin gözüyle bakıyorduk. En nihayetinde Amerikalı stüdyo o onayı verdi, yeşil ışığı yaktı, Pacific Rim 2 “neredeyse kesin” statüsünden, “gayet resmi” statüsüne geçişini yaptı.

pacrimnewfan

Del Toro’nun olaya yaklaşımı şu şekilde:

“Sevdiğim karakterler geri dönecek. Raleigh, Mako, Newt, Gottlieb ve kim bilir, belki Hannibal Chau bile dönebilir. Ama onlarla yepyeni alanlar keşfedeceğiz ve inanılmaz görsel şölenler ve savaşlar bizleri bekliyor olacak. İlk film temeli attı, şimdi tam anlamıyla eğlenmeye hazırız.”

Yani… ilk film gerçekten de görsel yönü çok yüksek, insanı etkileyen efektleri çok fazla, ama senaryosu da çok hödük bir filmdi. Del Toro diyaloglar üzerinde yapabileceğini bildiğimiz o ince ayarı yapar, vizyon şenliği de devam ederse, Pacific Rim 2’ye iyiden iyiye aşık olabiliriz.  Durum her ne olursa olsun, film 2017’de vizyona girene kadar tam olarak bilemeyeceğiz. Senaryosunu del Toro ile birlike Zak Penn’in de kaleme alacağı filmin IMAX 3D olarak da vizyona gireceğini de ekleyelim yeri gelmişken.

Bakalım nasıl olacak? Merakla bekliyoruz. Siz ne diyorsunuz o sırada? Oluru var mı?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.