Henry Walsh bir araba kazası geçirdi. Bu kaza onu ağrılar içerisinde, ağrı kesicilerin de tesiri altında yaşamak zorunda bıraktı bir süre. Kendisini iyi hissetmek için Star Wars: The Last Jedi‘a gitmeye karar verdi. Filmi sevmedi. İki buçuk saat boyunca ağrılar içinde oturmanın karşılığında gördüğü eylere çok sinirlendi. Eve gelip, öfkesini kusmak için bir change.org kampanyası başlattı. “Star Wars: The Last Jedi” dedi, “külliyattan silinmeli. Ey Disney, çabuk bu filmi sagadan çıkar“.

Kampanya kırk beş bin kadar bir imza topladı, birkaç site haber yaptı; olağan şeyler, biliyorsunuz. Walsh sonradan biraz geri bastı, “Arkadaşlar keşke önemli şeylere imza toplasak, tamam ben bir sinirle açtım ama…” dedi. Zaten böylesi bir kampanyanın başarılı olacağı da yoktu. Olmayacağını muhtemelen Walsh da biliyordu. İmza atanlar da biliyor. Ancak bir yandan, bu sabah; bu kampanyayı düşünürken, kendi kendime şu soruyu sormama sebep oldu:

Külliyattan kalksa ne olacak?

The Last Jedi 2

Şu an Disney karargâhından ani bir karar çıksa. The Last Jedi’ı silseler atsalar Star Wars hikayesinden çok büyük şeyler eksilecek gibi gelmiyor insana. Saatlerin The Last Jedi sonundan, The Force Awakens finalini gösterdiği anlara geri dönmesiyle galaktik tabloda ve Star Wars evreninin büyük şemasında büyük bir şey değişiyor gibi gözükmüyor. The Last Jedi’ı kaldırsak elveda diyeceğimiz şeyler hep küçük çaplı. SPOILER örneklerle düşünün. First Order’ı yamuk suratlı yaşlı bir adam değil, yamuk suratlı genç bir adam yönetmeye başlıyor. Resistance mensuplarının sayısı bir üs dolusu insandan, bir gemi dolusu insana düşüyor. Jedi’lar zaten yoktu, yine yoklar. Yeni birileri de gelmiyor. Küçük çaplı bir muharebe, bir de zaten inzivadaki bir kahramana veda çıkartmış oluyoruz.

The Last Jedi kalkınca, sadece çok bireysel ve çok minimal mesafeleri silmiş olmuyor muyuz yani böylece? Ortalama bir Star Wars Rebels bölümünden daha fazla bir kayıp yaşatmak mümkün mü destana? Ya da şunu sormak isterim: Başka herhangi bir Star Wars filminde böylesi bir soruyu sormak, cevabında sürüncemede kalıyor mu insan? Çünkü kafamda diğer bütün filmleri çıkartıyorum. Ortada büyük, kocaman boşluklar kalıyor, The Last Jedi’ı çıkarttığımda ise küçük tepeler ve çukurlar. O sebeple kıymetli fikirlerinizi samimiyetle merak ediyorum. Ne olacak Walsh’ın öfkeli imza kampanyası yerini bulup The Last Jedi külliyattan çıkartılsa? Aşağıya yazın!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.