Neredeyse on sene önce başladı The Hobbit’in macerası. O zamanlar Yüzüklerin Efendisi serisi yeni bitmiş, milletin damağında korkunç bir Orta Dünya tadı kalmıştı. The Hobbit’in filme çekilip çekilemeyeceği konuşuldu uzun zaman boyunca. Sonra resmi duyuru geldi. O zamanlar ilk açıklama, filmi Guillermo del Toro’nun çekeceğiydi. Sonra Peter Jackson görevi bizzat devraldı. İlk önce filmin ikiye bölüneceği söylendi. Sonra da üçe. İlk filmin çıkış tarihi olan 2012 bile çok uzak gözüküyordu. Adım adım geçtik seneleri, en sonunda da bu noktaya geldik. Orta Dünya’ya olan -ön görülebilir gelecekteki- son sinematik yolculuğumuz. Bundan sonrası artık birinin bir şeyleri yeniden yapmasına bakacak sevgili geekyaparlar. En azından Bilbo’yu uzun süre görmeyeceğimiz kesin…

Orijinal adı, aynen kitabın kendisi gibi “There and Back Again” olan, fakat film üçe bölününce ismi değiştirilen Battle of the Five Armies 17 Aralık’ta vizyona girecek. Bugüne kadar çok pazarlama taktiği yedik, stüdyolardan çok ters köşe gördük; o yüzden belki içimden “ulan bunlar Silmarillion’dan beş film çıkartırlar boş ver” demem gerekiyor ama yine de hüzünlenmeden edemiyorum. Ciddi ciddi bunun son Orta Dünya filmi olduğuna inanmak istiyorum sanırım. Öyle olsun ki, 17 Aralık’ta sinemaya gidip duygulanayım, salondan içim bir hoş ayrılayım.

Her neyse, film yaklaştıkça, promosyonu da hızlandı tabii. Filmin ana fragmanı da yayınlandı. E siz benim ağlamalarımı dinlemeye değil, fragmanı izlemeye geldiniz neticesinde değil mi? Hemen videoya geçelim. Yalnız uyaralım, daha önceden haberini verdiğimiz 45 dakikalık savaş sahnesine ve filmin ismine yaraşır bir fragman var. Güller böceklerin zamanı geçti, artık mızrak ve okların saatindeyiz.

Buyurun efendim, Hobbit: Beş Ordular Savaşı fragmanı!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.