Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi serisinde kelimenin tam anlamıyla muazzam yaptığı tek bir şey varsa, o da savaş sekanslarıdır muhtemelen. Hatırlasanıza orijinal üçlemenin ilk filmindeki o flashback savaş sahnesini, Miğfer Dibi sahnelerini, Gondor savaşını, Mordor’daki o son kapışmayı… Filmi gerçekten de efsanevi yapan milyarlarca küçük faktör var, ama o savaş sahnelerinin yeri gerçekten de ayrı.

E durum böyle olunca, isminde “savaş” geçen son Orta Dünya filmi de ilgiyi alakayı üzerine çekiyor tabii ki. Malumunuz, Hobbit üçlemesinin son filmi 17 Aralık’ta vizyona giriyor olacak. Yalan olmasın, baya da heyecanlıyız film için. İkinci film damağımızda çok nezih olmayan bir tat bırakmış olabilir, ama neticesinde Orta Dünya burası, dümende de Peter Jackson var. İlla ki son bir ziyarete gideceğiz.

Hem zaten baksanıza, adam savaş sahnesinin üzerine abandıkça abanmış arkadaş! Filme ismini veren Beş Ordular Savaşı’nın tamı tamına 45 dakikalık bir sekans olacağını söylüyor sayın Jackson. Entertainment Weekly de bu 45 dakikalık savaş sekansının krokisini ele geçirmiş ve yayınlamış. Kendisi de şöyle bir şey.

Map-of-Battle

Hey maşallah… Ha bu arada, belki ilgilenirsiniz diye notunu düşeyim, hani o HISHE’nin popülarize ettiği “kartallar niye gelip Frodo’yu götürmüyor” geyiği var ya? Peter Jackson farkındaymış o geyiğin. Yeni Zelanda’lı yönetmen bir röportajda “evet, gelip kartallar götürse daha kısa bir film olurdu” demiş ve Tolkien’in o kartalları deus ex machina olarak kullandığını kabul etmiş. Bu filmde yine kartallar olacak, fakat Jackson’ın dediğine göre dışarıdan gelip günü kurtaran şeyler yerine daha ziyade “planın bir parçası gibi” hissettireceklermiş.

E hadi hayırlısı bakalım…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.