Olaylar şöyle gelişti. Ben internette gezinirken, “Hunger Games: Mockingjay Part 2’den yeni fragman” diye bir haber gördüm. O an kafamda bir şimşek çaktı. Şimşeğin bir kısmı, fragmanı samimiyetle merak ediyor olmamdı; zira Hunger Games serisi berbat ilk filminden sonra baya sağlam devamıyla belini doğrultmuş, akabinde olacakları merak ettiğim bir seriye dönüşmüştü. Şimşeğin bir kısmın da, haberi nasıl yazacağımı kafamda kurgulayabilmiş olmamdan kaynaklanıyordu. Girişi “Dün çakmasını getirdik, alın buyurun bugün hası geldi” diye yapacaktım.

Hunger Games Mockingjay 2

Olmadı. Çünkü bu bir fragman değil. Bu sene vizyona girecek ve Jennifer Lawrence’ı –Jennifer Lawrence’ın şikayetlerine rağmen– bir süperstar hâline getiren, etrafı distopik-romantik-genç yetişkin kitap uyarlamalarıyla dolduran, resmen sinemada kendi izinden giden bir minik ordu yaratan seriyi sonlandıracak Mockingjay Part 2’yi izlemek istememizi sağlamak için yapılmış bu şey, pek çok adla çağrılabilir, ama bunlardan biri fragman olamaz.

Bir kere, zaten dünyanın en saçma konsepti yani son kitabı ikiye bölmek. Ama diyelim ki o topa girdiniz, biraz daha sağmak istiyorsunuz memeyi; o zaman bari bir nezaket gösterin ve aralarını kısa tutun bari. Yok. Hesapta “ikinci kısmını” izlediğim ve aynı film olduğu iddia edilen şeyin ilk kısmını unutalı yedi ay olmuş. Bir tiyatro oyununun ilk perdesinden çıkıp, iki hafta sonra başka bir matinede ikinci perdeye girmiş gibi hissediyorum.

Ve sen zaten bu saçmalıkla başlıyorsun işe, bir de üzerine üstlük fragman diye koyduğun şeyde filmin kendisi yok. Yok yani. Elimizdeki deneysel kısa videoda bugüne kadar Katniss’in Prim için yaptıkları konu edilmiş. Arkadaşım ben biliyorum onları. Eğer “Hunger Games’de önceki bölüm” çekeceksen de bari samimiyetle geçen filmde unuttuğumuz yerleri falan anlat, ne bileyim? Bunu buraya iliştiriyorum. Cümleten izleyelim, ibret olsun…

https://www.youtube.com/watch?t=1&v=xwFrDILQHbU

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.