Malumunuz üzere DC, kendi bünyesindeki karakterlerin uyarlama filmlerinden beklediğini çok da fazla bulamadığı için, yönetmenler ve filmler bazında artık sadece tek filmlik anlaşmalar yapmaya çalışıyordu. Bunun yanında aynı karakterin farklı filmlerde temsil edilmesi ve aynı anda farklı oyuncular tarafından farklı mecralarda canlandırılması da söz konusuydu. Hatta bu yılın tartışmalı filmi Joker de şurada yazdığımız gibi bu politikanın bir sonucu olarak bazı çekişmelere sebep olmuştu.

joker-phoenix-1135161-1280x0

Durum böyle iken hem söz konusu tek filmlik anlaşmalar hem de Joker filminin kendine has, farklı bir yerde duran bir film olması nedeniyle düşünceler, Joker’e aynı yönetmen ve oyuncu seçimiyle ikinci bir filmin gelmeyeceği yönündeydi. Nitekim yönetmen Todd Phillips’in de ilk etapta bunu destekleyecek açıklamaları bulunmaktaydı. Fakat sonra Joker, açılış yaptığı hafta sonunda doksan altı nokta iki milyon dolar gibi bir hasılat elde etti; toplamda ise bir milyarı aştı, bu derece bir hasılat yapan ilk +18 film oldu ve anlatılan bütün “Bu bir tematik filmdi, bir sanat çabasıydı, bir farklı duruştu” masalları, beklenen şekilde, yerini ikinci bir Joker filmine yakılan yeşil ışıklara bıraktı. Ya da en azından The Hollywood Reporter böyle söylüyor.

The Hollywood Reporter’ın aktardığına göre film, hem maddi hem de manevi olarak beklenenden de çok kazanca ulaştığı için, Joker’e ikinci bir filmin gelmesi değerlendiriliyor. Filmin tam olarak neye odaklanacağı henüz belli değil ancak yönetmen Todd Phillips’in önceki sözlerini referans alırsak –kendisi DC bünyesinde yeni bir film çekerse bunun sadece vahşi ve çılgın bir adamı anlatan bir film olmayacağını, Joker’de olduğu gibi yine tematik bir film olabileceğini söylüyordu- az çok bir fikrimiz olabilir sanırım.

Öte yandan her ne kadar ikinci film fikrini yönetmenin bizzat kendisi öne sürmüş dense de ne Todd Phillips ne de onu temsilen başka biri tarafından ikinci film dedikoduları hakkında yorum yapılmış değil. Bu dedikoduların arasında başrol Joaquin Phoenix’in ismi de, ilginçtir, geçmiyor. Tabii bu Phillips ikinci bir filmi çekecekse zaten doğrudan kendisinin de geri döneceğinin düşünülmesinden kaynaklı olabilir. Öbür türlü neden ikinci bir film konuşulsun? Ancak bir yandan da Todd Phillips’in yöneteceği ikinci bir karakter filmi denirken, Joker’in kastedilmeme ihtimali olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekebilir. Zira The Hollywood Reporter‘ın başlığı da Todd Phillips’in gözünün daha fazla DC karakterine orijin hikâyesi çekmekte olduğuna vurgu yapıyor, buradan yola çıkarak bu filmlerden birinin Joker’in ikinci filmi olması mantıklı geliyor. İlerleyen günlerde illaki birileri çıkıp bir şeyler söyleyecektir, onları beklemek en doğrusu.

Mandatory Credit: Photo by Dave Allocca/StarPix/Shutterstock (10434658ag) Joaquin Phoenix and Todd Phillips NYFF57 New York Premiere of "Joker", New York, USA - 02 Oct 2019
Fotoğraf: Dave Allocca/StarPix/Shutterstock

Bana sorarsanız, şimdiye kadar gördüğü süper kahraman işlerine çok da hevesli olmayan biri olarak “Haydi şimdi çok gaz bir isim seçerek takım oluşturuyor ve dünyayı kurtarıyoruz” yerine, Joker ve Logan gibi filmleri veya farklı tarzda bir örnek olarak Deadpool gibi filmleri izlemeyi yeğlerim. Bunun çıkan işin kalitesiyle veya külliyata saygıyla falan alakası yok bu arada, sadece izleme tercihiyle alakalı bir durum. Ben bu tarz filmleri izlemeyi; iyiyse iyi, kötüyse de kötü bulmayı tercih ediyorum. Bu yüzden hatta karakterlere değişik açılardan bakan daha fazla film yapılması için elimden gelen bir şey olsa eksik de kalmazdım. Fakat bir Joker 2 filmine gerçekten gerek var mı?

Çünkü Joker filmi, film hakkındaki şu spoilersız inceleme yazısında da belirtmeye çalıştığım şekilde çok da öyle bir Joker orijin hikâyesi değildi. En azından ben filme giderken böyle bir şey bekliyordum ancak farklı bir şey buldum ve bunun filmin sinematik değeri yahut değersizliği ile zerrece alakası yok. Aynı filmde başkarakterin ismini veya mahlasını değiştirsek, filmin medyada kapladığı yer ve hâliyle gişe hâsılatı dışında çok bir şeyin değişeceğini zannetmiyorum. Bu tabii başka bir tartışmanın konusu. Durum böyleyken, DC olabildiğince tek filmlik anlaşmalar yaparken, piyasada birbirine yakın zamanlarda birbirinden uzak, farklı tür ve mecralarda bir sürü Superman, Batman ve Joker uyarlaması dönerken, gerçekten çok da Joker anlatmayan bir filme devam çekmenin anlamı var mıdır? Oldu olacak Pattinson’lu Batman filmine de Joaquin’i getirelim, tam olsun?

Sizler ne dersiniz? Yorumlarda atış serbest.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

1 Yorum

  1. Bence gene film çekilsin ama bu joker üzerine olmak zorunda değil, arthur jokerini göreceksek de onu antagonist veyahut hikaye içerisinde geçen başka biri olarak görmeliyiz. nasıl olduğunu gördük zaten, bence neler yapabildiğini görmemizin vakti geldi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.