marvel-cinematic-universe

17 Temmuz’da vizyona giren Ant-Man ile birlikte, Marvel sinematik evreninin ikinci fazı da resmen kapanmış oldu. Artık Marvel’ın kemerinde on iki film, üç tane de dizi var. Önemli bir eşiği daha atladı Marvel sinematik evreni. Peki bu virajı, hangi karakter, nerede atlattı? Önümüzdeki fazda nereye gidecekler? Elimizden geldiğince, hepsine bir göz atalım istedik. Buyurun. Marvel sinematik evreninin ikinci fazı sonrası, hangi karakter, ne durumda?

 

  1. Phil Coulson

01 Coulson

İlk fazı birbirine bağlayan Coulson, ikinci fazı sadece ve sadece TV dünyasında geçirdi. İkinci fazın en önemli olayı olan SHIELD’ın yıkılması, en çok kendisini etkiledi. Coulson HYDRA’nın bıraktığı yıkıntıların arasından yükselmeye çalışan yeni SHIELD’ın kontrolünü eline aldı ve yükselen Inhumans tehdidine karşı ön cephede mücadele veriyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Secret Warriors. Üçüncü fazda Coulson, eski adıyla Skye, yeni adıyla Quake’in liderliğinde bir Inhuman ekibi kuracak. Onun ve ekibinin, özellikle de Inhuman’ların yaptıkları Civil War’ın fitilini ateşleyen hareketlerden biri olabilir.

 

  1. Nick Fury

02 Fury

SHIELD yıkıldıktan sonra, Fury’nin yapacağı pek bir şey kalmadı. Ondan sonra Agents of SHIELD’da kısa bir süre gözüken Fury, bir ara da Age of Ultron’a uğradı. Genel olarak şu an inzivada, kendisine ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkıyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Kendisi Civil War’da gözükmeyecek, o yüzden kısa vadede inzivasının devam edeceğini söylemek mümkün. Uzun vadede ise Infinity War’a kadar Fury’nin bir noktada –bu sefer gerçekten- Hakk’ın rahmetine kavuşacağı bize garanti geliyor.

 

  1. Tony Stark

03 Iron Man

İkinci fazın hemen başında Mandarin ile kapışıp, “benim zırhım değil, ben Iron Man’im” farkındalığına varan, fakat sonrasında Scarlet Witch’in tetiklediği korkularına yenik düşüp, Ultron programını yaratan Tony, Ultron olayları sonrası Avengers’dan resmi olarak ayrıldı. Hâlâ finanssal destek veriyor, ama artık kadronun bir parçası değil.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Civil War’ın kilit aktörlerinden biri olacağını zaten biliyoruz. Mesele onun süperinsan kayıt yasasını savunmasıyla başlayacak. Ultron olaylarından doğan pişmanlığı, -belki de Secret Warriors’ın hanesine yazılacak?- Stamford olaylarıyla katlanacak. Infinity War’da yeri garanti, ama o raddeye kadar olacakları kestirmek güç. Biz bir noktada Spider-Man filminde yer alacağını düşünüyoruz, belki bir “abi”, belki de bir rastlantı olarak. Ama burada Downey Jr’ın kontratı çok önemli elbette.

 

  1. James Rhodes

04 War Machine

War Machine, ikinci fazın sonunda önem kazanan karakterlerden. İlk fazda sadece Tony’nin yancısı olarak münasebete girdiğimiz Rhodey, ikinci fazda önce Iron Patriot oldu, ondan sonra Ultron olaylarında bizzat savaşa girdi ve sonunda New Avengers’ın bir parçası olarak ana kadroya yükseldi.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Rhodey İç Savaş’ta yeri belli bir isim. Don Cheadle’ın Civil War’da gözükeceği biliniyor. Her ne kadar şu sıralar Captain America liderliğindeki New Avengers kadrosunda bulunsa da, Kayıt Yasası söz konusu olunca tartışmadan devletin tarafını tutacaktır. Kendisi bir asker olduğundan, süperinsanların askerleştirmesine itiraz edeceğini sanmıyoruz.

 

  1. Bruce Banner

Marvel's Avengers: Age Of Ultron..L to R: Black Widow (Scarlett Johansson) and Hulk (Mark Ruffalo)..Ph: Film Frame..?Marvel 2015

Banner tüm ikinci fazı sadece bir filmle atlatan nadir karakterlerden. Kendisi Hulk olarak bulduğu kısa süreli yuvayı, Age of Ultron’un finalinde kasten elinin tersiyle itti. Filmin sonunda kendi kendine bir sürgün uygulayan Hulk, tüm Avengers kadrosunun en büyük jokeri şu an.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Hiç belli olmaz. Civil War’da gözüküp gözükmeyeceğine dair bir şey netleşmiş değil. Fakat gözükürse, onu bir noktada Marvel evreninin kozmik tarafına eklemleyebilirler. Zira üçüncü fazda bu kısım Ragnarok, Captain Marvel ve Infinity War eklentileriyle net bir şekilde ağırlık kazanacak. Eğer gözükmezse, Infinity War’a kadar Hulk sürgününe devam eder.

 

  1. Natasha Romanoff

06 Black Widow

Black Widow ikinci fazın en fazla gözüken karakterlerinden biriydi. SHIELD yıkılırken orada olan Natasha, Age of Ultron’da da kilit bir rol oynadı. Şu an kendisi Steve Rogers ile birlikte yeni kurulan New Avengers’ın liderliğini üstlenmiş vaziyette.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Civil War’da olacağı zaten bilinen Natasha’nın denkleminde çok fazla bilinmez yok. Kendisi her ne kadar MCU’ya bir Iron Man filminde girmiş olsa da, sadakat bakımından Tony’den çok Steve’e yakın olduğu su götürmez bir gerçek.  Sonrasında kuvvetle muhtemel Infinity War’a kadar gözükmeyecek.

 

  1. Clint Barton

MARVEL'S AVENGERS: AGE OF ULTRON - 2015 FILM STILL - Hawkeye/Clint Barton (Jeremy Renner) - Photo Credit: Jay Maidment  ©Marvel. All Rights Reserved.

Hawkeye ikinci fazı kısmen emekliye ayrılarak bitirdi. İkinci fazda ölmesine en çok ihtimal verilen karakterlerden biriyken, mutlu bir sona kavuştu ve çoluğunun çocuğunun yanında, kır kulübesinde yaptı finalini. Fakat Civil War kadrosunda onun da ismi yazıyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Barton bir “süperinsan” değil, artık bir SHIELD ajanı ya da bir Avenger da değil. O yüzden Kayıt Yasası ile çok ilgili değil. Bizce kendisi bir taraf tutmaktan ziyade, Fury’nin Ultron çıkışı benzeri bir yardım ziyareti yapacaktır. Yani adamı ailesine yolladıktan sonra tekrar savaşa çekip öldürmek falan gibi bir zalimlik yapmazlar değil mi?

 

  1. Loki

08 Loki

Loki ikinci fazı sessiz geçirdi. İlk fazın finalinde dünyada yediği haltların cezasını ikinci fazda Asgard’da hapis yatarak geçirdi. Kardeşi tarafından özel bir görev için çıkartıldı, Dünya’nın kurtulmasına yardımcı oldu, öldü. Ama aslında ölmedi. Thor 2’nin sonu gösterdi ki, şu an kendisi Odin kılığında Asgard’ın tahtında oturuyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Loki zaten Thor: Ragnarok’da önemli bir yer tutacak. Odin’e ne yaptığını hâlâ bilmiyoruz, ama artık kontrol onda ve Thanos ile Loki arasında illa ki bir münasebet yaşanacaktır. Ragnarok’un sonunda gerçekten ölebilir, zira o filmin böyle büyük bir fedakarlığa ihtiyacı var. Ama bizce, film o fedakarlık ihtiyacını Jane Foster ile giderip, Loki’yi Infinity War’a hazırlayacaktır.

 

  1. Thor

09 Thor

Thor Convergence karşısında tüm dünyaları savundu, kral olmayı elinin tersiyle itti, geri dönüp Dünya’ya yerleşti. Sonradan Ultron olayları sırasında bir koşu gidip geldiği görü havuzunda Infinity Stones muhabbetini çözüp, Asgard’a geri döndü.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Thor’un Civil War ile zaten bir ilgisi yok, olmayacak da. Infinity War’a da yeri hazır zaten. O sırada Ragnarok hikayesinde yapacakları Infinity War’ın da çehresini büyük ölçüde değiştirecek. Loki ile olan ilişkisi de ayrı muamma. Tahmin yapmak güç, ama illa bir şey söylemek gerekse, Thor ve Loki dışında tüm Asgard’ın Thanos’a yenik düşmesi bize hem karakter motivasyonu, hem de etki anlamında doğru bir hamle olur gibi geliyor diyebiliriz.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.