Takip edenler hatırlar, Sony’nin evladlyelik e-mail sızıntısıyla ortaya baya rahatsız edici bir gerçek çıkmıştı. 2013 yılında çıkan ve o dönem ödüllere aday olan American Hustle filminin maaş listesi ayyuka çıkmış, filmin erkek oyuncuları Christian Bale, Jeremy Renner ve Bradley Cooper 2.5 milyon dolar alırken, kadın oyuncuları Jennifer Lawrence ve Amy Adams‘ın 1.25 milyon dolar aldığı açıklanmış; bu da haklı olarak Hollywood’da kadın-erkek ücret eşitsizliğine dair tartışmaları beraberinde getirmişti.

Bu tartışma, “şu oyun seksist mi?” muhabbetinden daha ciddi, daha derin bir mesele; o yüzden GamerGate refleksiyle yaklaşmayın. Özünde yan bir rol oynayan Jennifer Lawrence neyse, ama filmde Jeremy Renner’ın iki katı kadar gözüken ve Renner’ın iki katı kadar çalışan Adams’ın, star gücü olarak da denk olduğu, hatta yer yer aştığı roldaşlarından yarısını alıyor olması büyük bir cinsiyet ilişkileri problemi. Bunun sebepleri ve sonuçları başka yerlerde tartışılır, ama en azından şunu söyleyebiliriz: Aynı problem Marvel semalarında pek görülmüyor.

11 The Avengers

Comic Book Movie sitesi, geçtiğimiz günlerde ilk Avengers filmi için aktör ve aktrislerin aldığı ücretleri yayınladı. Buna göre, Robert Downey, Jr. filmden en çok ekmek yiyen aktör konumunda, zira kendisi 40 milyon dolar almış. Bunun içerisinde illa ki gişe payı da bulunmaktadır, rakamın yüksek olmasının sebebi de odur. İkinci sırada ise Scarlett Johansson var. Kendisi 20 milyon dolarlık bir ücret almış. Ondan sonrakilere bakınca ise insan biraz üzülüyor. Chris Evans 6.9, Jeremy Renner 6.1, Chris Hemsworth 5.4, Mark Ruffalo ise 2.8 milyon dolar ücret almış.

Burada olumlu olan taraf “vay be, helal olsun kadına gitmiş para” değil elbette. Sevindirici olan, ilk Avengers filmi öncesinde aktörlerin star durumlarını göz önünde bulundurursak tablonun gayet adil olması. Ortada “Robert Downey olmasa, MCU olmazdı” diye bir cümle kurulabildiği için, RDJ’in o parayı alması normal. Scarlett Johansson da, dürüst olalım, ilk Avengers öncesinde de bugünkü kadar ünlü olan tek kişiydi. Ondan sonrakiler ise –American Hustle’da da kefeni yırtmasıyla birleştirirsek, baya iyi bir menajeri olduğu sonucuna varabileceğimiz Renner haricinde– baya şan şöhret sıralamasına göre dizilmişler, en “bilinmeyen faktör” Ruffalo da sona yerleşmiş.

Siz ne diyorsunuz peki? Adil mi sizce bu tablo?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.