Dev bir şaşkınlığımı sizinle paylaşmak istiyorum; görünen o ki, şu dakikaya kadar hiç Jimi Hendrix filmi çekilmemiş doğru düzgün. Gerçekten! Vakti zamanında efsane gitaristi genç aktör Andrew Benjamin’in oynadığı ve Hendrix’in kariyerinin başlarını anlatan bir film girmiş vizyona, ama o film de Hendrix şarkılarını kullanamadığından çok sükse yapamamış, ses getirememiş. Ki zaten problem bu gibi gözüküyor. Hendrix’in şarkılarının hakları kullanıma çok açık değil, bu da filmlerin önünü tıkıyor.

Bu en son birkaç senedir Legendary Entertainment’ta gelişimde olan Hendrix biyografisinin de yoluna taş koymuş. Senaryosunun 8 Mile ve The Fighter’ı yazan Scott Silver tarafından yazıldığı bu biyografik film, önceki All is By My Side gibi şarkıları koymadan bir yöntem de bulmak istemediğinden rafa kaldırılmış isimsiz filmimiz. Hatta bir ara projeye şimdilerde Falcon olarak gönlümüze taht kuran Anthony Mackie dahilmiş; olay esneyince o da bağını koparmış.

ab11b4bfa6668b57123079b6e62192e8_large

Ama şimdi sorunlar çözülmüş gibi duruyor. Deadline’ın haberine göre Legendary Entertainment ile Jimi Hendrix şarkılarının haklarını tümden elde bulunduran Experience Hendrix vakfı bir anlaşmaya varmışlar. Bunun üzerine Legendary Silver’ın senaryosunu almış, üzerine de bir yönetmen koymuş. Üstelik tercih ettikleri yönetmen de maşallahlık: Bourne filmleri, United 93 ve Captain Philipps’in yönetmeni Paul Greengrass.

Greengrass’in yönetmenlik koltuğunda oturması demek; filmin biraz da ödül sezonunu hedeflediği anlamına geliyor. Bu da daha önce Hendrix’i Hendrix’in şarkılarıyla anlatan hiçbir filmin olmadığını; şu sıralar Amerika’da ırk ilişkilerinin çok gündemde olduğunu düşününce, hiç de abes gelmiyor. Legendary muhtemelen gişe başarısı da olan bir yönetmen tercih ederek, işin içinden bir American Sniper çıkmasını umuyor, ama önce bunun için iyi bir film yapmaları lazım. Siz ne diyorsunuz, Jimi Hendrix filmi kulağa güzel geliyor mu şöyle Greengrass’li Silver’lı? Peki efsanevi gitaristi oynamak için kafanızda bir aday var mı? Yorumlarda belirtin!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

  1. alp demirkabız Cevap ver

    Valla cok ünlü karizması olan biri olmasına gerek yok. Whiplashteki gibi genç ünsüz birini de deneyebilirler. Gitardan anlasın, ekranda sırıtmasın yeter. Çünkü dediğin gibi filmin yönetmeni ve senaristi çok başarılı isimler zaten her türlü akaminko

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.