Caz Çağı Amerika’sı

Fantastic Beasts and Where to Find Them (3)

Bakın, işin büyülü kısmında değilim; ona az sonra geleceğiz. Ben daha ziyade, düz Amerika’dan söz ediyorum. Scott Fitzgerald‘ın Great Gatsby ile ölümsüzleştirdiği, muzaffer çıktığı bir Büyük Savaş‘ı arkasında bırakmış, gelecek olan Büyük Buhran‘dan habersiz, alkol yasağına rağmen eğlencenin, sanatın ve kültürün tam anlamıyla patladığı Caz ÇağıKükreyen 20’ler. Amerika’nın en büyüleyici –şaka niyetlidir– dönemlerinden birini, Rowling dokunuşuyla görmek gerçekten başlı başına bir gaz sebebi.

 

Amerikan Büyü Dünyası

Fantastic Beasts and Where to Find Them (2)

Bunun üzerine bir de işin büyü tarafı var. İngiliz büyü dünyasının inciği cıncığı yedi kitap ve sekiz filmde önümüze serildi zaten. Bakanlıklar, kültürel alışkanlıklar, tarih, türler arası ilişkiler, mitler, popüler kültür ögeleri, yaşayış biçimleri… Rowling şimdi burada, Amerika için aynısını bir filmde yapmayı deneyecek. Görebildiğimiz kadarıyla başarılı da olacaklar gibi. Amerikan Sihir Bakanlığı filmde ciddi bir rol üstlenecek gibi. Kültürel bağlantılar ve paraleller de çekilecekler sanıyoruz, özellikle de Speakeasy‘ler üzerinden. Keşfetmeye hazırız.

 

Bavul

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Filmin kelimenin tam anlamıyla merkezinde duran bavulun alelade bir Macguffin olma ihtimali çok yüksekti. Avengers’taki Tesseract‘i düşünün, öyle bir şeyden söz ediyorum. Sadece konuyu ilerletmek için senaristlerce kullanılan, sonra da üçüncü perdeye doğru anlamsızlaşan bir eşya olacak sanıyorduk. Ama bu fragmanda, Scamander bavulu baya Doktor’un TARDIS’i kullandığı gibi kullanıyor. İçinde gizlenme sistemleri var, belli ki içerisi sihirle büyütülmüş, içeri girilebiliyor… Evet, konunun arzu nesnesi o, ama sadece bu görevi ifa etmektense, aynı zamanda bir TARDIS havası da var sanıyoruz ki…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.