Bilmeyenler için kısaca bir özet geçelim; Star Wars filmleri sadece ana Episode bölümlerinden ibaret bir şekilde diriltilmedi. Disney ilk olarak Lucasfilm’i Star Wars haklarıyla birlikte satın aldığında sadece Episode VII, VIII ve IX’u açıklamıştı; fakat kısa bir süre sonra bombayı patlattı. Aralarda her sene birer tane olmak üzere üç tane spin-off filmi gelecekti. Bu filmler hakkında dedikodular bir anda patlak vermeye başladı takdir edersiniz ki; özellikle de 2016’da çıkacak olan ilk spin-off her film blogcusunun ağzını sulandırıyordu; kazan kaynatıyordu.

Bu filmle ilgili elimize iki net malumat düştü sadece; birincisi, filmi Godzilla ile sağlam bir yukarı ivme yakalayan Gareth Edwards yönetecekti ve Gary Whitta yazacaktı; fakat sonradan senarist American Pie, Golden Compass ve Twilight: New Moon’un yazarı Chris Weitz ile değiştirildi. İkinci malumatımız ise oyuncuyla ilgili oldu. Filmin açıklanan tek başrolü, geçen sene The Theory of Everything‘deki Jane Hawking rolüyle parlayan ve o rolle BAFTA, Altın Küre ve Oscar adaylıkları toplayan Felicity Jones oldu.

Rogue_Squadron_TEA

Şimdi de buradayız. Filmin artık bir de adı var: Star Wars: Rogue One. Eğer sıkı bir Star Wars hayranı değilseniz Rogue One’ı “yoldan çıkmış olan” gibi yorumlama ihtimaliniz yüksek, fakat SW hayranları bunun neye gönderme yaptığını adları gibi biliyorlar: Rogue Squadron. Galaktik İsyan’ın X-Wing bölüğü. Meşhur üyeleri arasında Wedge Antilles var mesela. Ha bir de Tatooine’li bir çiftçi çocuğu var, bak adamın adını unuttum, Starkiller mıydı neydi?

Filmle ilgili elimizde henüz bir görsel yok, fakat Disney CEO’su Bob Iger’ın sunumunda bir konsept çizimi kullandığı söyleniyor. Bu konsept çizimini görmedik; ama anlatılanalra bakılacak olunursa üç dört pilotun, birkaç geminin önünde askeri gözüken bir sahnesini tasvir ediyormuş çizim. Gören kaynaklar gemilerin X-Wing’lere benzemediğini, görselin tarzının da çok Halo-vari olduğunu dile getiriyorlar. Kostümlerin de o meşhur turuncu pilot tulumu olmadığı belirtiliyor. Yani anlayacağınız Rogue One her neyse kesinlikle Star Wars’ın Jedi-dışı bir tarafını ele alacak -ki bu heyecan verici- ama Rogue Squadron’ın geçmişini değil, muhtemelen bugününü anlatacak.

Filmin vizyon tarihi Aralık, 2017. Ee, ne diyoruz? Yorumları alalım!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. Walla Star Wars’la ilgili ne yapsalar izlemek şart ama bence Bounty Hunter ile ilgili bir film daha ilgi çekici olabilirdi. Origin filmleri çekmemeleri de bence başarılı bir hareket. Daha önce bi yerde yazmıştım, Han Solo’yu kim oynasa memnun olmam, bu diğer orijinal üçleme karakterleri için de geçerli. Dolayısıyla farklı karakterlere, farklı dönemlere (Old Republic dönemi olsa aah aah. Hatta dizi olsa, HBO’da ya da Netflix’te.. Aaah aaaah) yönelmelerinin hem hayranları kızdırmamak hem de farklı kitlelere de hitap etmek adına daha faydalı bir hareket olacağı görüşündeyim.

    Bu filmi de tabii ki izliycez. Biraz daha detaylar gelsin, ona göre olumlu ya da olumsuz önyargı ediniriz.. 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.