Infinity War’a kalan süre gittikçe azalırken ruh taşı ile ilgili çıkan dedikodular artıyor farkındaysanız. Hayranlar, on seneyi aşkındır var olan Marvel Sinematik Evreni’ni incik cincik araştırıyor ve inanılmaz detaylarla çıkageliyorlar internete.

İnternetin bu uçsuz bucaksız teori kuyularında kendini kaybetmek istemeyen ve film öncesi kısa bir özet minvalinde “teoriler listesi” arzulayanlar için de biz genel bir derleme yapalım dedik. Hiçbiri üzerinde orijinallik iddiasında bulunmadığımız gibi Screenrant, Comicbook.com ya da uçsuz bucaksız hazine Reddit gibi sitelerden vaktinde gördüğümüz çoğu teoriyi de listemize kattığımızı söylemeden geçmeyelim. Yani bu bir derlemedir. Haberiniz olsun. 

Teori 1: Hawkeye, Ruh Taşı’nın Peşinde

Hawkeye-FAN-Poster-Header-for-Avengers-Infinity-War

Clint Barton’ın hiçbir şekilde film afişlerinde ya da fragmanlarında yer almıyor oluşuyla çoğu hayranın odağı haline geldiğini fark etmişsinizdir. Birçok insan oturup bunun sebebinin çok mühim şeylerde saklı olduğunu düşünüyor. Hatta geçenlerde yazdığımız yazı bünyesinde de Hawkeye’ın Ronin olma konusu bu teoride büyük bir rol oynuyor.

Clint Barton’ın Ronin ismini sahiplenmesi, ölümden geri gelmesi ile mümkün oluyor bildiğiniz üzere. Fakat yakın zamanlarda sızan birtakım dedikodular sayesinde, Avengers 3 ve 4 filmlerinin Hawkeye için oldukça trajik kayıplar anlamına gelen şeyleri barındıracağını öğrendik. Birçok hayran da bu trajik kayıp her ne kadar açıklanmış olmasa da, Clint’in ailesine yönelik bir girişim olacağından şüpheleniyor. Yani, bunca süredir ailesiyle vakit geçirmek için ortalıklarda görünmeyen ve Civil War sonrası emekli-vari kararında emin gibi gözüken pek sevgili Hawkeye, Thanos’un dünyada yarattığı kaos sonrası ailesini kaybetmesiyle intikam almak için bu Ronin kişiliğine bürünecekmiş. Bu ortalıkta olmadığı sıralarda ya da tam da Ronin olarak döndüğü vakitlerde, intikamına hizmet edeceği için ruh taşını aramaya özel bir göreve çıkacağı söyleniyor.

Yani bir bakıma nöbetçi Avenger mantığıyla, bizim kalabalık ekibe son dakika uzaktan yardım edeceği ima ediliyor. Üstelik Ronin kişiliği ile bağlantılı olarak film çekimlerinde Japonya’nın olması konusunda teorilerini destekleyen hayranlar da, bu konuda kendilerinden emin. Clint’i gördüğümüz vakit artık ortalıkta Hawkeye olmayabilir; ama onun yerine Ronin’in ailevi trajedisinden sonra Thanos’un ardına koca bir tekme patlatabilmek için bu malum taşı aramaya çıkmış yegane isim olması da bir ihtimal diyelim.

 

Teori 2: Ruh Taşı Başından Beri Wakanda’daydı

at-home-in-wakanda-kdfkrhff-d90bdb41656350831da4f01ab4eaa01f

Black Panther filmi çıktığından beri Infinity War teorileri de Wakanda etrafında daha çok şekillenir hale geldi. Birçok hayran, ruh taşının aslında zamanın en başından beri Wakanda’da saklı olduğuna inanıyor. Şöyle ki; koca bir göktaşının Dünya’nın yüzeyine çarptığı nokta olan Wakanda’daki malum vibranyumun oluşma hikayesi, kimilerine göre ruh taşının bu topraklara gelme sebebi. Bu meteorun sağladığı vibranyumun yanı sıra, toprağın özünde bir yerlerde ruh taşı da saklı. Hatta sırf bu sebepten ötürü kalp şeklindeki bitki (malum Black Panther gücünü veren ve Killmonger’ın yakıp kül ettiği o çiçek) gücünü tam anlamıyla ruh taşından alan bir oluşum. Bu ihtimaller biraz uzak geldiyse gelin bu Black Panther ve ruh taşı teorisinin ikinci kısmını anlatalım da biraz daha taşlar yerine otursun. (Vurmayın, valla kötü niyetimiz yoktu)

Ruh taşı, şu ana kadar tanıştığımız diğer taşlardan çok daha güçlü, çok daha büyük şeylere sonuç olabilecek bir hikmette. Ölü ya da canlı fark etmeden her türlü ruh üzerinde etki gücüne sahip olan bu taşın sınırları neredeyse yok. Öbür dünya ile potansiyel bir portal açma imkanını bile sağlıyor. Ruhu olan her şeyin, yani her canlının, mutlak kontrolü de onda. Peki Black Panther’le ne alakası olabilir o meteor dışında? Şöyle ki, hatırlarsanız T’Challa kalp şeklindeki bitkinin kanına karışmasına izin verdikten sonra atalarının diyarına, ruhlar alemine küçük bir yolculuğa çıkıyordu. Yani o potansiyel portal kısmı, burada anlam kazanıyor. Bunu sağlayan da meteorla Wakanda topraklarında o mor çiçeğe güç veren ruh taşıymış. Yani damla damla kanlarına karışan ruh taşı gücü ile bunu yapabiliyor Black Panther olma hakkını kazanan kişi.

Ne dersiniz, çok mu uçukmuş bu teori? Filmlerin sıralamasına göre Black Panther’in Infinity War’dan önce gelmesini de biraz bu teoriye bağlayanlar olmuş zira.

 

Teori 3: Bu Taşın Kilit İsmi Tony Stark

tonystark_wide-07d575bcc16626c74f8809459359eec52b4752b0-s900-c85

Bu teoriyi bizzat Marvel’ın yayınladığı promo resimlerinden yola çıkarak türetmiş hayranlar. Göreceğiniz üzere şu resimde, her bir taşın ortaya çıktığı film ve kahramanlar yer alıyor. Hepsinin merkezinde tek bir figür var ve çok açık bir şekilde ruh taşının turuncu silüetinde de Iron Man parıldıyor. Bu noktada da, hayranlar teorilerinin daha sağlam bir zemine bastığını düşünmeye başlıyor haliyle.

Bunu nereden cımbızlayıp da böyle bir anlama döktüler gerçekten hiç emin değiliz ama Tony’nin babası Howard Stark’ın “Sen benim yarattığım en mühim şeysin” gibisinden bir repliğini çekip çıkaran hayranlar bu teoriyi zenginleştirmeye devam ediyorlar. Söylenilene göre, bu tür anormalliklerle oldukça kabarık bir geçmişe sahip olan Howard’ın (malumunuz Dark Matter olayları da onun dönemindeydi), ruh taşını Tony üzerinde bir şekilde kullanmış olabilir. Tabii bunun nasıl ve hangi yöntemle olduğu konusunda hala henüz net bir tahmin yürütememişler. Ama siz de hak vereceksiniz ki 10 senedir var olan MCU’nun en önemli ve en emek verilmiş karakteri olan Iron Man’in böylesine büyük ve mühim bir pozisyonda olmaması çok da beklenmedik değil şu raddede. Yani bu evrenin kurulmasında büyük etkisi olan Tony Stark isminin ve filmlerinin, aynı zamanda koca bir çağın kapanmasına da ayak olacağı üzücü bir şekilde işaret ediliyor sanki. Ne dersiniz?

 

Teori 4: Captain Marvel’ın Güçlerinin Ateşleyicisi Olarak Ruh Taşı

captain-marvel-Copy

2019’un Mart’ında sinemada izleyeceğimiz Captain Marvel filmi için henüz senaryo anlamında çok net çizgilerimiz yok hala. Dolayısıyla hayranlar da en geniş ve rahat pota olan Carol Danvers teorilerine oynamaktan geri durmuyor.

Biliyorsunuz ki MCU, çizgi romanlara bizzat uyan bir sinematik evren değil. E hayranlar da oturup düşünmüş ve neden Carol Danvers güçlerini bu taş sayesinde kazanmasın demişler. Çizgi romanlarda Psyche-Magnetron isimli bir makine sayesinde asıl güçlerine kavuşan Captain Marvel’ın orijin filminin bizzat Avengers 3 ve 4 arasında yer alması da bu fikirlerini bir adım daha ilerleten sebep olmuş. Yani bizimkilerin bir bakıma taşı bulma macerası da Captain Marvel filminde yatıyor olabilirmiş. Tabii burada 90’larda geçecek hikayesinin bu teoriye nasıl bir bağlantı desteği sağladığını merak eden bizler de oturup çenemizi kaşımadan edemiyoruz. Bekleyip görmek kalıyor sadece.

 

Teori 5: Evrendeki Her Ruhu Görebilen İsim: Heimdall

Thor-Heimdall

Bu teori, MCU’nun ruh taşı için en eski teorilerinden biridir aslında. Heimdall, MCU’nun ilk yıllarından bu yana ortaya çıkan her taş sonrası bir kez daha tekrarlanan isim olup durdu. Zira evrendeki her ruhu görebiliyor oluşu, bu taşın ona vermiş olabileceği bir güç olarak değerlendiriliyor. Gözler kalbin aynasıdır derler; kalp de ruhun kapısıdır. O zaman (burada şu gif çok iyi gider yalnız) Heimdall’ın o baktıkça iç açan gözleri bir bakıma ruh taşının yegane kanıtı mı acaba?

En eski teori doğru çıkarsa, muhtemelen MCU’nun kurulduğu temel için herkesi kutlamamız falan gerekecek. Yazın kenara.

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.