Infinity War’a kalan süre gittikçe azalırken ruh taşı ile ilgili çıkan dedikodular artıyor farkındaysanız. Hayranlar, on seneyi aşkındır var olan Marvel Sinematik Evreni’ni incik cincik araştırıyor ve inanılmaz detaylarla çıkageliyorlar internete. Üstelik bu detaylar, ilk bakışta çok da alakalıymış gibi durmasa bile, işin derinlerine inince insana mantıklı gelen yanlarıyla göze çarpıyorlar. İlginç şey şu teori olayları vesselam. Takdir etmek lazım.

İnternetin bu uçsuz bucaksız teori kuyularında kendini kaybetmek istemeyen ve film öncesi kısa bir özet minvalinde “teoriler listesi” arzulayanlar için de biz genel bir derleme yapalım dedik. Hiçbiri üzerinde orijinallik iddiasında bulunmadığımız gibi Screenrant, Comicbook.com ya da uçsuz bucaksız hazine Reddit gibi sitelerden vaktinde gördüğümüz çoğu teoriyi de listemize kattığımızı söylemeden geçmeyelim. İçerisinde oradan bulmadan eklediğimiz minik detaylar bile olsa, asıl zemini bu gibi yabancı sitelerden gelen fikirlerden oluşuyor.

Teori 6: Ego’nun Yüzeyinde Habersiz Bir Otostopçu Mu?

6d7dd4bf476584725ad42c9814eb600a844544e9._QL80_TTD_

Tam da şu an, şu dakika Guardians of the Galaxy filmlerinin MCU için süper mega bir önemde olduğunu (gelen her eleştiriye rağmen kabullenelim artık) hatırlatmak isteriz. Orb’un bizzat bu seriden çıkması, ekibin direkt olarak uzay ve evren ile çok yakın ilişkide olması, üstüne Adam Warlock’un evrene giriş kapısı olması gibi sebeplerle çok mühim bir pozisyonda şu anda. Hatırlarsanız GotG 2’de tanıdığımız Ego da bir hayli güçlü bir isimdi. Çizgi romanlarda gördüğümüz hikmet ve kudretini filmde yeteri kadar gördük mü emin olamasak da Ego the Living Planet’in kendi yüzeyinde haberi olmadan birçok şeyin yaşıyor olabileceği gibi bir gerçeklik var ortada.

Yani evrenin orasına burasına dağıtılan ama bir şekilde çekim güçleri sayesinde birbirlerini bulma yeteneği olan bu taşların sonuncusu olan ruh taşı, bizzat Ego’nun yüzeyinde miydi onca zamandır acaba? Uzun süredir habersizce Ego’nun gezegen yüzeyinde saklanan taş, GotG 2’deki malum patlamalı sonun ardından tekrar bir yere gitmiş olabilir miydi evrende? Bu noktada bu teoriye de biz bir destek çıkalım dedik ve ekliyoruz arkadaşlar: Acaba fragmanlarda sürekli gösterilen Satürn’ün, Ego’nun patlamasından sonra ruh taşını bir şekilde kendi yüzeyine çekebilme şansı olmuş mudur? Zira şu ana kadar verilen görsel materyallerde Satürn fazlasıyla göze parmak oluverdi. MCU’da bir şey kestirmek de pek mümkün değil biliyorsunuz…

 

Teori 7: O Piti Piti, Ya Odin Ya Da Hela’dır Sahibi

tumblr_p32kfiBynW1wqgsmoo2_1280

Taşa sahip olabilecek birçok isim varken Odin ve Hela da bu listeye girmekten kaçamıyor. Kimileri taşın, Yüce Odin’in göz bandının altında saklı olduğunu söylerken, kimileri de ölü ruhlarla etkileşime geçebilmek için güçlenen Hela’dan şüpheleniyor. Tabii Ölüm Tanrıçası’nı, tuzla buz olmuş Asgard’ın kalıntılarından sonra nasıl görebiliriz emin olamadığımız için bu noktada Hela’ya bağlanma konusunda biraz ikileme düşürüyor teori. Yine de Thanos’la beraber dünya ve evrenin içine etme konusunda müthiş manyak planları olması yönünden Hela’yı daha çok görmemiz o kadar da uzak bir fikir değil gibi. Thanos’un kraliçesi olacağını iddia edenler bile var yani, varın siz düşünün.

Öte yandan Nordik tanrılar için şu ana kadar her şeyin mümkün olduğunu ve GotG serisi gibi Thor’da da mühim evrensel boyutlar ve Aether taşının ortaya çıkması gerçeklerini de hatırlatmak isteriz. Aklımızın köşesinde dursun bu minik bilgiler.

 

Teori 8: MCU’nun İhtiyacı Olan İsim: Adam Warlock

Adam-Warlock-Mcu-Movie-Arrival-James-Gunn-Homework

Sizi direkt olarak bir sene evvelinden yayımladığımız şu yazıya yönlendirmek isterim. Eğer her detayı uzun uzadıya okuduysanız devam ediyoruz. O yazıda anlattığımız her şey bu teori için mühimli zira.

Adam Warlock’un MCU’ya gelişinin yeni bir faz başlatacağı ve bunun da Avengers 3 ile 4 arasında GotG3 filmi aracılığı ile olacağını çoktan anlattık, evet. Adam Warlock’un ayak sesleri de daha önceden kısa kısa hissettirildi haliyle. Gerek The Collector’ın elindeki koza olsun, gerekse de GotG 2 sonunda Ayesha’nın “Adam”ı yaratacağını beyan etmesi olsun bu yönde son derece net MCU: O geliyor.

İncil’den kopup gelen ve ilk yaratılan insan isminden etkilenilerek Adam olarak adlandırılan kozmik prensimiz için en bilindik hayat kazanma teorisini de biliyorsunuzdur. Vision’ın yaratılması gibi bir taş yardımıyla canlanacağı düşünülen Adam Warlock için Ayesha oldukça önemli konumda. Ruh taşını bir şekilde elde eden Ayesha’nın, bunu Adam Warlock’u yaratırken kullanacağı düşünülüyor. Üstelik son derece yozlaşmış bir taş olarak tanıtılan bu ruh taşı, en güçlü ve en tehlikeli obje şu anda. Haliyle Adam Warlock’un o karanlık kişiliğinde de büyük bir etki oynaması çok olağan bir durum.

 

Teori 9: Taş İçin Pazarlık Yapmaya Geldik Dormammu Efendi!

Dormammu_1

Geldik zurnanın zart dediği yere: Evrenin kendisinden bile çok daha eski bir varlık olan Dormammu bu noktada aslında hiç anlatılmamış olan kudretinde, aslında ruh taşını saklıyor olabilir mi? Bu teorinin kilit sorusu tam da bu. Zira taşlar da en az Dormammu kadar eski ve gizemli oluşumlar olarak yer alıyor.

Dormammu’nun boyutu, uzay ve zamanın çok dışında bir alem olduğu için hayranlar demiş ki acaba bu taşların yaratıcısı bizzat Dormammu Emmi olabilir mi? Teoriler kapsamında her şeyin bir ihtimali var elbette. Ama biraz büyük sallayıp direkt olarak ruh taşı direkt Dormammu’nun kendisi olduğunu iddia edenler de var bu noktada. Ya da direkt olarak bu abimizin boyutunun, taşlar sayesinde oluştuğunu söyleyen de. Doctor Strange 2 için olası ışıklar henüz erken vakitler için yakılmadığından ötürü, bu teorinin umutarı Avengers kapsamında bir Dormammu görmemiz şeklinde. Çünkü Stephen Strange, takdir edeceksiniz ki, evrene giriş yaptığı andan itibaren MCU için oldukça mühim bir konuma oturdu. Birçok karakterin öleceği gerçeği yanında bizim fazlara henüz girmiş olan Dr. Strange için her şey yeni başlıyor dersek, neden Dormammu’yu bir kez daha görmeyelim diye sorarız biz de.

 

Bonus: Ruh Taşı İçin H Harfinin Önemi

infinity_war_el_primer_teaser_de_the_avengers_vs_thanos_2

Bütün taşları isim isim sıraladığımızda THANOS kelimesinin harflerinin ortaya çıktığını biliyorsunuz:

Tesseract (Uzay taşı)

H- (Ruh taşı)

Aether (Gerçeklik taşı)

Necklace – Agamotto’nun Gözü (Zaman taşı)

Orb (Güç taşı)

Scepter (Zihin taşı)

Şu ana kadar tanıdığımız bütün taşlardan olan, kısaltmadaki H harfine denk gelen ruh taşı için özellikle bu harfle başlayan teorileri daha çok düşünüyor hayranlar. Şu ana kadar yukarıda bahsettiklerimiz de dahil birkaç ekstra olmak üzere aşağıya sıralıyoruz, bir bakın bakalım:

 • Heimdall
 • Heart-shaped herb (kalp şeklindeki bitki)
 • Hawkeye
 • Hela
 • Him (Adam Warlock)
 • Her (Ayesha)
 • Thor’s Hammer (Thor’un çekici): Ragnarok’ta Hela’nın bizzat paramparça ettiği Mjollnir sonrası yeni bir çekici olmayacağını kim söylemiş? Fragmanlarda, filme sakladıkları detaylardan biri olabilecek türden bir detay bu sanırsak. Zira ortalığa şimşek yağdırdığı bir sahnede elinde bir şeyler tutuyor Thor ama o sahnede henüz bir şey gözükmüyor. Belki yeni çekicinden şüphelenmiştir hayranlar?
 • Howard the Duck: Eh gözüktüğü onca after credits sahnelerinin bir anlamı olsun artık, değil mi?
 • Hulk: Ragnarok ile Planet Hulk hikayelerinin bir şekilde bağlanacağını söyleyen MCU yetkililerinden sonra, taşın bir şekilde Hulk’la alakalı olaylardan çıkacağını düşündüren bir detaymış bu da hayranlara göre.
 • Thanos’s Hand (Thanos’un Eli): Bu biraz uç bir tahmin olmuş sanki ama birçok insan Thanos’un zaten ruh taşına sahip olduğunu düşünüyor. Bu bizce son derece tutarsız. Zira bu taş uğrunda feda edeceği ruh olayı ve bunun da Gamora’ya bağlanması teorisi sebebiyle (Ezgi’nin Kanalı bu konuda güzel bir video hazırlamış, ballı ballı da anlatmış bu Gamora teorisini. Gavurların teorisine Ezgi ablanın fikrini katık edelim de bir şeye benzesin istedik aslında. Selam Ezgi’nin Kanalı, muç muç.) Thanos’un o taşı aramak için büyük bir çaba sarf edeceğini düşünüyoruz.
 • Home (Ev): Bu da Ezgi’nin Kanalı’nda rast geldiğimiz ve takdir ettiğimiz teorilerden biri. Onca ecnebi teorisi arasında Ezgi ablanın şeker anlatımından kopup gelen bir fikri de buraya iliştirelim, yabancıların bu H harfi takıntısına minik şekerlemeler ekleyelim dedik. Ezgi’nin Kanalı’nda bahsedilen bu teoriye göre şöyle ki; gözümüze gözümüze sürekli sokulup durulan Satürn (fragmanlarda gösterilen o turuncu gezegen Satürn, evet), ve bu koca gezegenin uydularından biri (Titan) Thanos’un evi olması sebebi ile ve ev kelimesinin İngilizce’deki karşılığı olan home‘un baş harfinin H olması; bize son taşın Thanos’un evinden çıkacağına işaret ediyormuş.
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.