Korku filmi severim, eğer ki teması mistizm/fantazi yerine bilim kurgu ise daha da çok severim. Hele bir de uzaylıların insanları kaçırması üzerineyse tadından yenmez. İçten içe uzaylılara inandığımdan mıdır bilinmez, kalitesine bakmadan bu tür filmleri gözü kapalı izlerim. Esasında yıllar boyunca bu türe ait çok film çıkmış olsa da yakın dönemde izlediklerimi karşılaştırmak istedim. Fikir vermesi açısından IMDB notlarını da veriyorum ancak, IMDB notlarının özellikle korku filmleri için çok yanıltıcı olabileceği ve gerçeğini atlamamaya bakın. Her türü kendi içinde karşılaştırmak gerektiğini düşünenlerdenseniz, kendi notunuzu oluşturabilirsiniz.

Neyse lafı fazla uzatmadan izleyelim, bakınız Dünya`lıları nasıl da utanmadan kaçırmışlar!

 

1. Fire in the Sky (1993)

Bu tür filmlerin eski ve iyi örneklerindendir. Başrolünde, Terminator 2’nin kötü adamı Robert Patrick’in olduğu filmin hikayesinde ormanda ağaç kesen bir grup insanın başına gelenler anlatılıyor. Mike Rogers (Robert Patrick) ormancılıkla geçimini sürdüren bir adamdır ve yakın dönemde hükümet ile belli bir bölgedeki ağaçların kesilmesi için anlaşma yapmıştır. Bu sırada ev kredisi de boğazını sıkmakta ve evliliğinde sorunlar yaşanmaktadır. Projeyi yetiştirmeye uğraşırken, bir gece kamyonetiyle ormandan dönüşte ilerideki kırmızı ışığı görür.

Kamyonetteki tüm adamlarının itirazına rağmen ışığa doğru giderler ve diğer başroldeki karakter Travis, kamyonetten inip oraya yürümeye başlar. Bir süre sonra görünmez bir etki ile öteye fırlatılır. Bu sırada kamyonettekiler kafayı yerler ve Mike da onlara uyar. Travis`i ormanda bırakıp kaçarlar. Bir kaç dakika sonra Mike, en yakın dostunu ormanda bıraktığı gerçeğiyle yüzleşince delikanlılık damarı tutar ve geri döner fakat Mike orada değildir.

Esas hikaye bu noktadan sonra başlar, kasabaya döndüklerinde kimse onlara inanmaz. Travis’i öldürdüklerini ve cesedini ormanda sakladıkları düşünülmeye başlanır. Mike ve ekibinden geri kalanlar gittikçe artan bir şekilde yerel halkın tepkisine maruz kalmaya başlarlar.

Film boyunca başındaki ışık dışında uzaylılara dair herhangi bir sahne olmasa da filmin sonunda, Travis’in bölük börçük bir şekilde hatırladığı kaçırılma sahneleri izleyiciye gösterilir ve şok edici bir etki yaratır. Aşırı rahatsız edici kaçırma sahnesini ayrı tutarsak, filmin esas konusu insanların yakın çevreleri tarafından ne kadar kısa sürede dışlandıklarını anlatıyor.

  • IMDB notu: 6,5
  • Yazarın “insan kaçıran uzaylılarla ilgili film kategorisi” notu: 8.5

 

 

2. Alien Abduction: Incident in Lake County (1998)

http://www.youtube.com/watch?v=cA1IB958568

Rec ve Paranormal Activity serilerinden önce, el kamerası ile çekilen filmlerin ağa babası The Blair Witch Project olarak bilinirdi. Ancak Blair Witch’in 1999 yapımı olduğu düşünülürse bu filmin kendi türü içinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak diğerlerinin aksine bu bir TV filmidir.

Hikayesinde, genişçe bir aile şehrin hayhuyundan uzaktaki evlerinde (heh) Şükran Günü yemeği için toplandığı görürüz. Elektrikler kesildiğinde, ailenin erkekleri dışarıdaki trafoya bakmaya çıkarlar. O sırada ileride düşen bir UFO’yu ve ellerinde silahlarla gelen uzaylıları görürler. Bunlar kaçayım derken görülürler ve kendilerine ateş edilir. Eve geri dönmeyi başarırlar ancak kovalamaca yeni başlamıştır. Film boyunca uzaylılar evdekiler arasında, dar bir bölgede kovalamaca oynanır. Gerilim dozu yüksek, kendi içinde Blair Witch kadar başarılı olma potansiyeli taşıyan ancak o kadar bilinememiş bir filmdir. Sonu ise… Yine bilindiği gibi ürkütücü ve şaşırtıcı şekilde olur. Filmin extended versiyonunda ise alternatif son bulunur.

  • IMDB notu: 6,5
  • Yazarın “insan kaçıran uzaylılarla ilgili film kategorisi” notu: 8,5
1 2
Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.