3. The Fourth Kind (2009)

Film Alaska’da, yılın belli bir bölümünde kara ulaşımın kış şartları nedeniyle kapandığı bir kasabada geçiyor. Baş rolündeki karakter ise Milla Jovovich’in canlandırdığı psikolog Abbey Tyler. Kendisine kabuslar ve çeşitli psikolojik sorunlar nedeniyle gelen hastalar arasındaki bağlantıyı keşfetmeye başladıkça bu işin içine gittikçe gömüldüğünü anlamaya başlıyor. Hatta kendi ailesinin geçmişinde de benzer imgelerin bulunduğunu fark ettiğinde de hastalarının, gerçekte hasta olmadıklarını fark etmeye başlıyor. Bu sırada kaybolan pek çok kişi de oluyor.

Filmin sonu ise bu türün tamamından beklendiği üzere oldukça ürkütücü. Ancak filmin tamamında, dış dünyadan soyutlanmış kasabanın atmosferinin etkisi büyük. Ayrıca “gerçek Abbey Tyler”a ait olduğu iddia edilen kamera kayıtlarının, Milla Jovovich’in oynadığı sahnelerle eş zamanlı olarak çekilen sahneler de başarılı. “Gerçek” Abbey Tyler`ın görüntüleri filmdeki en ürkütücü anlar olabilir, ablanın cidden çok rahatsız bir tipi var.

  • IMDB notu: 5,9
  • Yazarın “insan kaçıran uzaylılarla ilgili film kategorisi” notu: 8

 

4. Dark Skies (2013)

Film esasında tipik bir perili ev hikayesi. Ancak bu kez eve ve aileye dadanan, cinayete kurban giden birinin ruhu, idam edilen ancak geri dönen psikopat katil ya da eve bağlanmış doğa üstü bir yaratık değil. Zilyon ışık yılı uzaklıktan gelen uzaylılar!

Barret ailesi, iki oğlu ve otuzların ortalarında olan iki ebeveynden oluşmaktadır. Ailenin babası Daniel Barret, bilişim sektöründe deneyim sahibi ancak uzun süredir işsiz gezmektedir. Eşi Lacy Barret ise emlakçılık yapmaktadır. Daniel’in işsizliği ve buna bağlı depresyonu nedeniyle karı koca arasında sıklıkla tartışma olmaktadır. Tam bu sıralarda ailenin evinde garip şeyler olmaya başlar. Alarmlar gece vakti anlaşılamayan nedenlerle çalmaya başlar, çocuklarda (özellikle küçük olanında) değişik davranışlar ve yaralar ortaya çıkar. Aile ve polis, evde olan garip olaylardan çocukları sorumlu tutsa da bir süre sonra, çevreleri tarafından ailenin geçimsizliği yüzünden çocuklarına şiddet uyguladığı imajı oluşmaya başlar.

Çaresiz kalan ve başlarına gelenleri anlayamayan aile üyeleri, önce evlerine kameralar koyarlar sonra da konunun ne olduğunu anlamaya başladıklarında ise kendi alanında uzman sayılabilecek birinden, yani J.K. Simmons`un canlandırdığı ufo uzmanından yardım istemeye giderler. Buna rağmen alabilecekleri tek yardım, birbirinize güvenin ve onlara direnin zira kimseyi buna inandıramazsınız türünde bir cevap olur.

Burada bir de hoşuma giden anektod vardı. Daniel “abi biz taşınmayı düşünüyoruz belki işe yarar ne dersin?” dediğinde aldığı cevap “Adamlar milyon ışık yılı uzaktan geliyorlar, seni bir kaç kilometre uzağa gittiğinde bulamayacaklarını mı düşünüyorsun?” şeklindeydi. Gerçekten ürkütücü dostum!

Bu filmin de diğerleri gibi beklenmedik bir şekilde sonlandığını söylemek gerekir. Ancak atmosferini oldukça başarılı buldum.

  • IMDB notu: 6,3
  • Yazarın “insan kaçıran uzaylılarla ilgili film kategorisi” notu: 9

 

 

5. Extraterrestrial (2014)

Bir grup arkadaş, ormandaki evlerine giderler ve başlarına akıl almaz olaylar gelir! Şaka değil, filmin konusu gerçekten de bu. Başroldeki April’in anne babası ayrıdır ve ormandaki eski yazlık evlerini satacakları için “kızım git resimlerini çek de internete koyalım” derler. April’de erkek arkadaşı ile gitmenin planını yapar zira başka bir şehre taşınmayı planladığı için ayrılacaklarının müjdesini verecektir. Ancak erkek arkadaşı da evlenme teklifi yapmayı planladığı için bir kaç lavuk arkadaşlarını da davet etmiştir.

Eve giderken, yolda “hey bu bölgede son dönemde iyi şeyler olmuyor, yabancıların gelmesinde hoşlanmayız tamam mı?” dan tutun da aklınıza gelecek, “gençler ormana giderler” türüne ait tüm klişeler kullanılmış. Hiç bir filmin sonunu ya da sıradaki sahnesini tahmin etmeye çalışarak izlemem ancak bu filmi izlerken yanımdaki kuzenime dönerek 15-16 sahneyi başarılı bir şekilde tahmin etmişimdir.

Bak bu adamı nefret etmemiz için koymuşlar, 10 dakikaya kalmaz ölecek” (7 dakika sonra shotgun ile beyni patladı)  “Kapının önündeki o ışıklar az önce kapıyı zorlayan uzaylıya ait değil ha kesin polis felan gelmiştir ters köşe yapmayı deniyorlar” (20 saniye sonra polis içeri girdi) “Bu kulubede uzaylılara inanan garip bir adam vardır kesin” (1 dakika sonra abimiz kendini gösterdi) ya da “Bu polisin geçmişinden bir şey çıkacak” (karısı uzaylılar tarafından kaçırılmış, sonlarda ortaya çıktı) gibi söylemlerimin hepsi hedefi vurunca, nasıl bir klişe ile karşı karşıya kaldığımızı anlamaya başladık.

Halbuki filmin uzaylılarla iletişim kısmında önemli bir kaç fikir var. Mesela “Siz uzaylıları mı vurdunuz? Halbuki devletin onlarla anlaşması vardı, artık ilk kanı döktüğünüz için peşinizden gelecekler!” gibi enteresan bir bakış açısı var. Neden uzaylıların az gelişmiş toplumlar gibi kan davası düşündüğü sorusu açıkta kalsa da en azından değişik bir fikirdi… Tamam iyi değildi ama değişikti kabul edelim.

Sonraki kaçırılma sahnesi (ki baş roldeki April kendini zorla kaçırttırıyor) ürkütücü sayılabilir ama o kadar. Bir de sonunda tüm filmlerdeki gibi bir sürpriz barındırıyor. Maalesef Extraterrestrial, kendi türü içinde sınıfta kalmayı hak ediyor. Her ne kadar IMDB puanı diğerleri ile aşağı yukarı aynı olsa da…

  • IMDB notu: 5,2
  • Yazarın “insan kaçıran uzaylılarla ilgili film kategorisi” notu: 4

 

 

Bunlardan başka uzaylı kaçırması içeren filmler de var. Ancak büyük kısmı sinema değil de tv filmleri ve belli kalitenin altında kalıyorlar. İçlerinde tv filmi olmayan bir tek Christopher Walken abimizin baş rolünü oynadığı Communion (1989) var onu da henüz izleyemedim. Doğal olarak Cem Yılmaz’ın GORA’sından Guardians of Galaxy’e kadar daha bir çok filmde uzaylı kaçırması olsa da buradaki tanıma uymadıklarını fark etmişsinizdir.

Eğer bu türe ait, radarımızdan kaçan başka filmler varsa eklemeyi unutmayın! İyi ürpermeler dileriz.
Not : Doymadım doyamadım UFO’lara ben diyenleri ayrıca buraya alalım!

1 2
Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.