Çok değil, bundan birkaç sene öncesine kadar Amerikan sinema yapımcıları genelde gişe rakamlarıyla ilgili konuştukları zaman önce Birleşik Devletler sınırları dahilindeki hasılattan söz eder, sonra da vakit kalırsa “Ha bir de uluslararası gişe var” derlerdi. Gişe rakamlarıyla ilgili tartışmaları takip ederseniz, görmeniz mümkün. Ama gittikçe küreselleşen dünyada, özellikle birkaç pazarın ciddi anlamda öne çıkmasıyla Amerikan filmleri ekmeğini büyük ölçüde yurt dışından çıkartır oldular.

Inside Out 1

Bunun son kanıtıyla karşı karşıyayız. Disney’nin biri beklentileri aşmış, diğeri ise beklentiler düşük olduğu için karşılayabilmiş iki filmi: Inside Out ve Ant-Man¸uluslararası seferlerinden dev ganimetle döndüler. İki film de yaza yayılan açılış tarihleriyle sonbahara kadar ayakta kaldılar ve ikisi de geçtiğimiz hafta sonu önemli kilometre taşları atlattılar.

Öncelikle Inside Out’a gelelim. Inside Out İtalya başta olmak üzere pek çok ülkede başarılı oldu ve 10.76 milyon dolarlık bir haftasonu gişesi elde etit. Bunun 6’sı açılış yaptığı İtalya’dan geldi ki, Inside Out böylelikle Çizme’de en büyük haftasonu açılışı elde eden Pixar filmi oldu. Böylelikle Inside Out’un toplam gişesi 761.7 milyon dolar seviyesine erişti ve 2015’in en çok hasılat elde eden beşinci filmi olarak yerini sağlamlaştırdı.

Ant-Man

Öteki tarafta ise Ant-Man ise Japonya ve Yunanistan’da açılış yaptı. Japonya’da Batı filmleri arasında 1.7 milyon dolarlık hasılatla bir numaraya yerleşen ve bu alanda Thor 2’nin de, Cap 2’nin de Japonya açılışlarını geçen Ant-Man, toplamda 4.14 milyon dolar elde ederek genel hasılatını 400 milyon dolar barajının üzerine attı. Şimdi önümüzdeki ay Çin’de açılacak. Oradan da sağlıklı bir gişeyle dönerse, Marvel büyük ihtimalle ihya olmuş vaziyette kapatır Ant-Man defterini…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.