Fransız oyuncu Isabelle Huppert, 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Huppert, 15 Şubat’ta ödülünü teslim alacak. Sinemada ilk çıkışını 1972’de gerçekleştiren Huppert’in filmografisinde 120’den fazla sinema filminin yanı sıra televizyon işleri de var. Ayrıca Huppert uzun kariyerinde tiyatro da yapıyor. Tam yedi kere Moliere Ödülü’ne En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylığı var. Memleketi Fransa’nın dışında New York ve Londra’da sahne alıyor.

Isabelle Huppert Dişi, kırılgan, güçlü, kusurlu, mesafeli ama sempati uyandıran karakter yorumuyla oynadığı her işe derinlik ve seyir keyfi katıyor. Son yıllarda uluslararası festivallerde ilgi gören performansı Elle (2016) ile övgü topladı ve Elle, kariyerinin son döneminde güncel işlerinden en çok konuşulan filmi oldu. Oscar’da En İyi Kadın Oyuncu adaylığına, Altın Küre ve Cesar’da ise En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Haneke’nin yönettiği Piyanist (2001) de akla gelen diğer filmlerinden

Huppert’in rafları ödüllerle dolu olsa gerek; zira aralarında Bafta, Cannes, Cesar, Altın Küre,  İstanbul Film Festivali’nin bulunduğu jürilerden en iyi kadın oyuncu ödülü; Berlinale’de olağanüstü sanatsal başarı ödüllü; Oscar’dan en iyi kadın oyuncu adaylığı ve daha pek çok adaylık ve ödülü bulunuyor. Son olarak 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde alacağı bu ödül, Huppert’in uzun kariyerinin bizlere sunduğu iyi performansları hatırlamak ya da kaçırdıklarımızı izlemek, kendisini tanımıyorsak da tanışmak için vesile oldu. Bizler de çevrimiçi platformlarda bulabildiklerimizden şöyle bir listeyi sizinle paylaşmak istedik:

BluTv: 

Piyanist (2001) – Michael Haneke

Mutlu Son (2017) – Michael Haneke 

Sıcak Çikolata (2000) – Claude Chabrol

Mubi:   

Yuva (2008) – Ursula Meier

Seremoni (1995) – Claude Chabrol

Story of Women (1988) – Claude Chabrol

 Malina (2001) – Werner Schröter

Sessiz Çığlık (2015) – Joachim Trier

BeinConnect: 

Aşk (2012) – Michael Haneke

Ne yazık ki filmografisi ile kıyaslandığında uzun değil ama iyi bir liste. 

Geekyapar iyi seyirler diler!

Yazar

Matematikçi ve yazılımcı. Edebiyat, televizyon ve sinemayla ilgilenir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.