Sinemaya girmişsiniz, koltuğa rahatça kuruluyorsunuz. Belki önceden biliyorsunuz, belki de bilmiyorsunuz, ama filmin bir noktasında karşınıza tanıdık bir yer çıkıyor: İstanbul. Kime sorarsanız sorun dünyanın en güzel şehirlerinden olan İstanbul’u milyar kere Türk filmlerinde, gerçek hayatınızda veya turist kartpostallarında görmüş olmanıza rağmen içinizde bir mutluluk alevleniyor. Ülkecek küçüklüğümüzden beri “ülkemizi iyi tanıtmalıyız” korkusuyla yetiştiğimizden mi, yoksa o filmlerde İstanbul hep çok güzel çekildiğinden mi bilmiyoruz, ama görünce hakikaten gülümsemeden edinmiyoruz.

O gülümsemeleri yakalamak adına, kısmen ya da tamamen İstanbulda geçen filmler listesi yapalım dedik. Bize sorarsanız, İstanbul’la alakaları olmasa dahi hepsi acayip güzel, izlemeye değer eserler. Buyur etmeden önce bir şeyi belirtmeyi görev biliyoruz: bu filmleri kendi kaliteleri kadar, İstanbul portreleriyle yargıladık. Yani listedeki sıralamalarına %50 filmin kafamızdaki puanı etki ettiyse, diğer %50 filmdeki İstanbul tasvirinden etkilenişimiz idi. Okey miyiz? Her şey tamam mı? O zaman buyurun!

 

10. The International

Çıkış Yılı: 2009

IMDB Puanı: 6.5

Yönetmen: Tom Tykwer

Başroller: Clive Owen, Naomi Watts, Armin Mueller-Stahl

 

9. Argo

Çıkış Yılı: 2012

IMDB Puanı: 7.8

Yönetmen: Ben Affleck

Başroller: Ben Affleck, Alan Arkin, John Goodman

 

8. From Russia with Love

http://www.youtube.com/watch?v=x_USL1yvnaw

Çıkış Yılı: 1963

IMDB Puanı: 7.5

Yönetmen: Terence Young

Başroller: Sean Connery, Robert Shaw, Lotte Lenya

 

7. Topkapi

Çıkış Yılı: 1964

IMDB Puanı: 7.1

Yönetmen: Jules Dassin

Başroller: Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell

 

6. Orlando

Çıkış Yılı: 1992

IMDB Puanı: 7.1

Yönetmen: Sally Potter

Başroller: Tilda Swinton, Billy Zane, Quentin Crisp

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.