Yüzüklerin Efendisi sever miyiz? Artık öyle çok hastası olmasak da eğer bu siteye yolunuz düştüyse siz de bizim gibi illa ki hayatınızın bir döneminde ya kitaplarına, ya da filmlerine kalbinizi kaptırmışsınızdır. Eğer öyleyse, bu kış çıkacak son Hobbit filminden sonra bir boşluğa düşeceğimiz aşikar. Tamam, kabul, Peter Jackson’ın eski sihri bu yeni filmlerde pek yok, ama yine de gönlünüzde Orta Dünya’ya ayrı bir yer vardıysa, ucundan da olsa o dünyayı büyük ekranda görmek, bir kısmının havasını solumak pek bir hoş oluyordu.

Sağ olsun Hollywood bizi bu konuda boş bırakma niyetinde değil. Meraklanmayın, Warner Bros Silmarillion’u uyarlıyor haberiyle karşınızda değiliz. Bu sefer kaynak materyalin de ötesine, yazarın hayatına geçiyorlar. Yüzüklerin Efendisi külliyatının yaratıcısı ve fantastik edebiyatın babalarından J.R.R. Tolkien’in hayatı ile ilgili şu an bir değil, tamı tamına iki film çekiliyor.

MV5BMTkxNDQ0MjQ3OV5BMl5BanBnXkFtZTgwNDE1NTE1MDE@._V1__SX1217_SY844_

Bunlardan ilki, David Gleeson’ın yazdığı Tolkien. Fox Searchlight’ın çektiği film İngiliz yazarın hayatındaki önemli kilometre taşlarını konu alacak. Henüz kadrosu tam belli değil, o yüzden projeye dair ümidimiz de çok yüksek değil.

Diğer film ise çok daha gerçekçi bir tabandan sesleniyor bizlere. Ünlü yazarın dönemdaşı ve Narnia serisinin yazarı C.S. Lewis ile olan arkadaşlığını konu alacak Tolkien & Lewis filmi bu sene vizyona girecek. Simon West’in yöneteceği film, Attractive Films tarafından yapılacak. Henüz net bir vizyon tarihi yok, oyuncuları da anladığımız kadarıyla belli değil, fakat bu filmler çabuk çekildiğinden bunun büyük bir eksiklik olduğunu pek söyleyemeyiz. Şimdilik sadece “bekle ve gör” modunda bekliyoruz. Bakalım bu ikiliden hangisi iyi çıkacak; ya da aralarından iyi çıkacak olan olacak mı? Göreceğiz!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.