Geekyapar’ın sıkı takipçileri bilirler, eski liste yazılarımızı ara ara bir video olarak sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Son zamanlarda da yeni bir hobiye sardık içeride, listelerimizi seslendirme olmadan, sadece videoları uç uca bağlayıp onların ahengine güvenerek de yapıyoruz artık. Daha doğrusu, biraz ben sardım bu mevzuya. Müsaadeniz varsa, listeyi size takdim ederken biraz ondan bahsetmek istiyorum. Okey miyiz? Süper.

Şöyle: Benim bir teorim var. YouTube’dan tüketilen videonun bir mecra ürünü olarak iki çeşidi var. Birincisi, aktif olarak size yer bırakmayan, size doğru istikamette yapılan videolar. Bunlar, YouTube’daki videoların yüzde doksan dokuzunu oluşturuyor. Bu bir performans icrası esasında. Birileri bir şeyler yapıyor, bir rol kesiyor, bir eğlencelik yaratıyor; siz de onu bir seyirci olarak izliyor ve keyif alıyorsunuz. Bizim videolarımız da elbette, çoğunlukla, böyle.

Benim bir de felaket keyif aldığım, ikinci bir tip videolar var. Bunların varlığına iki yerden uyandım. Birincisi, wrzzer‘ın başını çektiği müthiş futbol videoları üreten pırlanta kanallarla. İkincisi de FunWithGuru kanalının easter egg kompilasyonuyla. Bunlar seslendirmesiz listeler. Kimse size bir şey anlatmıyor. Kimse size bir sözel bilgi vermiyor. Sadece görsel, ve müzik var bir meram anlatmak için. Bu da sizi, bir izleyici olarak, keşfedebileceğiniz bir alanın içine koyuyor.

Çünkü birileri sizinle konuşmayınca, daha aktif bir katılımcı oluyorsunuz. Kafanız daha rahat oluyor. Ve işin daha içinde oluyorsunuz. Bu noktada maharet, editöre düşüyor. Sözlü anlatıma güvenemediğinizde, tempoyu görsel parçaların ahengiyle muhafaza etmeniz gerekiyor. Seslerin arka planda nakış gibi işlemesi gerek. Ve aksettirmek istediğiniz bir hissiyat varsa, bunu da geçişlerle sağlamanız lazım. Ben o yüzden, şahsen bu tip listelere çok coşuyorum. O yüzden sizler için de hazırlıyorum ara ara.

Ha bu arada, işte bu da herkesin bildiği 10 spoiler listesi. Yazı hâli şuradaydı, videodan canı çekip paketi olmayanlar da oraya davetli! Videosu şurada. Fikrinizi belirtin geek alemi!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.