Spoiler dedin mi geek bünyede akan sular durur. Bir geek olarak biz biliyoruz, muhtemelen siz de biliyorsunuz ki en ağır küfürler, en sert tepkiler hep o sevdiğimiz, izlemeyi planladığımız filmlerin, dizilerin spoiler’ları gelince sarf edilir. Yalnız biz bir şeye dikkat ettik, bazı spoiler’lara artık “dur, söyleme!” demenin bir manası yok. İzleyen, izlemeyen hemen hemen herkes o filmin sonundaki büyük twisti biliyor. Bazıları üzerinden çok vakit geçtiği için, bazıları ise saniyesinde kitlelere yayılıyor. Artık onların telaffuzundan evvel spoiler uyarısı yapmak çok beyhude kalıyor.

İşte sinema tarihinin en ünlü o spoiler’larını aşağıdaki yazıda derledik. Şimdiden söyleyelim, bu 10’dan muhtemelen 9’unu kesinlikle biliyorsunuz, izleyip izlememiş olmanız önemli değil. Ama yine de, bilmiyorsanız diye ek notu düşelim: Filmin ismine bakıp, spoiler yiyeceğinizi fark ettiğiniz anda kapatın sayfayı. Eller alt-f4’te mi? Hazır mıyız? Buyurun o zaman!

 

10. Planet of the Apes

Planet of the Apes

SPOILER: En başından beri Dünya’ymış.

Maymunlar Cehennemi artık yirmi milyon farklı açıdan çekildiği için orijinalinin bahsi pek geçmeyen bir film serisi, fakat 1968’de vizyona girdiğinde şoke edici sonuyla izleyicileri dumurdan dumura gark etmişti. Bugün bu “twist” artık zerre anlam ifade etmiyor, hatta o kadar ki, filmi yeniden çektiklerinde twisti değiştirme mecburiyeti hissettiler. İlki kadar etkili oldu mu? Olmadı.

 

9. A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

SPOILER: Hepsi John’ın hayal gücünün ürünüymüş

Listemizdeki bir başka spoiler’a şiddetle benzeyen bu twist (hangisi söylemeyelim, spoiler olmasın) A Beautiful Mind’ın bu denli tutmasındaki en önemli sebeplerden biriydi. İnsanlar birbirlerine filmi “abi sonda çok büyük twist var” diye anlattılar, bir noktadan sonra o bariyer de kalktı, “abi sonda hepsi adamın hayal gücünün ürünü çıkıyor iyi mi” şekline döndü.

 

8. Citizen Kane

Citizen Kane

SPOILER: Rosebud kızağının adıymış

1941’de çekilmiş bir filmin zaten 2014’te spoiler’ı olmaz, ama şan şöhret bakımından Rosebud spoiler’ı ile çok azı gerçekten yarışabilir. Citizen Kane, pek çok kişi tarafından defalarca “gelmiş geçmiş en iyi film” olarak seçildiğinden, illa ki herkes bir kere “ya neymiş bu muhabbet?” diye geçer oturur, Rosebud spoilerı da zaten yendiği için filmin tadının yarısı buhar olur.

 

7. Psycho

Psycho

SPOILER: Norman Bates’in annesi zaten ölüymüş

Psycho, gelmiş geçmiş en iyi gerilim filmlerinden biri, ve zamanının çok ötesinde olduğu için bugün de aynı ferahlıkla izlenebiliyor. Bu spoiler’ın ferah kalmasının sebebi bu. Sorsak bugün Maltese Falcon’un sonunda ne oluyordu diye, kimse cevap veremez, ama Psycho hâlâ izleniyor ve hâlâ o meşhur twist’i fütürsuzca sağda solda dillendiriliyor.

 

6. Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter

SPOILER: Snape Dumbledore’u öldürüyormuş

Kitabı okuyanlar bunu zaten biliyorlardı, ama sadece filmleri izleyenler nezdinde bu devasa bir şok dalgası yarattı. Burada biraz ters bir durum da vardı. Kitabı okuyanlar, filmleri izleyecek olanlara spoiler’ı bir yedirdi, sonra da filmi izleyenler, henüz izleyemeyenlere sardırdı. Sonuç? Snape’in Dumbledore’u öldürdüğünü bilmeyen kişi kalmadı dünya üzerinde.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.