5. Se7en

Se7en

SPOILER: Kutunun içerisindeki Gwyneth Paltrow’un kafasıymış

Brad Pitt’in meşhur “WHAT’S IN THE BOOOOOX?” tiradı zaten meme oldu, ama Se7en’ın tek meşhur spoiler’ı bu değil. Filmde Kevin Spacey’nin kötü adam olduğu gerçeğinin afişte ve promosyon fotoğraflarında Spacey’ye yer vermemek suretiyle hummalı bir şekilde gizlendiğini biliyor muydunuz? David Fincher bu kadar önemli bir oyuncunun ismi geçip de filmin ilk bir saatinde gözükmemesi durumunda izleyicilerin durumu anlayacağını düşünmüş. Artık herkes biliyor zaten.

 

4. Fight Club

Fight Club

SPOILER: Tyler Durden ile Anlatıcı aynı kişiymiş

E yani. Listenin ilk altı sırasında belki bilmediğiniz spoiler vardı, belki yoktu, ama eminiz ilk dörtte hiçbirinizin olmayacak. Fight Club’ın ana twisti zaten dillere destan olalı yıllar olmuş bir fenomen. İlk izlediğimizde şaşırabildiğimize şükrediyoruz. Allahtan film 99 filmi de, internet falan çok yoktu o zamanlar ülkemizde…

 

3. Sixth Sense

Sixth Sense

SPOILER: Bruce Willis zaten ölüymüş

Bu filmi ben hayatım boyunca izlemedim. İzleyeceğimi de sanmıyorum. Çünkü M. Night Shyamalan’ın filmlerindeki çekici faktörün çok büyük bir bölümü sondaki twistte yatıyor, Sixth Sense için o his de buhar oldu gitti resmen. Meğerse Bruce Willis zaten ölüymüş. Bir insanın film hakkında bildiği tek şey bu olmamalı.

 

2. The Usual Suspects

Usual Suspects

SPOILER: Keyser Söze Kevin Spacey’ymiş.

Al The Sixth Sense’i, vur The Usual Suspects’e. Aralarında tek bir fark yok. İkisi de sondaki twistleriyle efsane filmler ve ikisinin de twistleri evrensel bir biçimde biliniyor. Yine itiraf vaktindeyiz, Usual Suspects’i de hiç izlemedim Keyser Söze’nin Kevin Spacey olması niye önemli bilmiyorum, ama bu ikisinin aynı kişi olduğunun çok uzun zamandır farkındayım. Reva mı bu?

 

1. Star Wars Episode V: Empire Strikes Back

Empire Strikes Back

SPOILER: Darth Vader, Luke’un babasıymış

Bunun tişörtleri var. Bunu donlara basıyorlar. Bu filmi yaratan adam tuttu sadece bu twistin geçmişi üzerine 3 film çekti. Gelmiş geçmiş en ünlü sinema spoiler’ı konusunda kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum. Bir kere bu sahnenin alenen spoiler olması gereken sahnesi şu an gelmiş geçmiş en popüler film alıntıları listelerini süslüyor, insanlar “No, I am your father” diye geziyorlar. Eğer bu twisti bilmeyen birisine denk gelirseniz sarılın ona. Kendisini adeta soyu tükenmekte olan bir çiçekmişçesine koruyun. En yakın DVD oynatıcının başına geçip, A New Hope’tan başlayın Star Wars izletmeye. İşte o zaman artık gezegenimizde bulunmayan, çok nadir bir ana tanıklık etmiş olacaksınız.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.