James Gunn değişik bir adam, ona şüphe yok. Guardians of the Galaxy zaten ayrı ama, Amerikalı yönetmen ondan önce de ilginç projeler yapmaktan geri kalmadı. Bunun yanında kendisinin hayranlarıyla iletişiminin de çok iyi olduğunu söylemek lazım. Normalde popüler bir oyuncu ya da yönetmen soru-cevap oturumu yapmak istiyorsa bunu büyük bir olaya dönüştürür, haftalar öncesinden promosyonlar yapılır, seçme sorular cevaplanır falan. Ama Gunn öyle değil tabi. Kendisi birkaç gün önce evde soğuk algınlığı varken sıkıldığı için Facebook’ta kendi kendine bir soru-cevap oturumu yaptı. Hem de elinden geldiğince tüm sorulara içtenlikle cevap vermeye çalıştı. Yaklaşık 4000 soru ve 205 cevap olduğu için, ben de oturdum, bu soru cevaplardan bizi ilgilendirdiğini düşündüklerimi şöyle bir özetledim. Oturumun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Doğal olarak Guardians’la ilgili pek çok soru geldi. Takımın dünyayı ziyaret olasılığı var mı sorusuna “Belki bir gün. Ama bence GotG’i eğlenceli kılan faktörlerden biri onlar için keşfedecek ilginç dünyalar yaratabiliyor olmak. Bu sayede hayal gücümüzün sınırlarını zorlayabiliyoruz, bu dünyada elimizde olmayan bir özgürlük.” Şeklinde yanıt verdi. Rocket’ın geçmişini öğreneceğimizi ve yeni Guardians üyeleri beklememiz gerektiğini açıklayan -ama herhangi bir isim vermeyen-, Gunn, Hulk’un filmde yer almadığını belirtti ve Yondu’nun rolünün de bu filmde daha fazla olduğunu söyledi.

İlk filmde Thanos’u istemediğine yönelik dedikodulara da “Thanos’u istedim ama film ilerledikçe bizim içim bir problem oldu, çünkü filmdeki sürtüşmenin direkt bir tarafı değildi ve diğer süper kötülerle ilişkileri şüpheliydi. Ama sonuç olarak filmde olmasını istedim” şeklinde yanıt verdi genç sinemacı. Guardians 2’den keyif almak için ilk filmi izlemiş olmanın yeterli olduğunu söyleyen Gunn, en sevdiği karakteri de Rocket olarak belirtti.

JamesGunnRaccoon

Kendisinin GotG dışında en sevdiği MCU filmi Iron Man’miş. “Ana akım bir film stüdyosuyla büyük bütçeli bir film çekmenin yönetmenin sanat anlayışına zarar verdiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Bu stüdyoyla ilişkilerinize ve yaptığınız işi anlamalarına bağlı. Kevin Feige ile çalıştığım için kendimi çok şanslı sayıyorum, birbirimizi güzel dengeliyoruz” şeklinde cevap veren Gunn, Joss Whedon’ın Marvel ile mutsuzluğu konusunda gelen soruya ise cevap vermekten kaçındı.

Phase 1’de çekilmesi düşünülen fakat Avengers’a odaklanmak için rafa kaldırılan Runaways filmiyle ilgili gelen soruya “Runaways’i seviyorum. Daha geçen gün Marvel’dan arkadaşlarla nasıl bir film yapılması konusunda muhabbet ediyorduk” diyerek “Hmm” dedirten Gunn, Deadpool filminin senaryosunu okuduğunu ve çok beğendiğini de başka bir soruda belirtti. Marvel’ın Chris’leri arasında -doğal olarak- en çok Pratt’ı sevdiğini söyleyen Gunn, Punisher’ı Daredevil’de görmek için de heyecanlı olduğunu ekledi.

Bir başka soruda DC Comics’i de sevdiğini söyleyen yönetmenimiz, ayrıca büyük bir Batman hayranı ve en sevdiği çizgi roman Watchmen. “DC’de hangi filmi çekmek istersiniz?” sorusuna karakteri çok sevdiği için Shazam diye cevap James Gunn’ın bu cevabı bende “Neden olmasın?” etkisi yarattı. Yakında Flash’ı izlemeye başlayacağını, çünkü herkesin dizinin başarılı olduğunu söylediğini, dizinin oyuncularından (ve bizim pek sevmediğimiz) Candice Patton’la takıldığını ve kendisinin iyi biri olduğunu düşündüğünü ekledi.

Pek çok kişisel soruya da cevap veren Gunn’ın şu sıralar en sevdiği dizi Game of Thrones’muş. En sevdiği süper kahraman sürekli değişiyormuş ama kötü adam olarak Joker’i geçmenin zor olduğunu düşünüyor. Yönetmen olmasına ilham olan film olarak Star Wars’ı gösterse de, bir Star Wars filminde çalışmak gibi bir istediğinin olmadığını, GotG’nin kendisinin Star Wars’ı olduğunu açıklayan Gunn’ın favori bilim kurgu oyununun da “Knights of the Old Republic” olduğunu öğrendik. Son olarak iyi kullanıldığında sinemada 3. boyutu sevdiğini söyleyen Gunn, televizyonda yönetmenlik yapmayı ise düşünmediğini açıkladı.

Sona da Chris Pratt’ın adına Saturn Award’ı kabul eden James Gunn’ın eğlenceli konuşmasını ekleyelim. Buyurun efendim.

https://www.youtube.com/watch?v=0gh5zhW–wY

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.