Suicide Squad’ı ya da filmin Joker tiplemesini beğenip beğenmeyen herkesin ortak bir fikri var: Jared Leto harika bir oyuncu. Bugüne kadar onlarca rol için çok farklı hallere hem fiziksel hem de psikolojik olarak bürünün, oynadığı rolü yaşayan bir oyuncu Jared Leto. Nemo, Fernandez, Joker gibi yıllar sonra da hatırlanması çok muhtemel karakterlere imza attı. Şimdi sanat tarihinin en çılgın isımlerinden birini konu alacak bir biyografi filminde başrol olmaya hazırlanıyor. Jared Leto, pop artın bayrak taşıyıcısı Andy Warhol’u canlandıracak!

jared-leto-andy-warhol-split
Andy Warhol, 1928-1987 yılları arasında yaşamış Amerikan ressam, fotoğrafçı ve film yapımcısı. Hala takipçileri olan sanat akımı pop artı üne kavuşturan kişidir. Popüler kültür öğelerini ve kişilerini tablolara aktaran pop art akımı soyut dışa vuumculuğa bir tepki olarak doğmuştur. The Velvet Underground’u onlara hazırladığı afişler sayesinde bilinir kılan Warhol aynı zamanda Holywood camiasının tanınan bir dostudur. Sleep ve Empire adlı iki deneysel filme imza attı.

Sleep uyumakta olan birinin 6 saatlik sabit görüntüsünden, Empire ise Empire State binasının alçak açıyla 8 saatlik sabit çekiminden oluşuyordu. Popüler kültürü malzeme ettiği için kadına da popülist bir yaklaşımı olan Warhol’a feminist gruplarca nefret gösterileri ve hatta suikast girişimleri yapıldı. Warhol henüz cinsel anlayışın Amerika’da gelişmediği yıllarda eşcinsel oluşunu saklamayarak radikal gruplarca da eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Ancak tüm bunlar Warhol’un sanatını beslediği şeylerdi zaten.

warhol-art-feat
Enteresanlığı her açıdan belli olan bu karakteri aynı derecede enteresan filmografiye sahip Jared Leto’nun oynuyor olması şaşırtıcı olmayacak. Ancak izlemesinin enfes olacağından eminiz. Filmin konusu ve başrolü yeterince ilginç gelmediyse, filmin senaristliğini The Wolf of Wallstreet’in senaristinin üstlendiğini, yapımcılığını The Social Network’ün yapımcısının sırtlandığını söyleyelim. Filmin bağımsız film bütçesi ve tarzıyla çekilip mainstream bir biyografi filmi olarak görülmesi bekleniyor. Andy Warhol’un biyografisine de böyle bir ilgi yakışır zaten.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.