Sağda solda Ant-Man’in hayatına 1-0 geride başlıyor olmasını söylememizin sebeplerinden başlıcası, yaratım sürecindeki sallantı elbette. Hatırlayacaksınız, Shaun of the Dead, Hot Fuzz, The World’s End, Scott Pilgrim gibi filmlerle geek dünyasında kendine deli yer eden Edgar Wright, projenin üzerinde sekiz sene çalıştıktan sonra Marvel ile “kreatif anlaşmazlıkları” öne sürüp ayrılmış, bu da dedikoduları beraberinde getirmişti. İki taraf da olay sonrasında birbirleri için iyi sözler söyleseler de bu ayrılığın sebebine değinmemişlerdi.

Bununla ilgili vaktinde James Gunn dokunaklı bir şekilde “bazen iki çok sevdiğiniz arkadaşınız olur, ikisini de ayrı seversiniz, ama bir araya gelirler ve ilişki yaşamaya uygun olmadıkları ortaya çıkar, öyle bir durum bu” demişti. Ondan beri ilk defa konuyla ilgili anlamlı bir üçüncü parti yorum geldi, hem de Avengers filmlerinin yönetmeninin ta kendisi, Joss Whedon’dan.

Whedon 1

Whedon, ayrılık için şu cümleleri kullandı Buzzfeed’e verdiği röportajda: “Anlamıyorum. Ben senaryonun sadece Marvel’ın sahip olduğu en iyi senaryo değil, aynı zamanda en Marvel senaryo olduğunu da düşünüyordum. Benim Ant-Man’e hiçbir ilgim yoktu, ondan sonra senaryoyu okudum ve ‘Tabii ki!’ dedim. Çok iyiydi! Bana çocukluğumda okuduğum kitapları hatırlattı. Tam olarak işler nerede yanlış gitti bilmiyorum, ama çok üzülmüştüm. Çünkü bana bu çok mantıklı geliyordu. Bu Marvel’ın işi tamamen doğru yapışıydı. Aradaki anlaşmazlık nereden geldi, neydi bilmiyorum ama bu kadar doğru gözüken bir ortaklıktan nasıl daha büyük olduğunu anlayamıyorum.”

Açık konuşayım mı? Marvel’ın Whedon’ın bu cümlelerinden mutlu olduğunu sanmıyorum. Çünkü Scott Pilgrim ve Cornetto üçlemesinin hayranı bir insan olarak, Whedon’u da seven ve beğenilerine çok saygı duyan bir insan olarak şu an Ant-Man fragmanlarının getirdiği tüm pozitif şeyler su oldu gittiler. Elbette Peyton Reed de tutkulu bir adam, senaryoda çalışan Adam McKay ve Paul Rudd da yetenekli isimler. Ve filmi beğenme ihtimalim de var daima tabii ki. Ama sanırım Edgar Wright’ın bu Ant-Man’ini göremediğime de hiç üzülmeyi bırakmayacağım…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

 1. edgar wright ant-man için çok uzun yıllar uğraşmış ama ancak kendine phase 2’nin sonunda yer bulabilmişti. bu süre içerisinde elinden cornetto üçlemesi ve scott pilgrim çıkmış bir adamın ant-man için düşünüp geliştirdiği şeyleri hayal edince insanın takla atası geliyor. hatta simon pegg bile ant-man senaryosu için muazzam övgüler yapmıştı. şimdi ant man’in senaryosu adam mckay ve paul rudd tarafından wright’ın hikayesi üzerine tekrardan yazıldı. salt komedi tabanlı bu ikili ne kadar iyi bir senaryo yazdı bilemiyorum ama wright’a yapılan haksızlık yüzünden ant man benim için maça 1-0 yenik başlayacak.

 2. http://www.imdb.com/title/tt0478970/fullcredits?ref_=tt_ov_wr#writers

  Yukardaki linke göre Edgar Wright yazarlar arasında şimdi,bu adam iki adet senaryo mu yazmış?İki tane ise Joss Whedon hangisi okumuş,Edgar Wright yazar kadrosunda ise sorun nedir?Senaryo değiştirildiyse zaten Edgar Wright yine yazar kadrosunda yine kendi değiştirmiştir değil mi? (duruma göre yenilemiştir)
  Şimdi şu sıralar yayınlanan antman prelude çizgiroman var,orda hank ile peggy üzerinden konu ilerliyor ve 2. dünya savaşı sırasında antmanin göreve çıktıgını anlatıyor,Üçüncü sayısını daha okuyamadım.Şimdi filmdede peggy olduguna göre hankın gençlik yıllarında nazilere karşı göreve çıktıgı yer alacaktır sonra emekliye ayrılmıştır yaşlandı adam artık normaldir ve devir teslimi scotta lange yapıyor olacak,senaryo bu yonde ilerlicekse benim için güzel bir senaryo olur.

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   edgar wright’ın yazar kadrosunda olması hukuki bir mesele. temel hikayede onun senaryosundan elementler kullanacakları için sendikasal olarak ona “screenwriter” hakkı vermek zorundalar. ama onun dışında aktif olarak wright projeyle ilişiğini bir sene önce kadar kesti.

 3. Joss whedon’un avengersi bırakmasına sevinsemmi üzülsemmi bilemedim en azından gelecek avengers filmleri emin ellerde

 4. Shadow in the Dark Cevap ver

  Daha önceki yorumlarımda da, ne kadar belli edilmese de Marvel-Whedon ayrılığının Whedon ın özgür ve yenilikçi tarzının bastırılmaya çalışılmasından dolayı olduğunu belirtmiştim.Bence bu konuşmasıyla, Whedon yorumlarımı haklı çıkarttı.
  Konu ile ilgili ise zaten reklam ve tanıtımları hep Avengers ‘ın arkasında kalan Ant-Man, bu konuşma ile birlikte çok büyük düşüşe neden oldu.Bu durumu düzeltmek için Marvel ın hemen görüşleri pozitife çevirecek promosyonlara başlaması lazım.Yoksa Marvel ‘ın yükselen çizgisindeki ilk düşüşü görebiliriz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.