Aksi yönde fikirler olduğunu biliyorum, ama Joss Whedon’a baya büyük bir saygım var. Gerçekten. Adamın başarısızlıkları olmadığı kanaatinde değilim, ya da tutup ilahlaştırma niyetim de yok; fakat adamın hayal gücüne ve daima bu hayal gücüyle bir şeyler deniyor olduğu gerçeğine hayranım. Bir de Firefly var tabii. Evet. Firefly’a da baya bir hayranım.

O yüzden uzun yıllar kült dizilerle uğraştıktan sonra Avengers ile birden böylesine popülarite kazanında pek bir sevinirken buldum kendimi. Kanımca Whedon Avengers’ı yönetmeyi en fazla hak eden adamdı ve filmin sahip olduğu ruhu da sadece o enjekte edebilirdi. O yüzden, Avengers 3’ü yönetmeyecek olma ihtimali beni biraz ürpertiyor. Ve bir şeyi açıklığa kavuşturalım, bu ihtimal her geçen gün daha da netleşiyor.

Joss Whedon

Whedon zaten öncesinde “bunu bir daha yapmayı hayal dahi edemiyorum” diyerek, kapıyı biraz kapatmıştı; ama Avengers 1 sonrasında da aynı şeyleri söylediğinden ümitliydik. Fakat Buzzfeed’in kendisine yönelttiği “Bundan sonra ne yapacaksınız ve planlarda Captain Marvel var mı?” sorusuna verdiği cevap, rotanın biraz farklı olduğunu düşündürttü bize. Cevap şöyle.

“Hiçbir şeyi kesinlikle ihtimal dışı olarak görmüyorum, çünkü burada çalışmaktan keyif alıyorum. Ama benim için en önemli şey bir şeyleri kendim yaratıyor olmam. Bir evren yaratmayalı çok uzun bir süre oldu. Avengers’dan önce yaptığım son şey Glee’nin bir bölümünü yönetmekti, iki Avengers arasında da Much Ado About Nothing’i çektim. Yani kendi evrenimi yaratmayalı bşe sene oldu. Bu bana yanlış geliyor. Yanlış anlamayın, kendi evrenim dediğim bir haiku kitabı bile olabilir, büyük bir planım olduğunu söylemiyorum.

Şunu söyleyeyim, Avengers 2’yi yapmasaydım neyi yapacağımı düşünüyordum. Tabii ki aklıma ilk gelen şey “20. yüzyıl başı kadın Batman” oldu. Gerçek Batman değil, ama bilirsiniz işte, havalı bir şey. Bir kişi. Bunun altını yeterince çizemem. Bir kişi hakkında bir film. Bir ekip değil, on kişi değil, tek bir kişi. Ama yaparsam en sevdiğim şeyleri birleştiren sert bir aksiyon filmi de yapabilirim. Sam Fuller ve Edward Gorey’nin aşk çocuğu gibi bir şey.

Captain Marvel’ı ise o kadar iyi bilmiyorum. Onun birkaç versiyonu oldu. Ms. Marvel’ın ilk sayısını almıştım, Carol Danvers Ms. Marvel’ken ve Farrah Fawcett saçları varken. Onunla ilgili tek sıkıntım karakterin her zaman meseleye hakim olması. Hep çok hırslı, hep kazanan. Ben kahramanlarımı toprağın altından eşeleyip bulmayı seviyorum, eğer mümkünse.”

Üstat baya net. Marvel ile ilerideki projelerde onu göreceğimizden ben şahsen eminim, ama Avengers 3’ü yönetmeyeceği, hatta bir süre direkt olarak Marvel filmi çekmeyeceği belli gibi. Siz ne diyorsunuz?

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

10 Yorum

 1. Kevin Feige ile de konuşmuşlardı bunu sanırım. Adam yeni bir şeyler yapmak istiyor belli ki. Galiba Avengers 3 artık emin adımlarla Russo kardeşlere doğru koşuyor beni yönetin diye.

 2. winter soldier filmini izledikten sonra aklımda russo kardeşlerle ilgili bir soru işareti kalmadı eminim ki onlarda gerekeni yapacaklardır,özellikle senaryo konusunda daha bütünleyici ve dövüş kareografilerinide gayet iyi düşünüp yapıyorlar,Joss Whedonıda artık yapmak istemiyorsa zorlamak olmaz,tabi ki çok iyi beceriyor bu işi ama isteksiz yapmaya devam ederse olmaz!

 3. Ne olur Cap Marvel filmini sen allllllllllllllllllllllllllllllllllll Josssssssssssssssssssssssssssssssssssssss çükünü yiyeyimmmmmmmmmm Jossssssssssssssssssssssssss :((((((((((

 4. Shadow in the Dark Cevap ver

  Öncellikle En İyi Joss Whedon Projeleri konusunda sorduğum soruyu ayrıntılı bir şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim.Tabi ben o arada yine orijinal dilinde arastirmalara devam ederken çoğu röportajından anladığım ortak nokta çok yorucu bir serüven olduğu ve sanki hayal gücünün sinirlandirilmaya çalışmışlar gibi bir hava var konuşmalarında.Eski düşüncem Marvel ın haksızlık yaptıgiydi ama su an Joss un bu sistemden yorulmuş ve sıkılmış olduğu.Bunu destekleyen bir diğer nokta ise Marvel, Joss un Avengers 3-4 yönetmeyeceğini kesinleştirmiştir olsa ayni anda Russo lari resmi olarak açıklardı ama su an hala bekleme asamasindalar.Bence Marvel , Age of Ultron un hasılat durumunu da merak ediyor.Eğer film rekorunu tazelesin , ne yapar ne eder Joss yönetmen koltuğuna oturur

 5. Avengers için en mükemmel adaydı. Star Wars için hala en mükemmel adaydır. Captain Marvel çekse mükemmel çekeceğini bilirsiniz. Ama söylediklerinde de hak vermemek elde değil. Adam adapte etmektense yaratmayı tercih ediyor ve çok da başarılı oluyor. Angel Firefly inanılmaz işler bunlar. Ben Marvel’ın yerinde olsam ona açık çek verir, “Dostum ne istersen yapabilirsin, dönüp şu filmi çekmek istiyorum dediğinde de kapımız açıktır.” derdim. Warner’ın ya da Fox’un ya da Sony’nin yerinde olsam da şirketi üstüne yapardım. 🙂 Netflix’e falan bir işler yapsa da hem bölüm bölüm beklemeden anında izlesek, hem de sınırları olmayınca neler yapabildiğini bir kez daha görsek.

 6. Ya Winter Soldier süperdi tamam da, Infinity War’ın temasının biraz daha farklı olduğunu düşünmüyo musunuz? Russo kardeşler yerine mesela James Gunn daha ideal bir aday değil midir? Feige’nin Russo’ları daha çok tuttuğunu biliyorum. Ama yine de..

 7. alp demirkabız Cevap ver

  marvella bir süre içli dışlı olan herkes gibi üstadın da canı dc çekmiş, normal

 8. Solo Batman filmine Joss Whedon gelirse o bütçeyle harikalar yaratabilir gibi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.