Yahu n’oluyor? Daha Pazar günü bilgisayarımızın başına oturduk, “Jurassic World gişede rekor peşinde, kılpayı yaklaştı gibi” dedik. O satırlar bizim elimizden uçtu, internet tüplerinde dört nala koştu, size ulaşana kadar Jurassic World’den haber geldi, “galiba kırdı rekoru?” diye. Sonra Universal Studios resmi rakamları açıkladı. Ya kırmak ne, resmen rekoru dizine almış, paralamış, yere atıp yuvarlamış, üzerinde tepinmiş! Bu nedir Jurassic World, sen nesin?

nwortdqnzipj7fuz8rtq

Yani hakikaten inanılacak gibi değil. Son rakamların gelmesiyle birlikte, Jurassic World sadece Kuzey Amerika’da 208.8 milyon dolarlık bir haftasonu hasılatı elde etti. Bu rakama sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar hasılatıar dahil yani. Böylelikle Jurassic World serisi, The Avegners’ın 207.4 milyon dolarlık gişesini geçerek, gelmiş geçmiş en güçlü Amerika açılışını yapmış oldu.

Bununla yetindi mi? Haşa. Jurassic World şu an dünyanın gelmiş geçmiş en büyük açılış yapan filmi aynı zamanda. Amerika dışında elde ettiği 315.6 milyon dolarla, bu yönde rekoru elinde bulunduran Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2’yi geçti. Toplamda da tek bir haftasonunda 500 milyon doları geçen tek film olma başarısını elde etti bu şekilde. Peki tamam da, nasıl yaptı?

maxresdefault (1)

Bunu çözmek zor. Universal’in kendi tahminleri bile filmi içeride 120-125, dışarıda 200-225 bandına koyuyordu. Analistlerin dediğine göre biraz başarı başarıyı getirdi, millet özellikle Pazar günü “ne bu filmin hikmeti be?” diyerek yürüdü sinema salonlarına. Peki bu başarı sürdürülür mü? İşte orası meçhul. Filmin şu an Metascore’u çok düşük (59), Rotten Tomatoes ve IMDB puanları ise ortalamanın bir tık üstünde. Yani filmden çıkan eleştirmeni de, izleyicis de “eh yani?” kıvamında. İkinciye, üçüncüye giderler mi, eşlerini dostlarını götürürler mi, belli değil. Şimdilik ikinci haftasonunu beklemek lazım, filmin kaderi orada belli olur. Ama şu hâliyle bile, tarihe geçti Jurassic World. Siz ne diyorsunuz? Bu başarı nereden geldi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Yorum

 1. Barışcan Tunalı Cevap ver

  Abi gayet doğal aslında, özellikle 90 modellerin çocukluğuna denk gelen ilk düzgün dinazorlu beyin uçuran filmlerden, aynı çocukların annesinin babasının bile izlediği bir film olmuştu vakti zamanında eskiden gelme bi sevgi var, e marketingi de güzel yaptılar görseller fragmanlarda uçmuş gitmiş ilk hafta böyle bi patlama yapması normal yani

 2. Özhan Akgöğ Cevap ver

  Burada Jurassic Park çocuklarının büyümesinin payı var bence. Sonuçta daha TLOTR’lar, Harry Potterlar, MATRIXler yokken çekilen ve hemen herkesin tvde de olsa sinema zevkini yukarı çeken Jurassic Park 1’in etkisiyle büyüyen çocukların artık sinema biletlerini kendi ceplerinden aldığı yaşlara gelmesiyle alakalı. Eh böyle bi filmi sinema yerine evde izlemek de biraz ahmaklık sonuçta koca perdede devasa dinozorları görmek apayrı bi etki yaratıyor. Tabi 14 yıldır beklenen bi yapım olması da cabası merak uyandırdı. 14 yıl sonra Spielberg’in ucundan da olsa el attığı bi Jurassic Park. Izleyeceklere tavsiyem özellikle fırsatları varken Imax’de izlemeleri. Evde izlerim diye beklemeyin derim.

 3. Neden rekor kırdı?
  1-Jurassic park filmleri ile büyüyen nesil,
  2-Hangi nesil olursa olsun dinazorlar her zaman ilgi çeken canlılardır,her zaman izlenir,her 14 senede bir böyle güzel jurassic filmleri çekilsin her seferinde rekor kırar.
  3-Chris pratt etkisi.
  4-Filmin reboot değil,restorasyon filmi olması,hiç kimse kalkıp o torba ağızlarıyla yine mi reboot filmi diye laf çakamadı,(sanki reboot olsa onlara giren çıkan ne olacaksa?)

 4. Nureddin YILDIRIM Cevap ver

  Hersey bir yana, bence şu ana kadar yapılmış en iyi sosyal medya kampanyasını gerçekleştirdiler. Bunun da büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

 5. Jordan Michael Cevap ver

  -Insanlarin anilarinda kalan nostaljik jurassic park etkisi
  -dinazorlar gibi su an var olmayan merak uyandirici seylerin varligi
  -filmin yonetmeninden oyuncusuna yetenekli ekibi
  -reklam ve pazarlamanin iyi yapilmasi
  -filmin beklenenden iyi olmasi

 6. Şöyle ki, Bizim gibi 90’larda çocuk olan ve Jurassic Park’ı izlemiş her insan Jurassic World’e eleştirileri takmadan gitti, gidiyor, gidecek, gider. Bu çok net. Bu durumda elde var bir. Bir de yanlarında dinozorlara karşı sempatisi olan yeğen, çocuk, kardeş de aldılar mı al sana salon dolduran kitle. Bu şekilde yaklaşabileceğim diğer seçenekler için bknz; MCU ve DCCU. Onların derdi de zırt pırt film çıkartıyor olmaları. Her sene dinozor konseptli bir film gelmiyor ne de olsa.

 7. Back to the Future 4 çekilse tüm zamanların en çok izlenen filmi olacak herhalde. Bu nasıl bir özlemdir arkadaş!

 8. Star Wars: The Force Awakens bu rekoru kırar, sonra Batman v. Superman: Dawn of Justice kırabilir, Captain America: Civil kırar. Rekorlar kırılmak için vardır tabii ama Jurassic World’ün The Avengers’ın rekorunu kırması şaşırtıcı geldi bana da.

 9. Ben filmi daha yeni görebildim ve açıkçası göz dolduran eksiklikler buldum. Metascore’u görünce içim biraz rahatladı. Zaten puanı da hak ettiği gibi bence. Film genel olarak iyiydi. Eksikler ve beni sinir eden şeyse Claire karakterinin biraz gülünç durumlarda kalmasıydı. Yani bütün film boyunca oradan oraya koşan bir kadın var ve ayaklarında topuklu ayakkabılar…Tamam seksi, biliyorum da bir yere kadar…Ormanda çamurun içinde bunlarla koşmak ne kadar saçma? Owen gülünç ayakkabıları çıkar iması yaparken Claire sadece gömleğini bağlayıp dinazordan kaçıyor. Ve de kan ter içinde kalan Claire’ın bir anda dümdüz saçlarının maşalı olarak karşımıza çıkması. Tamam terden saçları kıvrılır da kardeşim o maşayı azıcık dağıtsaydınız be. Bir de Claire’in çocukları buluncaki halindeki yapmacıklık da gözüme battı. Onun dışında oyunculuklar başarılı geldi bana. Gray’i oynayan çocuğun önünün açılacağını düşünüyorum. Zach’i oynayan Nick Robinson’ın gerek bazen atarlı gerek sempatik tavırları da gayet güzeldi. Abi kardeş bağını çok iyi yansıttılar. Chris Pratt için bir şey demeye gerek duymuyorum adam zaten çok başarılı. Filmin bu kadar başarılı gözükmesini de doğal buluyorum. Özlenen hikaye, biraz espri anlayışı, biraz fedakarlık, aksiyon, bilim kurgu ve koşan bir kadın, yakışıklı cesur bir erkek. Benim beklentilerimin biraz aşağısında kalsa da ilgi görmeye devam eder gibi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.