Hatırlar mısınız, biz küçükken bir çizgi film vardı, insanlar dinozorlara binip kertenkele tarzı yaratıklarla savaşırdı içinde. İsmi de -yaratıcı bir şekilde- Dino-Riders’dı. Hatırladınız mı? Dürüst olmak gerekirse ilk duyduğumda ben de pek hatırlamamıştım, YouTube’tan falan bakınca azıcık hatırlar gibi oldum ancak. Bu da çok hayra alamet değil, zira küçüklüğümün büyük bir bölümünü Jurassic Park etkisi yüzünden dinozorlarla ilgili her şeyi izlemeye, öğrenmeye adamış bir birey olarak geçirdim. Tabii mevzubahis dizi 14 bölüm olduğu için, epey radarın altından uçmuş o senelerde..

Peki bu konuyu niye açtım? Çünkü bu çizgi filmin haklarını elinde bulunduran Mattel, Hasbro’nun Transformers markasına rakip olarak bu çizgi filmi yeniden hayata döndürmeye karar vermiş. Tracking Board’da yayınlanan haberde Dino-Riders’ın konusu şu şekilde efendim: Gelecekte geçen savaşta bizden daha gelişmiş bir insan ırkı olan Valorian’lar galaksiyi Krulos -kertenkele tarzı bir yaratık- ve onun genetik olarak karışık Rulon’lardan oluşan ordusuna karşı korumaya çalışmaktadırlar.

220692

İşler iyi gitmiyor olsa gerek ki, Valorian lideri Questar bu katliamdan kaçmak için bir makine çalıştırıyor ve bizimkiler dinozorların yaşadığı döneme gidiyorlar. Ne kadar gelişmiş olsalar da özündeki insanlıklarını kaybetmeyen ekip burada dinozorlara böyle beyin kontrol şeysi, silah falan gibi alet edevat takıp onların yardımıyla peşlerinden gelen Rulon’larla savaşmaya devam ediyor. Ee… neden 14 bölüm sürdüğünü anlıyorum sanırım.

Açıkçası Mattel’in elinde daha iyi markalar olması gerektiğini, böylesi bir çizgi filmle çok bir yere varamazlar diye düşünüyorum; ama Jurassic Park’ın yeniden pompalayacağı belli olan bir dinozor gazını kullanıp kolay para kazanmak için iyi bir zaman olduğunu da eklemeden edemeyeceğim. Bu arada çizgi filmin yaratıcılarının -Gerry and Carla Conway- aynı zamanda Marvel için Punisher’ı da yaratmış olmaları, Transformers çizgi filmlerinde Optimus Prime’ı seslendiren Peter Cullen’ın bu çizgi filmin ses kadrosunda yer alması gibi ilginç detaylar da var.

Krulos

Açıkçası rekabet etmek istediği markanın halini de sevmemem dışında, şunca dinozor sevgime rağmen şimdiden felaket olabileceğini öngördüğüm altyapısını da ekleyince haber olacak kadar ilginç ama izlemeye değmeyecek kadar kötü filmler kategorisinin güçlü bir adayı gibi duruyor filmimiz. Ha, kadroda ilginç isimler olur, gelen fragmanlar farklı bir şeyler ortaya koyar, filmin konusu da 0-7 yaştan fazlasına hitap ederse, ki bu kıyamet alametlerinden biridir, o zaman buralarda paylaşırız. -Yalnız birine dinozor sürmeyi ve bunu o karaktere komik duruma düşmeden yaptırtmayı nasıl başaracaklarını ciddi ciddi merak ediyorum-

Siz ne düşünüyorsunuz bu “ilginç” fikir hakkında?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.