Genel tabiriyle geek ve Can Bonomo superfan olan Yağmur Yılmaz hazırladı bu yazıyı; önce ona bir iade-i itibar edelim mi? Çünkü benzetmeleri çıkardı, köprüleri kurup bize attı ve biz o dakikadan beri aksi bir şey düşünemiyoruz. Gerçekten de sanıyoruz Can Bonomo yeni albümü Kainat Sustu’yu Logan ile paralel gitsin, konseptler tutsun diye yapmış. Artık Fox’tan para mı aldı, vahiy mi geldi bilmiyoruz; ama bir sonraki albümünde DC’yi örnek almazsa çok bozuluruz haberi olsun.

Demişken… Geçelim mi ispatlara?

Ha bu arada.

Ökküz gibi SPOILER! Hem Bonomo’nun albümüne, hem Logan’a!

 

1. KAL BUGÜN – Logan Yorgun…

Logan Bonomo 01

Kilit cümle: ‘‘Saçlarım tel tel ağarıyor, ölürüm ah ölürüm o zaman ben.’’

Görmüş, geçirmiş bir Logan’ın ağıdı bu. Şarkının tek bağlanan kısmı bu değil üstelik. “Ben yandım, selamet olsun diğerlerine” derken adeta o boşvermiş mutant hissi yok mu şarkıda? Bu genel olarak vaziyeti belirledi, resmi şekli koydu, arka planı boyadı. Şimdi geçelim konuya.

 

2. TUTMAYIN BENİ – Bıçaklar Çıkmıyor Usta…

Logan Bonomo 02

Kilit cümle: “Kördü bıçaklar gördüm, öfkemle bilendim.”

Zaten “Tutmayın beni” diyor ya, Wolverine’in açılış sahnesi gibi değil mi tam? Dertlere direnmiş, itidal yanlısı ama üzerine geliyorlar adamın. Kör bıçakları, görüyor. Ama öfkesiyle bileniyor. O kemiğinden çıkmayan bıçağı bile çıkartıyor.

3. TUTMAYIN BENİ – Merhaba Laura!

Logan Bonomo 03

Kilit cümle:Tutmayın beni, bu kafalar yeni.”

Aynı şarkı, hem Logan’ın hem de Laura’nın girizgahının temsili bak. Görüyor musun şairlikteki ekonomikliği? Demiş ki zaten girizgah yapacağım, tanıtım sahnelerine paralel yapacağım, aynı şarkı ikisinin de anlatısı olsun. Zaten iki karakter de “zor tutulan” karakterler. E şarkı da zor tutulan karakterlerin, yeni kafalarından bahsediyor…

4. KEYFİM KAÇIK ACIK – Ailecek Yol Keyfi

Logan Bonomo 04

Kilit cümle:Daralıyor yine içim açın camı.”

Logan ve ailesi çıkıyor sokaklara. Lodosun gözü yaşlı, akıllarında bin soru var tabii. Islandılar, üşüdüler. Oyunlarını da bozuyorlar rakibin, ama yine de düşüyorlar. Sonra kararıyor gece, kötü kötü şeyler oluyor. İçleri daralıyor. Teselliyi yolda buluyorlar. Burada şair Laura’nın hislerini anlatmaya çalışıyor özellikle yani, farkında mısınız?

5. YAZ GELSİN – Caliban Ustanın Yaz Fedası

Logan Bonomo 05

Kilit Cümle:Neden böyle karanlık, aydınlansak ya bir anlık.”

Şarkı genel olarak “kış kasvetiyle geldi, yaz gelse de bir gözümüz gönlümüz ferahlasa” demeye çalışıyor. Kağıt üzerinde öyle gözüküyor. Ama esasında “yaz hikayemi, okunmasın mühim değil, hiç sormasın dostlar beni, geçsin bahar umurumda değil” derken Can Bonomo çok zekica Caliban’ın kendini feda edişini anlatmaya çalışmış. Aydınlığın öldürdüğü bir karakter, “sen yanmazsan, ben yanmazsam” diyerek arkadaşları için feda ediyor kendisini. Yaa…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.