Star Wars ve Indiana Jones şüphesiz ki çok önemli şeyler. Kariyerinde yaptığı diğer her şeyi de göz ardı edecek değiliz elbette. The Fugitive’den tutun da Air Force One’a, Patriot Games’e geniş bir filomgrafisi var adamın. Harrison Ford’dan söz ediyor neticesinde, sinema tarihinin en efsane aktörlerinden biri. Bunları bir çırpıda yok sayacak değilim, ama bir şeyi söylemezsem de içimde kalır: Ford’un en çarpıcı, en acayip, en saygıyı hak eden işi Blade Runner’dır!

Bilim kurgu dünyasının bir elin parmaklarıyla sayılabilecek tanrıları arasında bulunan Philip K. Dick’in “Do Androids Dream of Electric Sheep?” adlı hikayesinden, 1982 tarihli film bugün gerçekten de haklı bir şekilde sinema tarihinin en önemli işlerinden biri olarak sayılıyor. Çizdiği gelecek portresi, muhtemelen 70’ler ve 80’lerin tüm bilimkurgularında yapılan tasvirlerden çok daha gerçekçi bir noktada ve neo-noir estetiğiyle şekillendirilmiş dünyası hakikaten de hâlâ, 30 sene sonra dahi muhteşem gözüküyor.

rachel_tyrell

Bu yüzden Ridley Scott birkaç sene önce bir Comic-Con’da yeni bir Blade Runner yapacağını söylediğinde aklımızı yitirmiştik. O zamanlar yönetmen olarak Christopher Nolan düşünülüyordu, senaryoyu Scott yazacaktı. Sonraları Scott’ın yönetmenlik koltuğuna oturacağı, filmin de çekimlere 2013’te başlayacağı duyuruldu. O tarih geldi geçti bildiğiniz gibi, hiçbir şey çekilmeye başlanmadı. Uzun süre film hakkında bir şey duyamayacağız diye düşünürken, Ridley reyiz bombayı patlattı bugün.

Efsanevi yönetmen, MTV’ye verdiği röportajda filmin üzerinde Hampton Fancher ile çalıştığı senaryosunun bittiğini müjdeledi. Ve üstüne üstlük şunu ekledi: senaryo Harrison Ford’a gitmiş, Harrison Ford -ki yukarıda yazdığımız filmlerde oynayan bir adam bu- okuduğu şeyin gördüğü gelmiş geçmiş en iyi senaryo olduğunu söylemiş. Eğer Scott abartmıyorsa -kaç yaşında adam, niye abartsın- gerçekten de bu heyecanlanmak için bir sebep demektir. Aman diyeyim Scott, üzme bizi. Projeye düzgün bir yönetmen bul, bu senaryoyu heba etme, bir Prometheus daha yaşatma bize. Al bizi, götür bizi, replikantlarınla uçur bizi Ridley!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. Onur Ayanoğlu Cevap ver

    Abi hayatımdaki en büyük pişmanlıklarımdandır bu film hiç sarmamış ve sıkmıştı bende iyi değilmiş deyip ileri ala ala bitirmiştim filmi sonrasında sağda solda ekşide felan yorumları okudukça kafayı yedim herkes methiyeler diziyor efsane şöyle böyle. Garip olan en beğenilmeyen ne garip film anlamadım şöyle böyle denilen birçok filmde bile güzel birşeyler bulup beğenmiş birisi olarak bu filme bunun nasıl yapabildim asıl ona inanamıyorum sanırım çok farklı birşey bekliyordum daha başka bir film ile karşılaşınca afallayıp beyin error verdi ve bende bu güzel filme kıydım. Yakın zamanda tekrar izlerim artık devam filminden önce.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.